https://telegram.me/empireoflies

چه کسانی با همراهی ستاره درخشش VOA را ساقط کردند

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: ما از فرهنگی می آیم که همیشه بحث «اطرافیان» در آن مطرح است. همواره بر روی نقش«اطرافیان» تاکید داشته و داریم. به کرات دیده شده که در مورد این«اطرافیان»غلو هم می کنیم و به اصطلاح یک کلاغ ، چهل کلاغ هم کرده ایم.
شما کافیست واژه«اطرافیان» را در موتور جستجوگر گوگل درج کنید تا در همان صفحه اول به مواردی«اطرافیان من» …«اطرافیان روحانی»… «اطرافیان معاویه» …«اطرافیان ترامپ»…«ده معجزه برای جذب اطرافیان» و … بر می خورید.
این نوشتار در شرایطی که بحث«صدای آمریکا» و چشم انداز آن برای بسیاری مطرح است، برای شناخت بیش تر ساختار«صدای آمریکا» نگاشته شده و نگاهی دارد به ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا، و«اطرافیان او».
ستاره درخشش کیست ؟
نخست به سبک مهدی فلاحتی باید گفت فامیل «ستاره» اصلا «درخشش» نیست«SIEG » است.در حالی که در سال های اخیر یکی از انتقادات اصلی به بخش فارسی صدای آمریکا، استخدام افراد غیر حرفه ای بوده که پیشینه رسانه ای نداشته اند، شایان ذکر است که در معرفی ستاره درخشش در سایت رسمی صدای آمریکا و هم چنین منابع خبری و ویکی پدیا فارسی تنها بر فعالیت ۲۰ ساله ایشان در صدای آمریکا، هم چنین تدریس در دانشگاه تاکید شده است. بر این اساس و به عبارتی ساده تر، ستاره درخشش در زمان استخدام در«صدای آمریکا» پیشینه رسانه ای نداشته است.
در همین راستا تعدادی از پیشکسوتان «صدای آمریکا» که نخواستند نامشان فاش شود در پاسخ به پرسش ما در این مورد گفتند:«ستاره کارش را در صدای آمریکا با بازکردن نامه های ارسالی آغاز کرد».هر چند بسیاری او را از زمان راه اندازی تلویزیون صدای آمریکا، واز طریق گویندگی خبر می شناسند.
آنان که با ستاره درخشش کار کرده اند، به خوبی می دانند که او در کنارخصلت سلام گریزی، زمانی که مجری بود می خواست مدیر باشد، و درست از زمانی که مدیر شد تلاش می کند مجری هم باقی بماند.
مجری گری ستاره درخشش در«صدای آمریکا» دو بخش دارد. یک بخش شامل دورانی است که وی مجری خبر بود، و توانایی اش در این راستا بر کسی پوشیده نیست، بخش بعدی از ژانویه ۲۰۱۰ میلادی آغاز می شود، که به سبب اختلافاتی در درون«صدای آمریکا» مجری برنامه «تفسیر خبر» شد که ضعیف بودنش در آن عرصه، بر کم تر کسی پوشیده مانده.


پیش تر در واکنش به کناره گیری نگار محمدی از«صدای آمریکا» این لفظ را در مورد نحوه مدیریت ستاره درخشش به کار برده ایم.در چند سال اخیر، در دوران صدارت ستاره درخشش، تعداد زیادی از کارکنان یا مجبور به ترک «صدای آمریکا» شده اند، یا اخراج و یا ممنوع التصویر.
در دوران مدیریت ستاره درخشش، «صدای آمریکا» از حضور پیشکسوتی چون انوشیروان کنگرلو بی نصیب شد.
در این دوران دوربین«صدای آمریکا» در دو شهر ایرانی نشین لس آنجلس و لندن خاموش شد، و مخاطبین این رسانه از حضور آقایان آرش راد و بیژن فرهودی و مهتاب کوثری بی بهره شده اند.
همچنین در این دوران مجریانی چون نگار محمدی و الناز کیانی، که سال ها بر روی آن ها سرمایه گذاری شده بود، از دست رفت. این شبکه تعداد قابل توجهی از کادر فنی خود را در این زمان از دست داد، برخی از این افراد با سابقه ۱۰ سال کار در «صدای آمریکا»هم اکنون در رادیو فردا مشغول به کارند.
در دوران ستاره درخشش، برخی از کارکنان صدای آمریکا، برای مدتی طولانی به حصر برده شدند مانند حمیده آرمیده . حصر خانم آرمیده در «برنامه ویژه انتحابات آمریکا» شکسته شد.
سیامک دهقان پور یکی از مجریان محبوب این شبکه بود که ممنوع التصویر شد. کار او محدود به ترجمه یکی دو متن از انگلیسی به فارسی برای وب سایت «صدای آمریکا» شده است. شایان ذکر است که مدیریت وب سایت «صدای آمریکا»،بر عهده آرش سیگارچی است.
گفته شده در این دوران جو پلیسی بر«صدای آمریکا» حاکم شده.
گفته می شود درخشش عاشق و شیفته هیلاری کلینتون است برای اثبات ذوب شدن ستاره درخشش در هیلاری کلینتون، دو سند در دست است. نخست گزارش تصویری که چند ماه گذشته، قبل از سوگند خوردن دونالد ترامپ، منتشر شد، و نشان می داد که وب سایت بخش فارسی«صدای آمریکا» لااقل از تابستان گذشته، برای تبلیغ حزب دمکرات آمریکا هزینه کرده است.
روزنامه واشنگتن تایمز نیز، در هفته های پایانی سال گذشته میلادی، در ستون مقالات خود خواهان«تعطیلی صدای آمریکا» شد و در قسمتی از مقاله خود نوشت :«…از آن جا که ستاره درخشش، مدیر بخش فارسی صدای آمریکا، به پیروزی هیلاری کلینتون یقین داشته است، دو هفته قبل از اعلام نتیجه انتخابات، با ارسال پیامک به خبرنگارانی که انتخابات آمریکا پوشش می دادند، از آن ها خواسته، که خود را برای ساخت برنامه ویژه برای پیروزی هیلاری کلینتون آماده کنند.
به نوشته واشنگتن تایمز،« برنامه ویژه برای پیروزی دونالد ترامپ در دستور کار بخش فارسی صدای آمریکا نبوده است»در شرایطی ستاره درخشش به ترامپ روی آورد که تا دیروز با امثال آنانی که« بلندپایه ترین زن ایرانی – آمریکایی دولت اوباما» می خواند،عکس یادگاری می گرفت.

گفته شده تنها دو روز بعد از اعلام نتیجه انتخابات آمریکا، ستاره درخشش شخصا به دیدار مایکل لدین «چهره نزدیک به مشاور امنیت ملی ترامپ» شتافت، تا لااقل امنیت شغلی خود را تامین کند.

در راستای ترامپی شدن ستاره درخشش، در «صدای آمریکا» بر روی امیر عباس فخرآور باز شد. اخبار سازمان مجاهدین خلق ایران(منافقین) هم به روی آنتن «صدای آمریکا» رفت. نیم ساعت هم به رضا پهلوی تریبون داده شد. ( تا دیروز اگر شازده به«صدای آمریکا» دعوت می شد، شخص دیگری را نیز در کنار وی می نشاندند تا به گفته مدیران وقت «صدای آمریکا»BALANCE توازن برقرار شود.

ستاره درخشش برای خود دوست دائم ندارد، اما آن چه را که دشمن برای خود تعریف می کند، دائمی هستند. با تکیه بر این اصل،ستاره درخشش در دوران مدیریت خود مشکلی با مهدی فلاحتی و آرش سیگارچی نداشته است. البته ستاره درخشش این دو را در یک سطح نمی بیند، از این رو دست فلاحتی را برای اجرای برنامه «صفحه آخر» بازتر از قبل کرده است. و در عین حال درخشش از فلاحتی به عنوان مشاور غیر رسمی نیز استفاده می کند.

مهدی فلاحتی قبل از آن که پیشینه رسانه ای داشته باشد، فعال سیاسی بوده است. سابقه فعالیت در سازمانی مارکسیستی «راه کارگر» را دارد، از این جهت وی با بخشی از گروه های سیاسی آشنایی، و ارتباطاتی نیز دارد. البته در یکی از برنامه های صفحه آخر هم یکی از میهمانان وی را وابسته به فرقه اکنکار دانست و نیز با سکوت خود این موضوع را تایید نمود که موید فعالیت های فرقه ای وی در آمریکا می باشد.

در شرایطی که کشتی را در آمریکا، ناخدای دگر آمده، و«صدای آمریکا» به نزدیکی به سیاست گذاران نزدیک به ایران (نایاک )،و تریبون ندادن به مخالفان تهران از نوع برانداز متهم است، برنامه مهدی فلاحتی جوهر براندازی در صدای آمریکا را پررنگ تر می کند و ستاره درخشش را به حفظ شغل اش امیدوار.

آرش سیگارچی در دوران مدیریت ستاره درخشش، ارتقای مقام یافت، سوای آن که برخلاف قوانین اداری توانست برادر خود – (افشار سیگارچی) را به استخدام «صدای آمریکا» در آورد، مسئول وب سایت «صدای آمریکا» نیز شد. در دوران نظارت وی بر وب سایت «صدای آمریکا»بود، که این نهاد خارج از اساسنامه خود،«برای تبلیغ حزب دمکرات آمریکا هزینه کرد» .

شایان ذکر است ، که ستاره درخشش در زمان حضور شازده رضا پهلوی در «صدای آمریکا» جهت انجام مصاحبه، فقط این دو ـ ( فلاحتی و سیگارچی) را از میان سیل کارکنان صدای آمریکا به پیشواز شازده برد.

 

 

اما در مورد محمد منظرپور، شخص دوم در«صدای آمریکا». گفته می شود او بر خلاف ستاره درخشش و همراهانش، نه تنها برای حفظ صندلی خود تلاش نمی کند، بلکه برای اخراج خود از «صدای آمریکا» دخیل هم بسته است.

در خلاصه ترین کلام ممکن، محمد منظرپور که در مقام «سردبیر بخش فارسی صدای آمریکا»، در واکنش به درگذشت آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی، در شفافیت کامل در صفحه فیس بوک خود، از انالله و اناالیه راجعون استفاده کرد، حتما انتخاب خود را کرده است. کم نیستند موسسات ریز و درشتی که در منطقه واشنگتن، با آغوش باز آدم های چون«منظرپور» را به عنوان کارشناس و تحلیل گر مسائل ایران و خاور میانه استخدام می کنند.

برگرفته از سایت امروز نما با تلخیص

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme