https://telegram.me/empireoflies

چرا بی‌بی‌سی فارسی واقعیات جنگ تحمیلی را تحریف می‌کند؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر روزهای گذشته شبکه بی بی سی فارسی با پخش مستندی به نام «جام زهر» به بررسی جنگ ۸ ساله ایران و عراق پرداخت. این مستند که ساخته حسین باستانی، روزنامه نگار فراری می‌باشد به شکل ناشیانه ای سعی دارد تا ایران را کشوری جنگ طلب و فرصت سوز نشان دهد و تا جایی که حتی به طور غیر مستقیم سیاست های جمهوری اسلامی را عامل هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری توسط آمریکا می داند!

در همین خصوص احسان منصوری از فعالان رسانه ای در صفحه توئیتر خود به بررسی مستند «جام زهر» و اهداف پشت پرده بی بی سی در خصوص ساخت چنینی آثاری پرداخت.

احسان منصوری در این خصوص نوشت: ” پروپاگاندای جدید BBC با نام «جام زهر» پروژه رذیلانه‌ای ست که تنها در زیرمجموعه پروژه بزرگتر جنگ روانی ترامپ-بولتون-پومپئو قابل درک است. پیام فیلم به طور خلاصه: نپذیرفتن عقب نشینی حماقت ست و مقصر هر تجاوزی ایران. در آینده وادار به پذیرش شرایط بدتر می‌شوید پس امروز عقب نشینی کنید!

فیلم تمامی مولفه‌های جنگ، شامل شرایط بین المللی، حمایت‌ها از عراق، فروش سلاح شیمیایی، پشتیبانی گسترده ماهواره‌ای-اطلاعاتی، وام‌های کلان، و به ویژه نقش صدام در تداوم جنگ را حذف می کند و هرگز نمی‌گوید چرا شورای امنیت چنین قطعنامه‌های شرم‌آور و جانبدارانه‌ای صادر می‌کرد.

مسئول اجرای پروپاگاندا برش‌های خاص و هدفمندی را انتخاب کرده که به شکل گیری روایت مخدوشی از جنگ کمک می‌کند. استدلالات فنی برای نپذیرفتن آتش‌بس یا حذف شده یا اگر جایی اشاره شد بلافاصله در کنار این جمله که «ما مامور به وظیفه‌ایم نه نتیجه» قرار می‌گیرد تا القاگر بی منطقی ایران باشد.

 

 

تابلو‌های تبلیغاتی که وعده ادامه جنگ و پیروزی می‌دهد در کنار سخن مقامات می‌گذارد تا نتیجه بگیرد ایران بی‌وقفه خواهان جنگ بوده. بحث درباره قطعنامه به این جمله خمینی گره زده می‌شود که عقب نشینی در برابر دشمن خیانت به رسول است. استدلالات فنی کمرنگ و شعارهای دفاعی پررنگ می‌شود.

 

 

سرتاسر فیلم به دنبال اثبات جنگ‌طلبی ایران ست. البته باستانی و BBC به خوبی می‌دانند حفظ روحیه، نشان‌دادن عدم ترس و آمادگی برای جنگ، از ملزومات دوران دفاع است و هرکشوری در دنیا سیاست مشابهی اتخاذ می‌کند. و کدام رهبر احمقی در دنیا در میانه تجاوز خارجی می‌گوید ما از جنگ می‌هراسیم؟

فیلم القا می‌کند ایران «فرصت» سوزی کرده. آیا آتش بس در ۶۱ «فرصت» بود؟ چرا ایران که توانسته بالاخره عراق را عقب براند، بدون چشم‌اندازی برای غرامت باید آتش بس کند؟ یک نمونه در جهان مثال بزنید که کشوری پس از بیرون راندن متجاوز و بدون چشم اندازی برای جبران، اعلام آتش بس کرده باشد.

اگر صدام واقعا همینقدر علاقه‌مند به صلح بوده چرا هنوز بخشی از خاک ایران را نگاه داشت و فقط آتش بس را می‌پذیرفت؟ آتش بس چه بود جز فرصت دادن به یک متجاوز برای تجدید قوا پس از شکست؟ مگر در ۶۷ پس از پذیرش آتش بس از سوی ایران، صدام دوباره حمله نکرد؟

پروپاگاندای BBC اما یکی از ضعیف‌ترین محصولات آن و به طرز ناشیانه‌ای جانبدارانه است. در روایت باستانی اثر خاصی از صدام نیست. ادامه جنگ صرفا در ید اختیار رهبران ایران ست. گویی صدام در حال دفاع بوده و ایران همیشه «فرصت» پایان جنگ را داشته. این چیزی جز تطهیر صدام نیست.

باستانی بر هزینه‌های رو به افزایش ایران تا ۵۹۸ تاکید می‌کند اما نمی‌گوید موفقیت‌های ایران در سال ۶۵ بود که زمینه ساز صدور قطعنامه شد. و اگر آن عملیات‌ها نبود ایران دقیقا هیچ به دست نمی‌آورد. در پروپاگاندا قرارست ۵۹۸ لطف شورای امنیت به ایران معرفی شود و نه دستاورد رزمندگان.

باستانی می‌گوید هزینه‌های ایران در ۶۷ چند برابر ۶۱ بوده. البته که همینطور ست! به همین سیاق هزینه‌های ما در ۶۱ هم بیش از ۵۹ بوده. چرا همان روز اول، اتمام جنگ را با تقدیم خوزستان نپذیرفتیم؟ پروپاگاندای BBC جای متجاوز و قربانی را عوض می‌کند و هزینه را به گردن قربانی می‌اندازد.

اگر روزنامه نگاری چرچیل را بابت نپذیرفتن آتش‌بس هیتلر، پیش از حمله به شوروی محکوم کند، در انگلستان طرد می‌شود. جای حیرت است که ۳۸ سال پس از جنگ، این تجاوز رسانه‌ای توهین‌آمیز با واکنش مناسب افکار عمومی روبرو نشده و همچنان سازندگانش به عنوان خبرنگاران بی‌طرف مورد ستایش‌اند.

کارکرد این فیلم چیست؟ اینکه انجام توافقات بین المللی را به جام زهر تشبیه کند. این کار جز ایجاد بار روانی منفی بر دستگاه دیپلماسی کشور و افزایش تضادهای داخلی ثمر دیگری ندارد. بخشی از تنش‌های داخلی همین امروز بر سر برجام و ناتوانی کشور در اجماع ملی محصول سم‌پاشی این رسانه‌هاست.

ایران اشتباهاتی داشته؟ حتما. آیا جنگ قابل نقد است؟ قطعا. آیا محققین جنگ خائنند؟ به هیچ وجه. اما میان تحقیقات شیرعلی‌نیا با پروپاگاندای حسین باستانی تفاوت بسیاری ست. یکی جستجوی تاریخ می‌کند برای درس گرفتن کشورش. دیگری پروپاگاندا می‌سازد برای جنگ روانی علیه کشورش.

دفاع ایران شرافتمندانه و باعث افتخار است. ما ملت مظلومی بودیم که از تکه تکه کردن خاک ایران در قرن‌های پیش تا کودتا علیه مصدق و جنگ ۸ ساله و تحریم‌های امروز مورد ظلم همین قدرت‌های جهانی بودیم. نگذاریم روایات تاریخی ما را نیز تحریف و دستکاری کنند و جای ظالم و مظلوم را عوض کنند.”

انتهای پیام/جام نیوز

مستند جدید بی بی سی با نام «جام زهر» به طور غیر مستقیم سیاست های جمهوری اسلامی را عامل هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری توسط آمریکا می داند!

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme