https://telegram.me/empireoflies

چرا ربع پهلوی از دادن پیام به مناسبت روز کوروش امتناع کرد؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: یکی از عناصر سلطنت طلب، فایلی صوتی را منتشر کرده که در آن، رضا پهلوی در گفت و گوی تلفنی با وی، از دادن هرگونه پیام، به مناسبت روز کوروش امتناع می کند.(اینجا)

علیرضا قهرمانی معروف به «شهباز قهرمانی»، از مجریان شبکه سلطنتی ” سیمای پادشاهی” در تماسی تلفنی با آخرین فرزند شاه مخلوع ایران، از وی درخواست می کند که به مناسبت روز کوروش، پیامی را صادر کند اما وی با ناراحتی، با امتناع از این کار، اذعان می کند که «یک عده می خواهد از اسم من سواستفاده بکنند تا کار خودشان را پیش ببرند..»

هرچند رضاپهلوی از این “عده” نامی نمی برد اما باید گفت کسانی هستند که به با تعیین روزی خاص به نام کوروش، سعی کرده اند با فراخوان عمومی به همین مناسبت در مقبره منسوب به کوروش، طرفدار جمع کنند.

این اقدام با استقبال گروههای مختلف سلطنت طلب خارج ازکشور مواجه شد. شهرام همایون به عنوان طراح این اقدام، از نزدیک ترین دوستان رضاپهلوی است. سوالی که مطرح می شود این است که چرا رضا پهلوی از این اقدام حمایت نمی کند؟

رضا پهلوی مدت های مدیدی است که سعی کرده با عناوین مختلف خودش را از گروههای سلطنت طلب جدا کند. حتی فایلی صوتی از وی منتشر شده که از شبکه های این جریان اپوزیسیون با عنوان تحقیرآمیزی نام می برد. این رفتارها حتی باعث رنجش شهرام همایون شده ولی او بنابر مصالحی قصد ندارد میانه خود و شاهزاده را به هم بریزد.

” این عده” از منظر رضاپهلوی شهرام همایون، امیددانا، سعید شمیرانی و..هستند که رابطه خوبی با هم ندارند. برخی دیگر از عناصر نزدیک به رضاپهلوی مانند علیرضا نوری زاده هنوز موضعی رسمی نگرفته اند.

از نگاه جریان شناسی اپوزیسیون، رضاپهلوی دیگر جزء جریان سلطنت طلب محسوب نمی شود؛ هرچند که حامیان این جریان سعی کرده اند که با دادن القابی نظیر شاهزاده و اعلی حضرت او را خطاب کنند اما خروج وی از شورای ملی ایران نشان داد که وی عزم خود را برای خروج از این جریان جزم کرده است.

تحرکات ماههای اخیر وی از قبیل دیدارهایش با مقامات کنگره آمریکا و حتی نشست و برخاست هایش با تجزیه طلبان نشان داد رضا پهلوی به تنهایی می خواهد فعالیت کند. هر چند در این زمان با عنوان رئیس شورای ملی ایران اقدام می کرد.

دوری رضاپهلوی از پادشاهی خواهان به قدری ملموس شد که سلطنت طلبی مانند رضا تقی زاده که او را تحت عنوان تحلیل گر شبکه BBC می شناسیم با انتشار یادداشتی بحث برانگیز در کیهان لندن پیشنهاد کرد در خلاء رهبری سازمان مجاهدین خلق، رضا پهلوی اداره آن را برعهده بگیرد! (اینجا)

او با برشمردن ویژگی های مثبت سازمان مجاهدین خلق و در عین حال ضعف مریم رجوی به عنوان سرکرده این سازمان در غیاب مسعود، می نویسد:

«فصل مشترک بسیار با اهمیت رضا پهلوی و مجاهدین خلق شهرت و شناسایی عام از آنها در درون ایران است؛ در ایران شاید از یکصد هزار پیر و جوان، نود درصد نام رضا پهلوی فرزند شاه و نام سازمان مجاهدین خلق را شنیده‌اند در حالی که  شگفت‌آور خواهد بود اگر حتی یک درصد از وجود و نام و نشان و تلاش‌های گروه‌های دیگر اپوزیسیون شنیده باشند، چه رسد تاثیرپذیری از آنها.»

یکی از دلایل ممانعت رضاپهلوی از دادن پیام برای روز کوروش شاید این باشد که دیگر نمی خواهد آلت دست بانیان روز کوروش باشد. “این عده” که شاهزاده از آنها نام می برد کسانی هستند که با فراخوان تجمع به مناسبت روز کوروش می خواهد خود را به عنوان رهبر جریان سلطنت طلب معرفی کنند؛ این اقدام برای رضا پهلوی قابل قبول نیست.

تجمع سال قبل روز کوروش به قدری به ضرر آخرین فرزند شاه مخلوع ایران تمام شد که وی را وادار کرد، بیانیه ای صادر کرده و موضع بگیرد. این تجمع به صحنه ای نژادپرستانه علیه قوم عرب تبدیل شده بود.(اینجا)

به هر روی، رضا پهلوی دیگر نمی خواهد آبرویش را به دست سلطنت طلبان بسپارد. او خوب میداند وزن سبک این جریان، نمی تواند نقش موثری در تحولات ایران داشته باشد. از این رو دیگر نمی خواهد خودش را در کنار آنها ببنید. این مسئله البته برای پادشاهی خواهانی مانند شهرام همایون سخت پذیرفته خواهد شد؛ ولی شاید زمانی برسد که همایون نیز تکلیف خودش را روشن کند و میان آرمان هایش و رضاپهلوی یکی را برگزیند.

انتهای متن/

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: یکی از عناصر سلطنت طلب، فایلی صوتی را منتشر کرده که در آن، رضا پهلوی در گفت و گوی تلفنی با وی، از دادن هرگونه پیام، به مناسبت روز کوروش امتناع می کند.(اینجا) علیرضا قهرمانی معروف به «شهباز قهرمانی»، از مجریان شبکه سلطنتی ” سیمای پادشاهی” …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme