https://telegram.me/empireoflies

پرسش از BBC: مگر حقوق بشر مهم است؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبی بی سی فارسی در یادداشتی به بهانه پایان کار دولت یازدهم  آغاز به کار دولت دوازدهم در ایران و همچنین انتشار گزارش اخیر سازمان عفو بین الملل، باز هم به وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته و از کارنامه حقوق بشری دکتر حسن روحانی، رییس جمهور ایران، نوشته است.

همین بهانه کافی بود تا یک بار دیگر از BBC پرسیده شود که مگر مساله حقوق بشر برای این شبکه مهم است؟ عملکرد این شبکه درباره وضعیت حقوق بشر در یمن، بحرین، عربستان سعودی، فلسطین و سرزمین های اشغالی، انگلیس و امریکا باعث می شود همواره این سوال را از شبکه بی بی سی پرسیده شود. در واقع آنچه این شبکه در برابر نقض حقوق بشر در موارد گفته شده انجام داده، آنقدر غیرمسئولانه و فرافکنانه بوده که جای توجیهی برای دوست و دشمن BBC باقی نگذارد.

با این حال این شبکه در یادداشت اخیرش، دست پیش گرفته تا پس نیفتد. BBC همین اتهام را متوجه دولت حسن روحانی کرده که در برابر نقض حقوق بشر در ایران موضعی فرافکنانه دارد. بیایید پیش از بحث بیشتر، قبول کنیم که BBC درست می گوید. اما منصفانه به عملکرد این شبکه در برابر فقط یکی از موارد، نه همه موارد، نقض حقوق بشر در یمن، عربستان سعودی، بحرین، فلسطین یا سرزمین های اشغالی و … بپردازیم. BBC برای اطلاع رسانی مستقل درباره فاجعه رخ داده در یمن توسط عربستان سعودی چه کرده؟ درباره بمب های ممنوع ساخت انگلیس که بر سر مردم یمن ریخته شده و جنگ افزارهای انگلیسی فروخته شده به عربستان برای جنگ با یمن چطور؟ درباره کشتار و به گلوله بستن مردم عربستان از سوی دستگاه پادشاهی این کشور چه گفته؟ از BBC درباره وضعیت حقوق زنان، اقلیت های مذهبی، … در عربستان چه چیز تاثیرگذاری به یاد دارید؟ درباره مردم بحرین و کشتار از سوی دستگاه حاکم چطور؟ درباره گردن زدن ها، درباره اعدام ها؟ در فلسطین چطور؟

پاسخ یک چیز است و بسیار ساده. حقوق بشر تا زمانی برای BBC ارزشمند است که از آن بتوان به عنوان ابزاری سیاسی برای فشار بر ایران یا هر کشور دیگری بهره برد. رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا به خوبی و بسیار روشن این پاسخ را بیان کرده بود. او اواخر اردیبهشت امسال در جمع کارکنان دستگاه دیپلماسی ایالات متحده، در حالی که مانند یک تاجر موفق برای ادای سخنرانی روی صحنه قدم می زد، گفته بود که آنها هم باید طبق شعار انتخاباتی دونالد ترامپ، منافع امریکا را در اولویت قرار دهند؛ نه ارزش‌ها.

خوب است که BBC کارنامه عملکرد یک سال گذشته خود را درباره تاثیرگذاری اش بر وضعیت حقوق بشر در جهان ارائه کند؛ البته به دور از فرافکنی.

انتهای پیام/رسانه ایران

بیایید پیش از بحث بیشتر، قبول کنیم که BBC درست می گوید.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme