https://telegram.me/empireoflies

پیش بینی «امپراتوری دروغ» درست از آب درآمد

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پناه فرهادبهمن تهیه کننده بی بی سی در گزارشی خبری از یک فیلم شبکه سینمای خانگی مدعی است این فیلم روایتی زیرکانه از زمان حال است و به حوادث سال ۸۸ که فتنه نامیده شده است ربط دارد.

وی در شرح حال این داستان می نویسد:دختری که دل در گرو یک پسر شاعر مسلک و روزنامه‌نگار دارد که از قضا کله‌اش بوی قورمه سبزی می‌دهد و با حکومت سر ناسازگاری دارد؛ عشقی که دستخوش شرایط سیاسی روزگار می‌شود و وصلی که فصل می‌شود…

بی بی سی نوشته است:

جلب شدن توجه‌ها به لایه تاریخی داستان تا جایی پیش رفت که حتی بعضی را به این باور رساند که اساساً عشق عجالتاً رفته بر باد و نرفته از یاد شهرزاد و فرهاد و به تصویر کشیدن کودتای ٢٨ مرداد، همه، بهانه‌ای بوده که به مخاطب بگوید: «ببین که چطور تاریخ در این مرز و بوم تکرار می‌شود!»

در مقابل، عده‌ای این تفسیر را تقلیل ارزش‌های هنری «شهرزاد» به یک دهن‌کجی سیاسی توصیف کرده و با آن مخالفند. یکی از استدلال‌های آنها این است که اگر این نشانه‌ها عمدا برای یادآوری حوادث سال‌های اخیر گذاشته شده بود، محال بود که سریال بتواند مجوز بگیرد.

بی بی سی با انتقاد شدید از سریال معمای شاه آن را یک سریال سیاه نسبت به خاندان پهلوی دانسته است اما در مورد “شهرزاد گفته است که «شهرزاد» ضمن دقت در ریزترین جزئیات، توانسته با حذر از روایت سیاه و سفید، شخصیت‌هایی خاکستری را به نمایش بگذارد.به روشنی مشخص است که سریال معمای شاه بر روی نقاط تاریکی از زندگی محمد رضا شاه دست گذاشته که سراسر آن دخالت دولت های انگلستان در امورات داخلی کشورمان است واین موضوع به مذاق بی بی سی فارسی خوش نیامده و چاره ای ندارند برای تقلیل ارزشهای این سریال آن را با یک سریال شبکه خانگی مقایسه کنند .

البته در روز های اخیر نیز برخی از فریب خوردگان داخلی و خارجی به بهانه یک دیالوگ در سریال شهرزاد که در خصوص استان کرمان بوده این سریال را به باد انتقاد گرفته اند و قصد دارند همانند سریال ” سرزمین کهن ” که متوقف شد این سریال را نیز متوقف کنند در صورتی که این بهانه گیری ها و تفرقه افکنی های قومیتی را سابقا امپراتوری دروغ در شروع این سریال ها پیش بینی کرده بود . در این میان مسئولین امر به خصوص نمایندگان مجلس وظیفه دارند با هوشیاری جلوی سوء استفاده بیگانگان و عوامل داخلی شان را از این وقایع بگیرند .

یادآور می شود سریال شهرزاد را حسن فتحی با فیلمنامه‌ای که خودش به همراه نغمه ثمینی نوشته‌اند، جلوی دوربین برده. او پیش از «شهرزاد»، کارگردانی سریال‌هایی مثل «پهلوانان نمی‌میرند»، «شب دهم» و «مدار صفر درجه» را در کارنامه دارد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme