https://telegram.me/empireoflies

پیش‌بینی رکود BBC فارسی علت اصلی استعفای صادق صبا

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغمدتی پیش صادق صبا که بیش از دو دهه در بی بی سی فارسی فعالیت نموده و سال های آخر این فعالیت را هم به عنوان رئیس بخش فارسی بی بی سی مشغول به کار بود به طور ناگهانی استعفا کرد و مجموعه بی بی سی را ترک نمود. صادق صبا با این توجیه که می خواهد تجربیات جدیدی را در حوضه روزنامه نگاری در جای دیگری کسب نماید استعفا و تصمیم به جدایی از بی بی سی گرفت.

در آن ایام گمانه زنی هایی صورت گرفت اما هیچ یک از آنها نتوانست توضیح دقیق و منطقی از این تصمیم ناگهانی ارائه نماید.پاره ای از حدس وگمان ها مبتنی بر وقوع مسائلی غیر اخلاقی بود که پیرامون صبا وبرخی از کارمندان زن در بی بی سی فارسی مطرح بود ، خصوصا که در ان ایام موضوع سوء استفاده های جنسی جیمی سویل مجری قدیمی BBC جهانی که به تازگی درگذشته بود سر وصدای زیادی هم به پا کرده و از این نظرنگاه ها به صبا نیز معطوف شده بود. اما واقعیت این است که موضوع سوء استفاده های جنسی احتمالی صبا در بی بی سی فارسی هرگز تبدیل به یک بحران برای BBC نشد ودر این رابطه هیچ بیانیه ای هم از سوی مدیران بی بی سی منتشر نگردید که صبا را مجبور به استعفاء نماید. لذا موضوع انحرافات اخلاقی صبا و برخی از کارمندان این شبکه جاسوسی نمی توانست عامل اصلی استعفای وی باشدچرا که از این دست انحرافات اخلاقی در این مجموعه امری غیر عادی و عجیب تلقی نمی گردد و نه تنها بد و نا پسند نمی باشند بلکه به نظر امری عادی ومایه مباهات و خوشنودی انها نیز خواهد بود. کافی است به صفحات اجتماعی کارمندان بی بی سی فارسی نگاهی بیاندازید تا این ادعا اثبات گردد.بنابر این موضوع مهمتر وبسیار فنی تر بود و به افتضاحی مربوط میشد که صبا ومدیران رده بالای بی بی سی با ان در گیر بوده و برای رهایی از این بن بست بهترین راه را درحذف تدریجی بخش هایی نظیر فارسی بی بی سی می دیدند. از انجاییکه صبا خوش خدمتی های زیادی کرده بود نمی خواستند این حذف در زمان مدیریت او صورت گیرد. این هم البته در ابتدا یک فرضیه بود و لذا به زمان بیشتری احتیاج بود تا کارشناسان بتوانند علت این تصمیم عجیب و ناگهانی صادق صبا را دریایند. طبیعی بود که همگان با تعجب به موضوع نگاه کنند چرا که بر خلاف انتظار همه ناظران، صادق صبا که در اوج یک مسند اداری و حرفه ای قرار داشت به ناگاه از این مسند پایین آمده و با تصمیم خودش آن را به دیگری بسپرد.

آرام آرام که آب ها اصطلاحا از آسیاب افتادند، نشانه هایی از دلایل آن تصمیم عجیب خود را نشان دادند. نشانه هایی که برای بسیاری از ناظران و کارشناسان دنیای رسانه می تواند دلیل قابل توجیهی برای تصمیم گیری صادق صبا، باشد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نمی باشد که بدانیم به تازگی خبرهایی می رسد مبنی بر آغاز همکاری بین صادق صبا و رادیو فردا ! خبر جالبی است که در مقولات بعدی به آن بیشتر پرداخته خواهد شد.

اما در رابطه با جدائی صبا از بی بی سی فارسی دو مورد بیش از پیش جلب توجه می نماید، دو موردی که مدتها پس از جدایی صادق صبا، به نوعی پیش بینی وی از شرایطی بود که انتظار بی بی سی فارسی را می کشید.

اول از همه این موضوع که بریتانیا دستخوش اتفاقات جدید و جالبی خواهد شد، می توانست سبب شود تا صبا پیش دستی نموده و خود را  جمع و جور نماید. وجود اختلاف در مجمع هیئت مدیره بی بی سی سبب شده بود تا فشار بر بخش های مختلف فزونی گیرد، خصوصا که بعد ها جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا و روی کار آمدن افرادی نظیر ترزا می و بوریس جانسون خود می توانست فشارها را بیشتر نماید. اگرچه آن روزها که صبا استعفا داد این اتفاق نیفتاده بود اما پیش بینی آنها برای او که با دست های پشت پرده ارتباط نزدیک داشت چندان هم مشکل نبود. به هر حال اگر وی با سازمان جاسوسی بریتانیا و افراد صاحب قدرت در سیاست بریتانیا هم نشین نمی بود امکان اینکه رئیس بخش فارسی بی بی سی بشود اساسا منتفی به حساب می امد.

صبا دریافته بود که عرصه بر بی بی سی تنگ تر خواهد شد و این اتفاق را می توان به درستی در این مدت که رزیتا لطفی جانشین صادق صبا شده است، مشاهده نمود. صادق صبا البته به خاطر اینکه با جناح صاحب قدرت در سازمان هایی جاسوسی بریتانیا و افراد دیگر در رده هایی مختلف هم نشینی هایی داشت (البته در حد یک نیروی زیر دستی فرمانبردار) دریافته بود که آینده خوبی در انتظار بی بی سی نخواهد بود و این کمپانی نسبتا بزرگ به روزهای افول خود نزدیک شده است.

بی بی سی فارسی در دوران ریاست رزیتا لطفی تبدیل به یک شبکه بسیار معمولی شده است شبکه ای که از گذشته ،تنها نام بی بی سی بر آن مانده است .آنچه این روزها از بی بی سی پخش می شود را می توان اینگونه خلاصه نمود: در بخش های خبری از آن تفسیرهای طولانی مدت و متنوع خبری نبوده و مفسران و کارشناسانی که در گذشته در برنامه های خبری ، شرکت می کردند  تدریجا حذف ویا حضورشان کم رنگ شده و به جای آنها چهره هایی نمایان شده اندکه اگر چه در نوع خود جالب توجه می باشند اما در عین حال  نشانه های ضعف وزوال بی بی سی در اینده ای نزدیک را نیز با خود به همراه دارند .

علت این تعویض چهره ها رااگر چه عده ای به ظاهر  در اختلاف سلیقه بین گردانندگان جدید بی بی سی فارسی بیان مینمایند اما مسئله مالی در این موضوع نقش عمده را بازی میکند. به اصطلاح اپوزیسیونی که در زمان صادق صبا مرتبا پشت دوربین بی بی سی چهره انها دیده می شد، برای رضای خدا و عشق به ایران با بی بی سی مصاحبه نمی کردند ، برای آنان تنها پول مهم بود و این آقایان و خانم های مدعی که این روزها کمتر دیده می شوند اول پول می گیرند و بعد حرف می زنند اگرچه حرف آنها چندان هم ارزش و اهمیتی نداشته و ندارد اما اکنون که بی بی سی روزهای سخت اقتصادی را می گذارند، رزیتا لطفی ترجیح داده است تا از اپوزیسیون ارزانتر استفاده نماید. او می داند که در نهایت چندان تفاوتی نخواهد داشت که آقای x بیاید یا خانم y . چه فرقی می کند سلطنت طلب باشد یا منافق. مهم آن است که ساعات خالی بی بی سی پر شود وگرنه مخاطب ایرانی همه اینها را از خودشان هم بهتر می شناسند .

در بخش های غیر خبری نیز اوضاع چندان بهتر نیست برنامه هایی نظیر صفحه دو ، پرگار و …یک در میان تکراری پخش می شوند . افرادی که  مورد استفاده قرار می گیرند اساسا صاحب نظر نبوده و بعضا کسانی هستند که از چهره هایی بد نام و بد سابقه به حساب می آیند . بی بی سی فارسی که شدیدا درگیر انقباض مالی شده است فراموش نموده که صرفه جویی اقتصادی را نباید با استراتژی های کثیف و پلید و حتی غیر حرفه ای جبران نمود . استفاده بی بی سی از افرادی که به گروهک های تروریستی تعلق خاطر دارند از جمله منافقین و یا افراد و گروهک هایی که تجزیه طلب بوده و در پیشینه آنها جز خدمت به بیگانگان دیده نمی شود یکی از کاستی ها ئیست که اگرچه قبلا هم وجود داشت اما اخیرا آنقدر شدت یافته که داد عاشقان سینه چاک و مخاطبان سنتی بی بی سی را نیز درآورده است.

بخش های تفریحی و سرگرمی نظیر فیلم ها ، مستند ها و حتی کنسرت های موسیقی که در گذشته از بی بی سی پخش می شدند بعضا برای سومین بار است که تکرار می شوند تکرار آنها به قدری مضحک و خنده دار شده است که عده ای از مخاطبان این شبکه را قانع کرده است که بی بی سی فارسی به شعور مخاطبانش مستقیما توهین می نماید، اگرچه واقعیت امر نکته مهم و بسیار حساسی را در خود نهفته دارد، واقعیتی که بی بی سی فارسی آن را اذعان نمی نماید اما گردانندگان آن به خوبی به آن واقف هستند .

واقعیت آن است که آرشیو بی بی سی تمام شده است و تکرار و تکرار و تکرار هم دیگر به اندازه ای ملال آور شده است که بی بی سی فارسی را در حد یک رسانه کوچک فارسی زبان به پایین کشیده و این در حالی است که این شبکه در رقابت با صدای آمریکا (voa) ، من و تو ، gem tv و حتی شبکه هایی دیگر نظیر eurornews ،  farsi1 و سایر شبکه های خبری و غیر خبری فارسی زبان، مدعی آن بود که از همه آنها برتر است و خود را تافته جدا بافته ای می دانست که حتی سعی می کرد در خبرهای خود نام هیچکدام را ذکر ننمایند. افول این روزهای بی بی سی سبب شده است تا حتی من و تو و فارسی ۱ هم این شبکه را به باد انتقاد و استهزاء بگیرند.

این روزها بی بی سی در رسانه های فارسی زبانی که خود آنها با دلارهای امریکایی و حمایت های مالی صهیونیست ها – بهائیان و کشورهای مرتجع عرب ارتزاق می کنند، به هیچ انگاشته شده و شاهد آن هستیم که بسیاری از مفسران و کارشناسانِ به اصطلاح اپوزیسیونی که در بی بی سی فارسی از عنایات ملکه بریتانیا روزگار می گذراندند، روی از بی بی سی برگردانده و آغوش هرزه دیگری را برای خود دست و پا کرده اند تا با دلارهای نفتی اعراب و یا دلارهای امریکایی زندگی بی حاصل خود را سپری کنند. اینجاست که می توان گفت : صادق صبا از طریق ارتباطات خود با سازمان های جاسوسی بریتانیایی دریافته بود که چه سرنوشتی در انتظار مجموعه ی بی بی سی فارسی خواهد بودو لذا تصمیم به جدایی از این مجموعه گرفت. او فهمیده بود یا بهتر است بگوییم به او فهمانده بودند که چه سرنوشتی در انتظار او و هم دستانش در این مجموعه جاسوسی در انتظار خواهد بود. شاید حتی بهتر باشد این گونه بگوییم که چون مجموعه بی بی سی فارسی نتوانسته بود علیرغم آن هزینه های چندین میلیون دلاری ، به هیچ توفیقی دست یابد ، بالا دستی های صادق صبا به او فهماندند که زیر مجموعه وی در جذب مخاطب نا توان بوده اند و من بعد نیز بی بی سی فارسی نخواهد توانست مخاطب جدیدی را جذب نماید ، لذا بهتر است او و همکارانش تدریجا به فکر کار دیگری باشند و این بود که صادق صبا استعفا داد و از مجموعه خود جدا شد. اگرچهچند ماه پس از این جدایی هنوز بی بی سی فارسی روی آنتن می رود اما عملا از آن بی بی سی فقط نامی مانده است و آرمی که تدریجا در حال محو شدن است. بدون شک اگر بی بی سی جهانی از اعتبار نام و تاریخچه خود در عرصه خبری جهان بیم ناک نمی بود بی بی سی فارسی تاکنون تعطیل می شد و به بخش های دیگری می پیوست که مدتهاست به تاریخ پیوسته اند. ظاهرا گردانندگان بی بی سی حذف آنرا بر عهده مخاطبان گذاشته و منتظر نشسته اند تا اندک مخاطبین باقی مانده بی بی سی فارسی هم در طول یک یا دو سال آینده آن را از ذهن خود حذف کنند و سرانجام آن روز فرارسد که بی بی سی فارسی خلاصه شود در یک وبسایت و یا احتمالا یک رادیو همانند گذشته . مگر آنکه روباه پیر استعمار در گذر زمان تصمیم دیگری بگیرد و مجددا بخواهد بی بی سی فارسی را احیا نماید.

باید منتظر نشست و دید چه پیش خواهد آمد . آنچه امروز شاهد آن هستیم روزگار ملال آور و خفت بار بی بی سی فارسی است که در اذهان مخاطبانش خود را عرضه می نماید، شاید فردا به گونه ای دیگر باشد،حتی اگر هم مجددا احیا شود، دوران خفت بار کنونی را کسی نمی تواند از تاریخ بی بی سی  فارسی بزداید و آنرا به فراموشی بسپارد. ضمن انکه باید دید آقای صادق صبا در رادیو فردا چه خواهد کرد؟ آیا می تواند در نهایت به توافقی با روسای جدید خود در سازمان جاسوسی سیا و موساد دست یابد یا اینکه محاسباتش اشتباه از آب درآمده و خانه نشینی را برای بقیه عمر حرفه ای خود انتخاب خواهد نمود.

منبع: پایگاه جامع نفوذ

انتهای پیام/

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: مدتی پیش صادق صبا که بیش از دو دهه در بی بی سی فارسی فعالیت نموده و سال های آخر این فعالیت را هم به عنوان رئیس بخش فارسی بی بی سی مشغول به کار بود به طور ناگهانی استعفا کرد و مجموعه بی بی سی را …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme