https://telegram.me/empireoflies
مدیر مرکز گفتگوی عربی در واشنگتن در گفتگویی به بررسی علت سکوت عربستان در برابر سخنان اهانت‌آمیز رئیس‌جمهور آمریکا و تکرار هر ساله این سخنان پرداخت.

چرا ملک سلمان پاسخِ تحقیرهای ترامپ را نمی‌دهد؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ«صبحی غندور» مدیر مرکز گفتگوی عربی در واشنگتن در تحلیل نگرش مادی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به عربستان و بیان مجدد این نکته که عربستان پول زیادی دارد و وی نمی‌خواهد این کشور را از دست بدهد، اظهار داشت، به نظر می‌رسد ترامپ هر ساله آنچه را که اخیرا به زبان آورده است، به عربستان یادآوری می‌کند، او در سال ۲۰۱۶ و در دوران تبلیغات انتخاباتی گفته بود عربستان گاوی شیرده است، در سال ۲۰۱۷ به ریاض رفت و چهارصد و پنجاه میلیارد دلار توافقنامه امضاء کرد، در اکتبر سال ۲۰۱۸ هم گفت اگر حمایت‌های ما متوقف شود حاکمیت در عربستان بیش از دو هفته دوام نخواهد آورد، الان هم سخنان مشابهی را تکرار کرد.

وی افزود: به نظر من نکته جدید در موضع اخیر او، این است که این سخنان به اقدامات کنگره ارتباط دارد زیرا کنگره آمریکا بر اتخاذ تصمیمی درباره ضرورت توقف حمایت‌های نظامی از عربستان در یمن تاکید کرد، حتی پیش از این نیز در موضوع قتل جمال خاشقجی، ترامپ با فشار‌های داخلی شدیدی مواجه شده بود تا حمایت‌های مطلقش از نظام سعودی متوقف شود, اما حال در سخنانش در ویسکانسین به رای دهندگان و هوادارانش در انتخابات گفت، کسانی که چنین فشار‌هایی را می‌آورند باید میزان پول هنگفتی را که او از عربستان به دست آورده است در نظر بگیرند.

این کارشناس سیاسی درباره سکوت عربستان در برابر چنین رفتار‌های اهانت آمیزی گفت این سکوت را باید در بعد سیاسی ارزیابی کرد. وقتی در برابر رفتار‌ها و سخنان ترامپ هیچ واکنشی از ریاض مشاهده نمی‌شود، همین سکوت سبب تکرار و تداوم اینگونه سخنان می‌شود. وقتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ و در دوران فعالیت‌های انتخاباتی، آن سخنان را درباره عربستان بیان کرد برداشت اینگونه بود که عربستان چنین سخنانی را نخواهد پذیرفت و بدان واکنش نشان خواهد داد,، اما در ادامه شاهد واکنشی از ریاض نبودیم تا نتیجه این شود که هر ساله شاهد تکرار سخنان مشابه با سخنان سال ۲۰۱۶ باشیم. به نظر می‌رسد این روند تا قبل از انتخابات سال ۲۰۲۰ در آمریکا هم چند بار دیگر تکرار شود.

وی تاکید کرد وقتی در مقابل، هیچ واکنش قاطعی را شاهد نیستیم، وقتی وزارت امور خارجه عربستان یا حتی پادشاه عربستان در واکنش به چنین سخنانی، واشنگتن را به توقف توافقنامه‌های تجاری تهدید نمی‌کنند، نتیجه آن تداوم سخنان و رفتار ترامپ است. این رفتار تنها در بعد اقتصادی نیست بلکه در حوزه سیاسی هم مصداق دارد، وقتی ترامپ تصمیم گرفت سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس انتقال دهد و پیش از آن قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، شاهد سکوت کشور‌های عربی بودیم و همین سکوت موجب شد تا رئیس جمهور آمریکا در گام بعدی حاکمیت اسرائیل را بر جولان به رسمیت بشناشد. به نظر می‌رسد تداوم سکوت باز هم موجب می‌شود تا ترامپ در برخورد با مسائل و موضوعات متعلق به جهان عرب، رفتار و سخنان تمسخرآمیزی داشته باشد.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

مدیر مرکز گفتگوی عربی در واشنگتن در گفتگویی به بررسی علت سکوت عربستان در برابر سخنان اهانت‌آمیز رئیس‌جمهور آمریکا و تکرار هر ساله این سخنان پرداخت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme