https://telegram.me/empireoflies

چه تفاوتی میان موضعگیری داعش و «شبکه اعماق» وجود دارد؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبه نقل از دویچه وله، در همه‌ی حملات تروریستی اخیر در برلین و بروکسل و چند روز پیش در بارسلون، داعش بلافاصله مسئولیت این اقدامات را برعهده گرفت. اما به گفته‌ی کارشناسان معلوم نیست که ارتباط مستقیمی میان داعش و این حملات وجود داشته باشد. بیشتر این گمان وجود دارد که عاملان ترور احتمالا تحت تاثیر تبلیغات افراطی رادیکالیزه شده و به این اقدامات دست زده‌اند و ارتباط مستقیمی با داعش ندارند.

داعش برای پخش بیانیه‌های خود پیش از هر چیز از سرویس اینترنتی تلگرام استفاده می‌کند. این موضعگیری‌ها در آنجا در گروه‌های بسته پخش می‌شوند که کاربران صرفا با استفاده از یک لینک دعوت می‌توانند عضو گروه شوند. هواداران داعش همواره به موازات هم از چند گروه استفاده می‌کنند، تا در صورت مسدود شدن یک کانال، بتوانند خبر را از طریق کانال‌های دیگر پخش کنند.

معمولا دو نوع موضعگیری وجود دارد: نخست موضعگیری‌هایی که از سوی بلندگوی داعش یعنی شبکه‌ی «اعماق» صورت می‌گیرد. این شبکه خود را یک آژانس خبری می‌خواند و غالبا بدون ورود به جزئیات امر، به محافل امنیتی استناد می‌کند؛ مانند حملات اخیر در بارسلون و سورگوت روسیه.

البته باید در نظر داشت که در نمونه‌ی سورگوت روسیه، مهاجم مرد ۲۳ ساله‌ای بود که در همان نواحی به دنیا آمده بود و واقعا معلوم نیست یک نیروی افراطی داعش بوده باشد.

اما افزون بر این، خود گروه داعش هم موضعگیری می‌کند. این موضعگیری‌ها معمولا به شعارهای مذهبی همراه هستند و در مقایسه با خبرهای شبکه‌ی اعماق، جزئیات بیشتری را بیان می‌کنند.

با این همه باید گفت که این موضعگیری‌ها همواره دارای عنصری از عدم اطمینان هستند؛ زیرا از طریق آنها نمی‌توان بطور قطعی روشن ساخت که واقعا متعلق به داعش هستند یا نه. این موضعگیری‌ها معمولا درباره‌ی عاملان ترور چیزی نمی‌گویند.

با این حال به گفته‌ی کارشناسان وقتی موضعگیری‌هایی از طریق کانال‌های رایج پخش می‌شوند و سنجیدارهای معینی از نظر فرم و زبان را نیز رعایت می‌کنند، شواهد و قراین حاکی از آن است که فرستنده‌ی آنها داعش است.

انتهای پیام/رسانه ایران

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

در بسیاری از حملات تروریستی، داعش بلافاصله مسئولیت آنها را برعهده می‌گیرد. این کار غالبا از طریق پلتفرم «اعماق» صورت می‌گیرد که به بلندگوی داعش معروف است. اما آیا داعش و «اعماق» یکی هستند؟

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme