https://telegram.me/empireoflies

چرا BBC از انتقال سرور‌های تلگرام به ایران نگران است؟

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بررسی های جهانی از استفاده کاربران فضای مجازی از شبکه اجتماعی تلگرام نشان می دهد که بالغ بر ۸۰.۵ درصد کاربران این شبکه را ایرانی ها تشکیل می دهند. به نحوی که کاربران ایرانی از طریق وب ۴۴.۳ درصد و از طریق موبایل ۸۰.۵ درصد کاربران این اپلیکیشن پیام رسان هستند.

محبوبیت شبکه پیام رسان تلگرام در ایران به حدی چشمگیر است که حدود ۱۲ درصد از پهنای باند اینترنت کشور در اختیار تلگرام است و این سایت در رتبه ۱۴ در دسترسی از طریق وب و رتبه ۲۰ از طریق دسترسی موبایل در ایران قرار دارد.

طبق مصوبه چند روز قبل شورای عالی فضای مجازی شرکت های خارجی پیام رسان که در داخل ایران فعالیت دارند، برای ادامه فعالیت خود ملزم خواهند شد تا همه اطلاعات و فعالیت مرتبط با شهروندان ایرانی را به داخل منتقل کنند. از این رو شبکه تلگرام نیز باید اطلاعات کاربران ایرانی را به داخل کشور منتقل کند.

یکی از دلایلی که شورای عالی فضای مجازی اصرار بر انتقال زیر ساخت های این شبکه به داخل ایران دارد این است که اگر سرور شبکه اجتماعی خارجی به داخل منتقل شود باید از قوانین ایران تبعیت کند بنابراین خیلی از مشکلات داخلی ما حل می‌شود.

۲۰۱۶-۰۶-۰۲_۱۴-۱۸-۱۴

اما در این میان بی بی سی فارسی و بر خی از رسانه های زیر مجموعه این بنگاه خبر پراکنی در روز های اخیر از بابت این مصوبه بسیار پریشان شده است.بی بی سی در مقاله ای در خصوص این مصوبه نوشته :”سرور تلگرام جعبه نیست که سر آن را بگیرند و به داخل ایران منتقل کنند. اطلاعات کاربران آن در کشورهای مختلف ذخیره شده است و این مصوبه به این سادگی قابل اجرا نیست”

بی بی سی در اشاره ای به امن نبودن تلگرام نوشته که اگر کاربر تلگرام سیستم “گفت‌وگوی مخفی” یا “سکرت چت” را فعال نکرده باشد، مدیریت تلگرام یا شخص سوم قادر است به کدهایی که رمزگذاری نشده، دسترسی داشته باشد در حالی که در شبکه‌هایی که رمزگذاری سرتاسری دارند، تنها فرستنده و گیرنده پیام هستند که با دستگاهشان می‌توانند پیام‌ها را بخوانند.

۲۰۱۶-۰۶-۰۲_۱۴-۱۷-۲۷

بی بی سی هم چنین از قول یک نهاد حامی روز نامه نگاران نوشته :”کمیته حفاظت از روزنامه نگاران هشدار می دهد کاستی های موجود در شیوه رمزگذاری پیام ها در تلگرام، می‌تواند امنیت روزنامه نگارانی را که از این پیام رسان استفاده می کنند در معرض خطر قرار بدهد.این سازمان مدافع آزادی بیان به روزنامه نگاران توصیه می کند برای افزایش امنیت خود، به جای تلگرام از پیام رسان هایی چون واتس اپ یا سیگنال استفاده کنند.”

۲۰۱۶-۰۶-۰۲_۱۴-۱۸-۳۳

البته نکته ای که در این میان جالب توجه است سراسیمگی بی بی سی از این تصمیم شورای عالی فضای مجازی است چرا که بی بی سی فارسی در اصل یک بنگاه جاسوسی است که به دلیل نداشتن خبرنگار در ایران یک شبکه جامع جاسوسی در داخل کشور تشکیل داده و از این طریق از این افراد برای رسیدن به اهداف پلید خود استفاده می کند با مصوبه اخیر شورای عالی فضای  مجازی مقامات مسئول می توانند بسیاری از تخلفات و ارتباطات غیر قانونی و همچنین ادمین های کانال های مستهجن و غیر اخلاقی را کشف نماید و این به نوبه خود می تواند پاشنه آشیل شبکه جاسوسی بی بی سی فارسی باشد که هم اکنون تمام تمرکز خود را بر استفاده از این شبکه اجتماعی گذاشته و در حال استفاده حداکثری از آن است.

انتهای پیام/

 

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme