https://telegram.me/empireoflies

از پشت پرده حضور خاندان سلطنتی در دادگاه‌های آمریکا تا موشکافی از پرونده‌ای که مرگ ندارد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغسومین جلسه رسیدگی به شکایت خانواده شماری از قربانیان حمله ۱۱ سپتامبر روز پنج‌شنبه ۲۸ دی با حضور وکلای عربستان سعودی در تالار دادگاه فدرال منهتن آمریکا برگزار شد.

این پرونده شامل شکایت از عربستان سعودی به دلیل نقش حمایتی این دولت پادشاهی در عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است که نزدیک به سه هزار کشته بر جای گذاشت. ۱۵ تن از ۱۹ متهم حمله به برج‌های تجارت جهانی نیویورک در آن تاریخ، از اتباع عربستان سعودی بودند.

این نخستین جلسه دادگاه این پرونده پس از تصویب قانونی در کنگره آمریکا در سال گذشته میلادی برای لغو مصونیت قضایی عربستان است.

بستگان قربانیان و بازماندگان حادثه ۱۱ سپتامبر و نیز شرکت‌های بیمه می‌گویند مقام‌های رسمی دولت عربستان سعودی از افراد وابسته به گروه تروریستی القاعده که هواپیماهای مسافربری را ربوده و به سمت برج‌های دوقلو، پنتاگون و یک نقطه دیگر در پنسیلوانیا هدایت کرده‌اند، پشتیبانی کرده است. آنها همچنین دولت عربستان را به تأمین مالی سازمان‌های خیریه حامی القاعده متهم کرده‌اند.

قاضی دادگاه تاکنون تصمیمی درخصوص از سرگیری شکایت های قضایی علیه عربستان یا رد آن اتخاذ نکرده است اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به طور تلویحی اشاره کرد که احتمال دارد قاضی دانی یلز به رسیدگی به شکایت های قضایی اخیر ادامه دهد. تری استرادا، رئیس انجمن ملی خانواده‌های قربانیان و بازماندگان ۱۱ سپتامبر برای تحدید اصل «مصونیت کشورها» در مورد عربستان در این ماجرا تلاش مؤثری کرده بود. تام، شوهر تری و پدر سه فرزند او، در حادثه ۱۱ سپتامبر کشته شد. تری می‌گوید مبارزه خود برای محکومیت عوامل اصلی حمله را «تا آخر» ادامه می دهد.

باز شدن مجدد پرونده ای بدون مرگ/اعضای خاندان سلطنتی عربستان به دادگاه‌های آمریکا خواهند رفت؟

در سال ۲۰۱۵ کمیسیون آمریکایی مسئول بررسی نقش عربستان در ۱۱ سپتامبر، گمانه‌زنی‌ها در مورد نقش این کشور در حادثه تروریستی مذکور را به علت نبود مدارک کافی رد کرد اما وکلای شاکیان گزارش این کمیسیون را کافی ندانستند. آنها مدارک تازه‌ای دال بر نقش عربستان، از جمله چند مدرک طبقه‌بندی شده و شهادت دو مأمور سابق اف‌بی‌آی و نیز سناتور پیشین فلوریدا، باب گراهام در این زمینه را ارائه دادند.

وکلای عربستان سعودی اتهامات مبنی بر دخالت دولت این کشور در ماجرای ۱۱ سپتامبر را رد کرده و آن را بی‌اساس خوانده‌ و تلاش می‌کنند تا این پرونده مختومه شود. آنها مدارکی را که جدیدا به این پرونده اضافه شده «واهی» و «نا کافی» خواندند.

شاکیان می‌گویند مدارک جدید نشان می‌دهد که مأموران عربستانی مستقر در ایالات متحده به هواپیماربایان کمک کرده و دولت سعودیآگاهانه به سازمان‌های خیریه «غرب‌ستیز» و دارای «ایدئولوژی جهادی» کمک مالی کرده است.

این درحالی است که وکلای قربانیان ۱۱ سپتامبر و بستگان آنها تاکید می کنند که عربستان از طریق جمعیت های خیریه برای گروه تروریستی القاعده پول فرستاده است. آنها برای تقویت شکایت خود، به سخنان مسئولان سابق دفتر تحقیقات فدرال، باب گراهام سناتور فلوریدا و رئیس سابق کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا استناد کرده اند. این سخنان حکایت از آن دارد که مسئولان عربستان از دو نفر از ربایندگان هواپیماهایی که خود را به برج های دو قلو در یازدهم سپتامبر زدند، حمایت لجستیکی کرده اند.

روزنامه ایندیپندنت در گذشته به نقل از رابر جیرو وکیل بستگان قربانیان ۱۱ سپتامبر نوشته بود که «شکایت بستگان قربانیان حاوی ۵ هزار صفحه سند از جمله گزارش های دفتر تحقیقات فدرال است و ثابت می کند که سفارت عربستان در واشنگتن از عملیات ۱۱ سپتامبر حمایت مالی کرده است».

خانواده های حدود ۲۵۰۰ قربانی و بیش از ۲۰ هزار مجروح حوادث ۱۱سپتامبر و شرکت های مختلف بیمه خواهان دریافت میلیاردها دلار غرامت از عربستان هستند.

قاضی دادگاه تاکنون تصمیمی درخصوص از سرگیری شکایت های قضایی علیه عربستان یا رد آن اتخاذ نکرده است اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به طور تلویحی اشاره کرد که احتمال دارد قاضی دانی یلز به رسیدگی به شکایت های قضایی اخیر ادامه دهد.

منبع: مهر

انتهای پیام/

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

هر چند عربستان با صرف هزینه های زیاد توانسته از تبعات حملات ۱۱ سپتامبر در امان بماند اما جلسه ای که روز پنجشنبه برگزار شد احتمال حضور مقامات سعودی را در دادگاه های آمریکا افزایش داد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme