https://telegram.me/empireoflies

پنهان‌ ساختن بی‌کفایتی سعودی پشت پرده رسانه‌ها

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «فرار رو به جلو به جای عذرخواهی و اعتراف به بی‌کفایتی!» عربستانی‌ها همچنان اصرار دارند که به جای اعتراف زبانی به بی‌کفایتی خود در مدیریت مناسک حج به این روش نخ نما شده رو بیاورند. تمرکز این روزهای سعودی‌ها برای فرار از وضعیت ملتهبی که بدان گرفتار شده‌اند، معطوف به قدرت رسانه است، چنانکه رسانه‌های عربی زائران ایرانی را به سر دادن شعار لبیک یا حسین به جای لبیک اللهم لبیک در مناسک حج متهم کرده‌اند. در کنار فیلترینگ بخش عربی خبرگزاری فارس در عربستان و حمله به شبکه العالم و تلاش برای کمرنگ کردن تأثیرگذاری آن، سایت‌های عربی نیز تصاویر لطیف و عاطفی از مهربانی مأموران امنیتی حاضر در منا را پخش می‌کنند. این در حالی است که برکناری چند تن از وزرا و مسئولان حج در این کشور نشانه‌ای دال بر باور آل‌سعود به این قصور و کوتاهی است.

فضای غمبار منا همچنان در چنگ بایکوت اطلاعاتی شدید رژیم آل‌سعود، مأموران امنیتی این رژیم و مسئولان حج آن است تا آنجا که تلاش سعودی‌ها برای بایکوت اطلاع‌رسانی حتی مانع از کمک‌رسانی مفید سایر کشورها به آسیب‌دیدگان این فاجعه شده است. در عین حال نه اجازه ورود دوربین به این فضا وجود دارد و نه آل‌سعود برای سفر اضطراری مسئولان ایرانی به عربستان ویزا صادر می‌کند؛ وزیر ارشاد از جمله چهره‌هایی است که به بهانه‌های واهی آل‌سعود از گرفتن ویزای سفر به عربستان بازمانده است؛ در عین حال روز گذشته وزیر امور خارجه عربستان نیز درخواست ملاقات با محمدجواد ظریف را رد کرد؛ در حالی که ایران بزرگ‌ترین قربانی این سوء‌مدیریت محسوب می‌شود اما آل‌سعود سعی دارد فضا را به سمت و سویی سوق دهد تا اذهان را از فاجعه منا منحرف و به سوی برخی حواشی بعضاً ضدایرانی هدایت کند، آن هم به کمک رسانه‌ها. در این راستا و در جدیدترین اقدام رسانه‌های عربی به کمک این رژیم شتافته‌اند، پا را یک قدم فراتر گذاشته و به زائران ایرانی این اتهام وارد کرده‌اند که در مناسک حج عبارت «لبیک یا حسین(ع) را به جای عبارت  لبیک اللهم لبیک» ‌تکرار می‌کرده‌اند! در این ادعای جدید که در یک روزنامه مصری و با تیتر درشت منتشر شده، نویسنده تلاش کرده فاجعه منا را به بی‌نظمی و شعار دادن حجاج ایرانی ربط دهد. این در حالی است که اصول و قواعد حج تمتع، پایبندی زائران ایرانی به این قوانین و مدیریت سختگیرانه مدیران کاروان‌ها به هیچ وجه اجازه شکستن الگوهای رایج در این مراسم را به هیچ زائری نمی‌دهد. در عین حال و به گفته نجات‌یافتگان ایرانی این حادثه، شعارهای «یا حسین» و «یا مهدی ادرکنی» بعد از وقوع حادثه و قرار گرفتن حجاج در شرایط سخت و زیر فشار جمعیت سر داده شده است که از این حیث ادعای رسانه‌‌های عربی، فریبکارانه و تلاشی برای دروغ جلوه دادن واقعیت‌های پشت پرده حادثه مناست.

در کنار این فرافکنی‌های رسانه‌ای، فیلترینگ بخش عربی خبرگزاری فارس را می‌توان تلاش دیگر رژیم آل‌سعود برای بایکوت اطلاعاتی بی‌کفایتی هایش دانست. در فضای خفقان رسانه‌ای که به دلیل بایکوت شدید اطلاع‌رسانی سعودی‌ها ایجاد شده است خبرگزاری فارس می‌توانست منبع خوبی برای اطلاع‌رسانی به مخاطبان دنیای عرب و به ویژه مردم عربستان باشد تا جایی که گفته می‌شود ۴۰ درصد مخاطبان عربی این خبرگزاری را عربستانی‌ها تشکیل می‌دادند اما در اقدامی که خلاف موازین بین‌المللی و قواعد رسانه‌ای است بخش عربی خبرگزاری فارس هدف فیلترینگ رژیم آل‌سعود قرار گرفته است تا واقعیت‌ها آن‌طور که باید منعکس نشود. در اقدامی جدیدتر نیز مقام‌های سعودی فعالیت‌های برخی کاربران عربستانی در شبکه‌های اجتماعی چون توییتر و فیس‌بوک را گسترش داده‌اند تا به‌رغم خود فعالیت‌های افشاگرانه شبکه العالم و سایر رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را خنثی کند و از تأثیر آن بر افکار عمومی کشورهای اسلامی بکاهند. مقامات سعودی تا همین چند وقت پیش تأکید زیادی بر فیلترینگ رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی همچون واتس‌اپ داشتند.  به این اقدامات می‌توان تلاش ناشیانه برای استفاده از قدرت تصاویر و انتشار تصاویری گزیده در سطح رسانه‌های عربی را افزود. هدف این تصاویر نمایش الفت و مهربانی مأموران امنیتی آل‌سعود در سر صحنه رسیدگی به حال و روز زائران است اما این تصاویر به حدی تصنعی و ساختگی هستند که باورناپذیرند. شبکه عربستانی «وصال حق» نیز در روزهای اخیر بعد از وقوع فاجعه منا بر شدت حملاتش به ایران افزوده است.

رسانه هرچند می‌تواند گاه دستاویز خوبی برای لاپوشانی برخی حقایق باشد اما این شمشیر دولبه زمینه‌های بروز برخی حقایق را هم فراهم می‌کند؛ انتشار اخباری دال بر برکناری چند تن از وزرا و مسئولان امور حج عربستان سعودی نیز این شائبه را در مقابل طلبکاری و فرار رو به جلوی سعودی‌ها مطرح کرد که اگر آنها بی‌کفایتی‌شان را در قبال مدیریت صحیح مناسک حج نمی‌پذیرند چرا در اقدامی شتاب‌زده مهره‌های مدیریتی حوزه حج خود را برکنار کرده‌اند. حالا همه نگاه‌ها متوجه مسئولان این کشور است؛ جایی که در عرض مدت ۱۱ روز خسارت‌بارترین فجایع انسانی در آن رقم خورده و هنوز بعد از ۸۰ سال مدیریت سعودی در انجام مناسک حج تمهیدات لازم برای مدیریت صحیح انسانی این مراسم در آن مهیا نیست. درست همانطور که برخلاف موازین و اخلاق اسلامی از یک عذرخواهی ساده به بازماندگان این حادثه و کشورهای داغدیده نیز خبری نیست.

انتهای پیام/جوان

«فرار رو به جلو به جای عذرخواهی و اعتراف به بی‌کفایتی!» عربستانی‌ها همچنان اصرار دارند که به جای اعتراف زبانی به بی‌کفایتی خود در مدیریت مناسک حج به این روش نخ نما شده رو بیاورند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme