https://telegram.me/empireoflies
در سال‌های اخیر تمام تلاش اسرائیل برای القای غیر قابل نفوذ بودن حریم هوایی سرزمین‌های اشغالی در برابر مهاجمان بوده است، اما اتفاقی ساده بار دیگر این تلاش تبلیغاتی را بی نتیجه کرد.

پهپادی که تمام تلاش اسرائیل برای القای غیرقابل نفوذ بودن را بی‌نتیجه کرد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: موضوع نفوذ یک هواپیمای بدون سرنشین به آسمان سرزمین های اشغالی و خروج از آن به سلامت و بدون اینکه هدف سامانه های موشک های ضد هوایی این رژیم قرار بگیرد، به یکی از مهم ترین دستمایه اخبار و تحلیل‌های رسانه های لبنانی و رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. سرکردگان سیاسی و نظامی اسرائیل که تلاش زیادی برای بزرگنمایی تأثیرات سامانه‌های دفاع موشکی مشترک بین رژیم صهیونیستی و آمریکا در راستای احیای بازدارندگی متقابل در برابر محور مقاومت در لبنان و فلسطین دارد، بار دیگر در آزمونی سخت، تبلیغات انجام شده در این راستا را بی‌فایده دیده است.

زمان و مکان استثنائی فاجعه پهپاد برای اسرائیل

روزنامه الاخبار لبنان در این رابطه می‌نویسد که شکی نیست که ارتش اسرائیل دو روز پیش در مقابله با هواپیمای بدون سرنشین در جولان اشغالی شکست خورده است. این شکست ویژگی‌ها و پیامدهای متعددی دارد و موضوعات مربوط به آن در هر درگیری احتمالی آینده با اسرائیل مدنظر قرار خواهد گرفت. شکی نیست که تصمیم‌سازان سیاسی و امنیتی تل‌آویو نیز به این شکست توجه خواهند داشت تا پیامدها و امکان استفاده دشمنان اسرائیل از آن را بررسی کرده و برای کاستن از خسارت‌های ناشی از این اتفاق تلاش کنند.

سطح این شکست و پیامدهای آن هنگامی افزوده می‌شود که می‌بینیم این اتفاق در شرایط زمانی و مکانی استثنایی رخ داده است. جولان منطقه ای است که به صورت کلی داغ است، در همین راستا می‌بینیم که سامانه‌های دفاع هوایی و خدمات اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در انواع مختلف خود همواره در این منطقه در آماده‌باش قرار دارند. در همین راستا از چند روز پیش مانورها و تمرین های اسرائیلی ها برای راه‌اندازی سامانه‌های دفاع هوایی در طبقات مختلف خود با اهداف بهبود آمادگی آن در سناریوی  شبیه‌سازی شده برای مبارزه با دشمنان در مرزهای لبنان و سوریه آغاز به کار کرده است. نکته جالب توجه دیگر اینکه در مانور مذکور روند سقوط موشک‌ها و خمپاره‌ها و ورود هواپیماهای بدون سرنشین در انواع متعدد آن به سرزمین‌های اشغالی مورد شبیه‌سازی قرار گرفت.

اسرائیل برای جنگ آینده آماده نیست

به قطع و یقین می‌توان گفت که شکست سامانه‌های راداری و ضد هوایی اسرائیل در ره‌گیری هواپیمای نفوذ کرده به سرزمین‌های اشغالی مانع از این می‌شود که تل آویو از موفقیت در این مانورها خبر دهد، این در حالی است که سران رژیم صهیونیستی معمولاً در پی مانورهای انجام شده از سوی ارتش این کار را می کنند. همچنین این اتفاق مانع از آن می‌شود که سران اسرائیل بار دیگر تأکید کنند که بیش از پیش برای مقابله با تهدیدات آماده هستند. شکست عملی در این زمینه مانع از اعلام پیروزی فرضی و تئوری می شود.

این شکست، الگوی عملیاتی ولو محدود برای سناریوها و فرضیاتی است که جنگ آینده با حزب‌الله لبنان شاهد آن خواهد بود. این شکست میزان محدودیت‌ های اسرائیل در آمادگی اعلام‌شده خود برای جنگ آینده را ثابت کرده و به صورت عملی تفاوت موجود بین فرضیه‌های تئوری و واقعیت عملی را نشان می‌دهد. اگر سامانه‌های مذکور در ره‌گیری یک هواپیمای بدون سرنشین ناکام مانده اند، چگونه می‌توانند ده ها هواپیمایی که به صورت هم‌زمان به سمت اهداف خود در داخل سرزمین‌های اشغالی حرکت می‌کنند را شناسایی کرده و هدف قرار دهند.

طبعاً اسرائیل اعلام کرد که از این موضوع درس خواهد گرفت. این مطلب را یک منبع امنیتی عالی‌رتبه به رسانه‌های عبری زبان گفت. زئیف آلکین عضو کابینه امنیتی و سیاسی  رژیم صهیونیستی نیز دیروز در گفتگوی رادیویی به آن اشاره کرده و از فرماندهان ارتش خواست تا در رابطه با این حادثه تحقیق ‌کرده و درس های لازم را بگیرند و موضوع را به کابینه امنیتی اسرائیل گزارش دهند.  “درس گرفتن” کلیدواژه ای است که همواره از سوی سران اسرائیل مطرح می‌شود تا بتواند بر واقعیت‌های تلخ با عبارت‌هایی حرفه ای سرپوش گذاشته و آنها را مخفی کند. 

تلاش اسرائیل برای ترمیم رسوایی پهپاد

در تحقیقاتی که انجام می‌شود سؤالات زیادی مطرح است، از جمله اینکه: چگونه این هواپیما وارد سرزمین‌های اشغالی شده و حدود یک ساعت در حریم هوایی اسرائیل و بر فراز اهداف مورد نظرش به گشت‌زنی پرداخته است؟ چرا سامانه‌های موشکی اسرائیل در انواع مختلف خود سه بار در ره‌گیری و هدف قرار دادن این موشک ناکام مانده‌اند؟ چرا موشک‌های پاتریوت نتوانسته اند این پهپاد را هدف قرار دهند؟ علاوه بر اینکه چرا هواپیماهای نیروی هوایی اسرائیل نیز بعد از پرتاب موشک‌های هوا به هوا به‌ سمت این پهپاد در هدف قرار دادن آن ناکام مانده اند؟ چرا در زمانی که سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی به علت مانورهای ارتش در مکان مورد نظر حضور داشته ، نتوانسته جلوی نفوذ این هواپیما را بگیرد؟ این در حالی است که رژیم اسرائیل چند ماه پیش اعلام کرده است که سامانه مذکور را برای مقابله با این نوع هواپیماها اصلاح کرده است. شهرک‌نشینان اسرائیلی به ویژه ساکنان شمالی در نزدیکی مرزهای لبنان شکست اسرائیل در ره‌گیری این هواپیما را چگونه ارزیابی می‌کنند؟ و آیا امکان دارد سطح نگرانی‌ها و وحشت آنها از توانمندی‌های حزب‌الله افزایش پیدا کند؟ به صورت کلی این سؤال مطرح است که درس‌ها و عبرت‌های شکست اسرائیل از سوی حزب الله چیست و حزب‌الله چگونه از این موضوع در جنگ آینده استفاده می‌کند؟ این در حالی است که ارزیابی‌های اطلاعاتی اسرائیل نشان می‌دهد که هواپیماهای بدون سرنشین سلاح اساسی موجود در نزد حزب الله است که علاوه بر موشک‌ها و توانمندی‌های مبارزات هجومی به وفور آن‌ها را در اختیار دارد.   

اسرائیل در روزهای آینده تلاش خواهد کرد تا وجهه خود را بعد از این اتفاق بهبود بخشد. احتمال می رود که گزارش‌ها و ارزیابی‌هایی از سوی تل‌آویو منتشر شود که در آن از موفقیت گسترده برای کشف اشتباهات و عبرت‌گیری از این حادثه سخن به میان می‌آورد. در این گزارش‌ها اسرائیلی‌ها تأکید خواهند کرد که این بار جداٌ برای هر جنگی آماده هستند تا جلوی شکست‌های آینده را بگیرند.  

وحشت صهیونیست‌ها از معمای پهپاد مهاجم

روزنامه السفیر نیز در گزارشی به قلم حلمی موسی سردبیر این روزنامه و تحلیلگر مسائل رژیم صهیونیستی می‌نویسد: بسیاری از اسرائیلی‌ها هنگامی که شنیدند یک هواپیمای بدون سرنشین به حریم هوایی بلندی های اشغالی جولان که تحت حاکمیت اشغالگران صهیونیست قرار دارد، وارد شده است، دچار حیرت و بهت شدیدی شده اند. با وجود اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که حریم هوایی سرزمین‌های اشغالی کاملاً مستحکم است و هیچ هواپیمایی نمی‌تواند وارد آن شود، اما این موضوع مانع از آن نشد که صهیونیست‌ها در نتیجه شکستی که دچار آن شدند، احساس ناامیدی کنند.

یوسی میلمان تحلیلگر مسائل امنیتی روزنامه صهیونیستی معاریو در این رابطه نوشت: آسمان در روز یکشنبه در بلندی‌های جولان بر سر مردم خراب نشد، اما نشانه‌های وحشت و ناامیدی به معنای کامل کلمه در میان مردم رسوخ پیدا کرد، یک هواپیمای بدون سرنشین در مرکز بلندی‌های جولان وارد اراضی اسرائیل شده است. سامانه دفاع هوایی وابسته به نیروی هوایی ارتش اسرائیل که در منطقه الجلیل مستقر شده، دو موشک پاتریوت به سمت این هدف شلیک کرده، اما این موشک‌ها به هدف مورد نظر برخورد نکردند. اطلاعات موجود هم چنین نشان می‌دهد یک هواپیمای اسرائیلی نیز موشک‌های هوا به هوا به سمت هدف مذکور شلیک کرده، اما آن نیز در ساقط کردن پهپاد مذکور ناکام بود.

ابهام گسترده بر سر ماهیت پهپاد

این تحلیلگر مسائل رژیم صهیونیستی می‌افزاید که با وجود اختلافات اولیه در رابطه با ماهیت هواپیمای مذکور و عامل استفاده از این هواپیماها در حریم هوایی سوریه، اسرائیل معتقد است این هواپیما زیر نظر ارتش سوریه بود و مأموریت اطلاعاتی برفراز مواضع مخالفان دولت داشته و مسیر خود را اشتباه انتخاب کرده است. این در حالی است که برخی طرف‌ها در ابتدا مدعی بودند این هواپیما ممکن است وابسته به یگان‌های حاضر روس در سرزمین‌های سوریه باشد. این در حالی است که گفته می‌شود نیروهای حزب‌الله در سوریه نیر با اهداف تاکتیکی از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کنند.

میلمان در عین حال با اشاره به اینکه مؤسسات نظامی اسرائیل نتوانستند ماهیت این هواپیما را شناسایی کنند، این احتمال را مطرح کرد که هواپیمای مذکور می‌تواند روسی یا سوری یا وابسته به حزب‌الله لبنان باشد. مأموریت هواپیمای مذکور نیز ممکن است اطلاعاتی و تصویربرداری یا حتی مأموریتی برای آزمایش سطح آمادگی و هوشیاری سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل باشد.

در هر حال نیروی هوایی رژیم صهیونیستی تحقیقات اساسی را در رابطه با این ‌خلل آغاز کرده است. از مهم‌ترین مسائلی که در این زمینه مطرح است اینکه شکست موجود در نتیجه ایجاد اختلال در سامانه دفاع هوایی اسرائیل بوده یا اینکه به علت پیشرفته بودن هواپیمای مذکور واقع شده است؟ این در حالی است که اذعان اسرائیلی‌ها به شلیک موشک‌های پاتریوت و هوا به هوا نشان از اختلال واضح در این سامانه ها دارد.

بنا بر اقدامات معمول در سرزمین‌های اشغالی، در صورت شکست سامانه‌های دفاع هوایی در براندازی هواپیمای مهاجم ، نیروی هوایی هواپیماهای خود را برای انجام این مأموریت اعزام می‌کند. اما بیانیه‌های صادر شده از سوی رژیم اسرائیل مشخص می‌شود که آنها این بار برای ساقط کردن این هواپیما تنها از پهپاد ها و بالگردها استفاده کرده‌اند.

براساس این گزارش، در هر صورت شکست سامانه دفاع هوایی اسرائیل در براندازی هواپیمای مذکور نشان دهنده شکست بزرگ دیگری است که چند سال پیش در اعزام هواپیمای بدون سرنشین ایوب از سوی حزب‌الله لبنان به سرزمین‌های اشغالی رقم خورد، هواپیمایی که تا مدت‌ها در آسمان سرزمین‌های اشغالی اقدام به تصویربرداری و جمع‌آوری اطلاعات نمود و تا جنوب فلسطین اشغالی نیز پیشروی کرد. در آن زمان هواپیماهای اسرائیلی، پهپاد حزب‌الله را پس از مدت طولانی در کوه های الخلیل با موشک‌های زمین به هوا ساقط کردند، اما چیزی که نگرانی اسرائیلی‌ها را افزایش داده، این است که این موشک‌ها این بار قادر به ساقط کردن هواپیمایی در بلندی‌های جولان نبودند.

به هر حال سخن‌گوی نظامی اسرائیل در این رابطه می‌گوید: این موضوع به یک حادثه بسیار خطرناک مرتبط می‌شود، بنابراین باید با دقت گسترده اتفاقاتی که افتاده، مورد بررسی قرار گیرد.

امیر  بوحبوط  تحلیلگر مسائل نظامی سایت صهیونیستی والا نیز نفوذ هواپیمای مذکور و شکست سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل را هشداری برای افکار عمومی و سرکردگان سیاسی رژیم صهیونیستی قبل از آغاز جنگ با حزب‌الله لبنان دانست و تأکید کرد که سناریوهای ارتش اسرائیل حکایت از آن دارد که حزب‌الله لبنان در جنگ آینده روزانه حدود ۱۵۰۰ موشک به سمت سرائیل شلیک خواهد کرد، علاوه بر اینکه این حزب از هواپیماهای بدون سرنشین نیز استفاده می‌کند.

واللا: حمایت مطلق از آسمان اسرائیل ممکن نیست

سایت صهیونیستی واللا وابسته به محافل جاسوسی اسرائیل همچنین در گفت‌وگو با طال عنبار کارشناس مسائل موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین در آکادمی مطالعات استراتژیک هوایی فیشر به بررسی این موضوع پرداخته است. وی در این زمینه توضیح می‌دهد که هیچ راه حلی برای حمایت مطلق از حریم هوایی وجود ندارد. این تهدیدی است که مؤسسات امنیتی قطعاً در سال‌های آینده با آن مواجه خواهند بود.

عنبار در این رابطه می‌افزاید: ما از توانمندی‌های حزب‌الله لبنان از زمان جنگ دوم لبنان در این زمینه آگاهی داریم، اما هنوز مشخص نیست که هواپیمای مذکور وابسته به حزب‌الله باشد، برخی طرف‌های دیگر نیز وجود دارند که در حریم هوایی سوریه فعال هستند، بنابراین مشخص نیست این نفوذ از سوی کدام کشور برنامه‌ریزی شده است.

عنبار در توجیه شکست سامانه‌های پاتریوت ضمن تأکید مجدد بر اینکه حریم  هوایی اسرائیل به صورت کامل امن نیست، گفت که این سامانه‌ها برای ره‌گیری هواپیماها طراحی شده‌اند، نه هواپیماهای بدون سرنشین که سرعت بسیار پایین و حجم کوچکی دارند، البته این بدان معنا نیست که پاتریوت نمی‌تواند چنین هواپیماهایی را ره‌گیری کند. شکی نیست که اتفاقی که دو روز پیش افتاد، اتفاق نامطلوب و ناپسند بود، بنابراین باید در این رابطه تحقیقات لازم صورت گیرد. مدت حضور هواپیمای مذکور در حریم هوایی اسرائیل به ویژه در شرایطی که دو سامانه دفاعی تلاش ناموفقی در ساقط کردن آن داشتند، طولانی است.

اسرائیل هیوم: حادثه پهپاد نشانگر شکست سامانه‌های دفاع هوایی است

روزنامه صهیونیستی اسرائیل هیوم نیز به قلم یواف لیمور تحلیلگر مسائل نظامی خود که به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز نزدیک است، نوشت که با وجود کامل نشدن تحقیقات در زمینه حادثه نفوذ یک هواپیمای بدون سرنشین به اسرائیل، به نظر می‌رسد سامانه دفاع هوایی شکست خورده است.

لیمور افزود که سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل در شمال از سال‌ها پیش در حالت آماده‌باش بالا قرار گرفته، چرا که از نفوذ هواپیماها از اراضی لبنان و سوریه نگرانی‌هایی وجود دارد.

وی نیز سه طرف روسیه، سوریه و حزب الله لبنان را مالکان احتمالی این هواپیما دانست، ولی در عین حال گفت: درست است که روسیه در حریم هوایی سوریه بسیار فعال است، امان در ارتفاعات جولان خیلی کم از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کند، در هر حال روسیه هماهنگی‌های لازم را با اسرائیل در این زمینه داشته است. اگر مشخص شود که هواپیمای مذکور روسی بوده، باید تحقیقات لازم در زمینه عدم هماهنگی روس ها با اسرائیلی ها در این زمینه صورت گیرد تا از بروز حوادث مشابه در آینده که باعث بروز بحران بین دو طرف می‌شود، جلوگیری شود.

لیمور می‌افزاید که حزب‌الله لبنان تلاش زیادی برای جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی از ارتفاعات جولان می کند و هرازچندگاهی اقدام به بررسی سامانه‌های دفاعی اسرائیل می‌کند، اما براساس اطلاعات موجود این حزب تاکنون اقدام هوایی در ارتفاعات جولان انجام نداده است. سوریه نیز در جنگ خود بر ضد شورشیان از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کند، اما عاقلانه نیست که این کشور بخواهد ضرباتی را به اسرائیل وارد کرده و اسرائیل را مجبور به واکنش نماید.

لیمور در توجیه عملکرد غلط سامانه‌های رهگیری رژیم صهیونیستی گفت که این تجاوز با انگیزه‌های هجومی صورت نگرفته است، اما با این وجود تهدیدها و سؤالات زیادی از ارتش اسرائیل مطرح است.

شبکه ۱۰ اسرائیل: محتمل ترین گزینه، ارسال پهپاد توسط حزب الله است

شبکه یک تلویزیون رژیم صهیونیستی اما، حضور روسیه در بین گزینه‌های احتمالی پرواز هواپیمای بدون سرنشین در ارتفاعات جولان را رد کرده و ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان را مسئول این اقدام دانست. این شبکه تلویزیونی احتمال داد که هواپیمای مذکور وابسته به ارتش سوریه باشد، اما قطعیتی در این زمینه وجود ندارد.

شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل اما محتمل‌ترین گزینه در ارسال این پهپاد را حزب‌الله لبنان دانست که نیروها و هواپیماهای بدون سرنشین آن در سوریه حضور دارند. البته این شبکه تلویزیونی گزینه روسی بودن هواپیمای مذکور و وارد شدن آن به اشتباه به حریم فلسطین اشغالی را نیز رد نکرد.

رادیو اسرائیل نیز اعلام کرد که تماس‌های لازم با روسیه انجام شده است تا مشخص شود که آیا هواپیمای مذکور وابسته به این کشور بوده است یا نه؟

عملیات پهپاد در سایه توافق محرمانه روسیه و آمریکا

سایت اینترنتی عبری زبان تیک دبکا نیز در این رابطه می‌نویسد که ارتش اسرائیل از روز یکشنبه مانور سه روزه‌ای را در جبهه شمالی آغاز کرده است ، اما هم‌زمان با آغاز این مانورها یک هواپیمای بدون سرنشین به مدت تقریباً یک ساعت در ارتفاعات الجلیل وارد شده و اقدام به جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی در رابطه با یگان‌های مشارکت کننده ارتش در این مانور کرده است و این اطلاعات را به سوریه منتقل کرد.

دبکا می افزاید که ارتش اسرائیل بلافاصله اعلام کرد که این هواپیما تحت نظارت کامل نیروهای هوایی قرار دارد، سه موشک از جمله دو موشک پاتریوت به سمت هواپیمای مذکور شلیک ‌شد، اما در نهایت نیروهای هوایی نمی‌توانند آسیبی به این پرنده برسانند یا آن را سرنگون کنند.

این سایت خبری – تحلیلی که با محافل جاسوسی رژیم صهیونیستی نیز ارتباط دارد، تأکید می‌کند که این حادثه یک فاجعه است، اما کسی از این فاجعه غافلگیر نشد، چرا که استفاده از این نوع موشک‌ها بر ضد هواپیماهای این‌چنینی یک عملیات شکست خورده است، درست مانند اینکه شما از یک موشک رهگیر برای هدف قرار دادن یک کوسه ماهی کوچک استفاده کنی، به عبارت دیگر شانس برخورد یک موشک بزرگ  با هواپیمای کوچک تقریباً صفر است. 

دبکا می افزاید که فرضا اگر سامانه‌های هوایی روسیه در سوریه این اتفاق را رصد کرده و مشاهده کردند که یک هواپیما از مرزهای اسرائیل عبور کرده و به سمت الجلیل حرکت کرده است، اما هیچ اقدامی در این زمان انجام نداده‌اند. سؤالی که مطرح است اینکه آیا روس‌ها به اسرائیل در زمینه نزدیک شدن هواپیمای مذکور به مرزها هشدار داده اند؟ به عبارت دیگر می‌توان گفت روسیه از این موضوع اطلاع داشت، اما ترجیح داد در این رابطه سکوت کند.

براساس این گزارش همچنین توجه به این نکته لازم است که هواپیمای مذکور دو روز بعد از توافق محرمانه بین آمریکا و روسیه در زمینه همکاری‌های هوایی در سوریه اتفاق افتاد که روز جمعه در مسکو حاصل شده بود. این گزارش می‌افزاید که همکاری‌ها بین دو قدرت مذکور در سوریه باعث می‌شود دولت این کشور تقویت شده و در عین حال سازمان‌های جاسوسی اسرائیل تضعیف شوند. ضربه‌ای که اخیراً به اسرائیل و ارتش آن وارد شده، بهترین دلیل در این رابطه است.

انتهای پیام/تسنیم

در سال‌های اخیر تمام تلاش اسرائیل برای القای غیر قابل نفوذ بودن حریم هوایی سرزمین‌های اشغالی در برابر مهاجمان بوده است، اما اتفاقی ساده بار دیگر این تلاش تبلیغاتی را بی نتیجه کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme