https://telegram.me/empireoflies

پروژه جدید رادیو CIA برای ایران و روسیه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی از انتخاب رییس جدید «رادیو اروپای آزاد» (رادیو آزادی) خبر دادند.

«توماس کنت» از مدیران سابق خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس به مدیریت رادیو «اروپای آزاد» منصوب شد و از چند روز دیگر کار خود را شروع می‌کند.

«رادیو فردا» (ارگان رسانه‌ای CIA) که زیرمجموعه «رادیو اروپای آزاد» است، با انتشار این خبر، به تعریف و تمجید از مدیر جدیدِ بالادستی خود پرداخت و نوشت: “توماس کنت مدیر رسانه‌ای با تجربه‌ای است که در عرصه مدیریت، گزارشگری بین‌المللی و ارتقاء معیارهای روزنامه‌نگاری سابقه طولانی دارد. او از سال ۱۹۷۲ برای خبرگزاری آسوشیتدپرس فعالیت کرده و در این دوره مسئولیت‌هایی مثل ریاست دفتر این خبرگزاری در شهر مسکو، سردبیر بین‌المللی، معاون سردبیر و مدیر مسئول و در این اواخر سردبیری معیارهای گزارشگری را بر عهده داشته است …

… توماس کنت، مشاور انجمن روزنامه نگاران حرفه‌ای و عضو هیات داوران جایزه پولیتزر برای روزنامه‌نگاری بین‌المللی بوده است. او در زمینه معیارهای اخلاقی و حرفه‌ای کار روزنامه‌نگاری سخنرانی‌ها و نوشته‌های فراوانی دارد و در زمینه رسانه‌های روسی تجارب و علاقه ویژه‌ای دارد … او به چهار زبان از جمله زبان روسی تسلط کامل دارد و فارغ‌التحصیل دانشگاه ییل است.”

وبسایت شبکه «صدای آمریکا» که وابسته به دولت آمریکا است و بودجه‌اش توسط کنگره آمریکا تامین می‌شود نیز با اشاره به سابق حضور رئیس جدید «رادیو آزادی» در ایران، نوشت: “توماس کنت، روزنامه‌نگاری که سابقه کاری‌اش با خبرگزاری آسوشیتدپرس به ۴۴ سال پیش باز می‌گردد، به ریاست رادیوی اروپای آزاد منصوب شد. آقای کنت سه دهه پیش، در زمان انقلاب ایران، رئیس دفتر خبرگزاری آسوشیتدپرس در ایران بود. وی همچنین گزارشگر ناتو در مقر این سازمان در بروکسل نیز بوده است. توماس کنت علاوه بر ریاست دفتر آسوشیتدپرس در مسکو بود و مدتها به عنوان معاون سردبیر این خبرگزاری بوده است.”

«آماندا بنت» رئیس ارشد «صدای آمریکا» نیز درباره انتخاب رئیس جدید «رادیو اروپا آزاد»، به حضور وی در ایران اشاره نمود و گفت: “کنت در سال ۱۳۵۷ که در ایران انقلاب رخ داد، رئیس دفتر خبرگزاری آسوشیتدپرس بود که روزهای شلوغی برای این خبرگزاری و دفاتر سایر خبرگزاری ها در ایران بود.”

با توجه به چالش و درگیری‌های جدی دولت آمریکا با جمهوری‌اسلامی ایران و همچنین روسیه، به‌نظر می‌رسد انتخاب فردی با سابقه کار در ایران و روسیه، و مسلط به زبان روسی و آشنا به فارسی برای رسانه تحت‌نظر سرویس جاسوسی آمریکا (CIA) کاملاً معنی‌دار و دارای اهداف مشخصی است و انتخاب مذکور می‌تواند آغاز پروژه جدید آمریکا علیه ایران و روسیه به‌عنوان دو رقیب منطقه‌ای باشد.

گفتنی است، «رادیو اروپای آزاد» (Radio Free Europe/Radio Liberty)، در سال ۱۹۵۰ با هدف مقابله و مبارزه رسانه‌ای با تسلط شوروی بر اروپای شرقی تأسیس و راه‌اندازی شد. نخستین رئیس این مجموعه ارتباطی «فاستر دالس» نام داشت که از جمله عوامل سازمان سیا بود.

«رادیو اروپای آزاد» هنوز در اروپا و خاورمیانه حضور فعال دارد و برنامه‌های خود را به حدود ۴۰ زبان زنده دنیا تولید و پخش می‌کند. «رادیو اروپای آزاد» از همان ابتدا (تاکنون) بودجه خود را از دولت آمریکا دریافت می‌کرد و تا سال ۱۹۷۱ کارکنان آن باید حتماً از سوی سازمان سیا گزینش می‌شدند. در حقیقت برنامه‌های این رادیو بخشی از پروژه جنگ روانی سیا را علیه پرده آهنین کمونیسم تشکیل می‌دادند. موضوع تامین هزینه‌های رادیو توسط سیا تا سال ۱۹۷۱ یعنی زمانی که اساسنامه سازمان تحت قوانین موسسه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی بازنویسی شد، افشای عمومی‌نشده بود.

در سال ۱۹۷۶، «رادیو اروپای آزاد» با یک سازمان مشابه دیگر به نام «رادیو آزادی» که فعالیت‌های ضد کمونیستی داشت و بودجه‌اش توسط کنگره آمریکا تامین می‌شد، ادغام و از آن پس، «رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی» (RFE/RL) نام گرفت. رادیو آزادی با ماهیتی کاملاً مشابه در سال ۱۹۵۱ و توسط کمیته آمریکایی موسوم به «آزادی مردم روسیه» تأسیس شده بود.

مقام‌های اتحاد جماهیر شوروی برای مقابله با برنامه‌های این رادیو از هیچ تلاشی فروگذار نبودند که از آن جمله می‌توان به پارازیت انداختن روی امواج اشاره کرد. به علاوه گوش کردن به برنامه‌های این رادیو در اغلب کشورهای کمونیستی شرق اروپا غیرقانونی و با دشواری همراه بود.

مجموعه این تدابیر و اقدام‌ها تا سال ۱۹۸۸ ادامه داشت. در مقابل، سازمان سیاست گسترش و توسعه فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کرد که اجرای برنامه به زبان افغانی در قالب رادیو آزاد افغانستان بین سال‌های ۸۵ تا ۹۳ از آن جمله بود. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه ۹۰ به کاهش بودجه رادیو منجر شد. مقر مرکزی رادیو در سال ۹۵ به پراگ، پایتخت جمهوری چک منتقل و از حجم برنامه‌های اروپایی کاسته شد.

در مقابل، خاورمیانه به صدر دستور کار رادیو منتقل شد. به طوری که دو سرویس جدید «رادیو عراق آزاد» (به عربی) و بخش فارسی از سال ۱۹۹۸ با نام «رادیو فردا» آغاز به کار کردند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme