https://telegram.me/empireoflies

چامسکی: آمریکا بزرگ‌ترین تهدید برای صلح جهانی است نه ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: نوآم چامسکی، منتقد برجسته آمریکایی روز شنبه طی یک سخنرانی در دانشگاه نیو اسکول (The New School) در نیویورک توضیح داد که بر این باور است که این ایالات متحده و نه ایران است که بزرگترین خطر برای صلح جهانی است.

وی گفت: «ایالات متحده یک دولت سرکش و رام‌نشدنی و بی توجه به قوانین و میثاق‌های بین‌المللی است که در صورت تمایل به خشونت متوسل می‌شود … برای مثال به دکترین کلینتون توجه کنید – اینکه ایالات متحده مجاز و آزاد است تا به صورت یکجانبه به قدرت نظامی دست یازد، حتی برای دستیابی به بازارها، منابع تأمین انرژی و منابع راهبردی کلیدی دست‌نخورده‌ – موضوعات امنیتی و نگرانی‌های ادعایی بشردوستانه که جای خود دارند. دست یازیدن به این دکترین که به خوبی مستند شده است، در میان افرادی که خواهان دیدن واقعیات در تاریخ معاصر هستند، کمتر موجب بحث و مناقشه می‌شود».

چامسکی در ادامه تأکید کرد بر این باور است که ایالات متحده و نزدیکترین متحدان آن شامل عربستان سعودی و اسرائیل، در حال تضعیف چشم‌انداز صلح در خاورمیانه هستند.

وی با اشاره به مخالفت جمهوری‌خواهان با توافق هسته‌ای ایران گفت: «برخلاف آنچه که گاهی اوقات در اینجا (آمریکا) ارائه می‌شود، این یک توافق بین ایران و ایالات متحده نیست. این یک توافق بین ایران و آنچه گروه ۱+۵ نامیده می‌شود، است. و دیگر کشورها نیز ممکن است با به پیش رفتن آن‌ها موافقت کنند – همچنین ایران. و به کشورهای چین و هند بپیوندند که از پیش راه‌هایی را برای فرار از محدودیت‌های ایالات محده درباره تعامل با ایران یافته‌اند. و در واقع، اگر آن‌ها چنین کنند، آن‌ها به اکثریت جمعیت جهان خواهند پیوست، جنبش عدم تعهد که از پیش به صورت برجسته از حق ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای آن به عنوان یک عضو ان‌پی‌تی حمایت کرده‌اند. اما به یاد آورید که آن‌ها بخشی از جامعه بین‌المللی نیستند. بنابراین وقعتی می‌گوییم که جامعه بین‌المللی با سیاست ایران مخالفت می‌کند یا جامعه بین‌المللی چنین و چنان می‌کند به معنای ایالات متحده و هرکس دیگری است که بنا به شرایط همراه آن شده است، بنابراین ما می‌توانیم به آن‌ها اعتنایی نکنیم. اگر دیگران همچنان برای توافق احترام قائل باشند، همانگونه که اکنون در جریان است، ایالات متحده در جهان منزوی خواهد شد، موقعیتی که چندان نیز ناآشنا نیست».

«این همان نکته‌ای است که به یکی دیگر از سیاست‌های اوباما جهت بخشید، یکی از دستاوردهای سیاست خارجی وی، که همان آغاز عادی‌سازی روابط با کوبا است. در مورد کوبا، ایالات متحده برای دهه‌ها تقریبا همیشه منزوی بود. اگر شما به رأی‌گیری سالانه مجمع عمومی در مورد تحریم‌های ایالات متحده نگاهی بیاندازید، متوجه می‌شوید که ایالات متحده اساسا به تنهایی به آن رأی می‌داده است. آخرین جایی که با آن همراه شد اسرائیل بود. اما البته اسرائیل خود این تحریم را نقض می‌کرد، آن‌ها مجبور بودند به آن رأی مثبت دهند، زیرا مجبور بودند که با استاد و بزرگ خود همراه شوند. گاهی اوقات نیز جزایر مارشال یا پالائو یا یک کشور دیگری نیز با آن همراه می‌شد. در نیمکره غربی نیز، (در موضوع کوبا) ایالات متحده برای سال‌ها منزوی شده بود».

چامسکی در ادامه گفت: «بنابراین اگر ایالات متحده این توافق را ناکام بگذارد، تقریبا در موضوع ایران با یک انزوای جهانی مواجه می‌شود، این وضعیت به هیچ وجه جدید نخواهد بود، و در واقع  مثال‌های دیگری وجود دارد. بنابراین در موضوع ایران، دلایل نگرانی‌های آمریکا به خوبی تدوین شده و به کرات تکرار شده است: ایران خطرناک‌ترین تهدید برای صلح جهانی است. ما به طور عادی این سخنان را از افراد عالی‌رتبه – شامل مقامات دولت، صاحب‌نظران و دیگران – در ایالات متحده می‌شنویم. اما این سخنان به هیچ وجه مطابق با واقع نیست. این موضوع را می‌توان از منابع استاندارد، همچون مؤسسات نظرسنجی در ایالات متحده یافت. مؤسسه گالوپ به طور عادی نظرسنجی‌های بین‌المللی انجام می‌دهد. و یکی از پرسش‌هایی که مطرح می‌کند این است: به نظر شما کدام کشور خطرناک‌ترین تهدید را برای صلح جهانی دارد: پاسخ به هیچ وجه با این ادعاها سازگار نیست: ایالات متحده با اختلاف زیادی در صدر قرار دارد. اما چرا پاکستان در جایگاه دوم قرار دارد – مطمئنا به خاطر رأی هندی‌ها است و پس از آن چند کشور دیگر وجود دارند. ایران نیز در آن ذکر شده است، اما همراه با اسرائیل و چند کشور دیگر که در انتهای فهرست قرار دارند. اما این نتایج که از سوی مؤسسات پیشروی نظرسنجی آمریکایی به دست آمده‌اند راهی به سوی وبگاه‌هایی که که ما آن‌ها را رسانه‌های آزاد می‌نامیم ندارند».

این منتقد برجسته آمریکایی خاطرنشان کرد: «اگر به سرمقاله یکشنبه گذشته واشنتگن‌پست نگاهی بیاندازید، می‌بینید که در آن از کنگره خواسته شده است تا به صراحت مشخص کنند که اگر تلاش ایران برای ساخت یک بمب کشف شود، اوباما و یا جانشین وی از اقدام نظامی فوری ایالات متحده پشتیبانی خواهند کرد. می‌بینیم که سردبیران این نشریه بار دیگر تصریح کرده‌اند که ایالات متحده استثنایی است. این یک دولت یاغی و رام‌نشدنی است که به قوانین و میثاق‌های بین‌المللی بی‌توجه بود و در صورت اراده به گزینه نظامی دست می‌یازد».

انتهای پیام/تسنیم

منتقد برجسته آمریکایی طی یک سخنرانی گفت که آمریکا بزرگ‌ترین تهدید برای صلح جهانی است، نه ایران.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.9 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme