https://telegram.me/empireoflies

چهار پیروزی مهم برای ایران رقم خورد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه اسلیت مگزین (Slate Magazine) نگاهی داشته به تلاش شکست خورده دولت ترامپ برای منزوی ساختن ایران در منطقه غرب آسیا.

اسلیت مگزین، فهرستی از پیروزی های اخیر تهران را مرور کرده است که عبارتند از:

۱- تن دادن داعش به آتش بس در مناطق مرزی لبنان و سوریه.

۲- اعلام از سرگیری روابط دیپلماتیک قطر با ایران.

۳- تمایل حماس برای بهبود روابط با تهران.

۴- پایبندی ایران به توافق هسته ای و تلاش ترامپ برای بدعهدی و نابود ساختن برجام.

خلاصه ای از یادداشت این رسانه آمریکایی درپی می آید:

دوران ترامپ همچنان فقط به نفع ایران پیش می رود و نتایج بزرگی برای این کشور دارد.

علیرغم قصد اعلام شده دولت ترامپ برای منزوی ساختن ایران و مقابله با نفوذ این کشور در خاورمیانه، همه چیز همچنان به نفع ایران و در راستای اهداف منطقه ای این کشور پیش می رود.

روز یکشنبه، داعش با آتش بس در منطقه ای در راستای مرزهای لبنان و سوریه موافقت کرد؛ جاییکه که داعشی ها با حملات همزمان ارتش لبنان، ارتش سوریه، حزب الله و شبه نظامیان مورد حمایت ایران، مواجه بودند.

آتش بس انجام شده، این واقعیت را برجسته می سازد که حزب الله و دیگر گروه های مورد حمایت ایران در حال افزایش قدرت و نفوذ خود در سوریه هستند درحالیکه جناح های متعدد شورشی، تضعیف شده اند و موقعیت بشار اسد، متحد ایران نیز مطمئن به نظر می رسد.

ایران هفته گذشته [میلادی] به یک پیروزی در خلیج فارس نیز دست یافت و آن زمانی بود که قطر اعلام کرد روابط دیپلماتیک را با جمهوری اسلامی از سر می گیرد؛ روابطی که در سال ۲۰۱۶ از سوی قطر و در همبستگی با عربستان پس از حمله به سفارت این کشور در تهران، قطع شده بود.

قطر استقلال بیشتری در سیاست خارجی و دوستی بهتری را با ایران نسبت به دیگر همسایگانش در حاشیه خلیج فارس از خود نشان داده است.

تصمیم اخیر دوحه برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با تهران، در راستای مقابله با تلاش های عربستان و متحدانش جهت منزوی ساختن قطر بوده است. ریاض و متحدانش دوست نداشتند قطر به ایران نزدیک شود.

تلاش هایی که با حضور ترامپ برای منزوی ساختن ایران کلید خورد نتیجه عکس داد. قطر عقب نشینی نکرده و به صورت روزافزونی به تجارت با ایران وابسته شده است.

گروه شبه نظامی حماس در فلسطین –دیگر متحد قدیمی ایران– روز دوشنبه اعلام کرد که روابط با تهران را بهبود خواهد بخشید؛ روابطی که به علت حمایت این گروه از شورشیان سوری رو به تیرگی گذاشته بود.

تهران پیروزی دیگری نیز پیش رو دارد. آژانس بین المللی انرژی هسته ای در روزهای آتی گزارشی را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود پایبندی ایران به توافق هسته ای ۲۰۱۵ را تایید کند. مقامات اطلاعاتی آمریکا نیز به نتیجه مشابهی رسیده اند و دولت ترامپ هم دو بار _البته با بی میلی شدید_ پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است.

هرچند ترامپ گفته نمی خواهد بار دیگر پایبندی ایران به توافق را تایید کند اما صاحب نظران می گویند بسیار بعید است که وی به سادگی برجام را از بین ببرد. به احتمال قوی تاکتیک ترامپ این است که برای بازرسی های قوی تر و قوی تر در چارچوب توافق هسته ای فشار بیاورد و این همان چیزی است که روز جمعه توسط “نیکی هیلی” نماینده آمریکا در سازمان ملل مطرح شد.

همچنین گزارش هایی وجود دارد که می گوید دولت ترامپ درحال متقاعد ساختن مقامات اطلاعاتی آمریکاست تا بهانه ای برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام پیدا کنند. این رویکرد، یادآور خاطره بد تاثیرگذاری بر نهادهای اطلاعاتی در جریان جنگ ۲۰۰۳ عراق است.

مشکل این استراتژی، روشن و آشکار بودن آن برای همه است و اظهارات ترامپ نیز واضح ساخته که وی به دنبال بهانه ای برای نابود کردن برجام است. اگر ترامپ موفق شود برجام را از بین ببرد بسیار بعید است که کشورهای اروپایی با وی همکاری کنند و تحریم ها علیه ایران را بازگردانند. چین و روسیه نیز هرگز این کار را نخواهند کرد.

بار دیگر زمانیکه آمریکا برای اعمال یک سیاست خارجی بیمار تقلا می کند، ایران ثابت کرد که دست برتر را در اختیار دارد.

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

«… بار دیگر زمانیکه آمریکا برای اعمال یک سیاست خارجی بیمار تقلا می کند، ایران ثابت کرد که دست برتر را در اختیار دارد».

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme