https://telegram.me/empireoflies
کشوری که سال به سال مشغول رکورد زدن در مصرف انواع سوخت است و دولتش هر سال پیام صادر می کند که کمتر مصرف کنید، چرا نباید برای تولید انرژی صنعت هسته ای داشته باشد؟

پرتاب ماهواره بر سیمرغ و سوالی که BBC به آن پاسخ نداده

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغایران ماهواره‌بر سیمرغ را آزمایش کرد؛ پرتابی که روز پنجشنبه، ۵ مرداد، از بزرگترین پایگاه فضایی خاورمیانه در سمنان خبرساز شد. دستاوردی علمی و صنعتی برای ایران تا همچنان در باشگاه معدود کشورهای راه یافته به فضا تحقیقات خود را ادامه دهد. پرتابی که رسانه های امریکایی مدعی شدند که موفقیت آمیز نبوده اما گفته شد که ماهواره‌برهای آزمایشی طی برنامه هوشمندی که درون آنها پیش بینی شده پس از پرتاب موفق و انجام ماموریت آزمایشی منهدم می‌شوند و برای سیمرغ آزمایشی نیز چنین شده.

جدا از اینکه بپذیریم این پرتاب موفقیت آمیز بوده یا نه، پس از پرتاب، امریکا این آزمایش علمی را ناقض قطعنامه سازمان ملل در پی توافق هسته‌ای دانست و انگلیس، فرانسه و آلمان با محکوم کردن این آزمایش، خواستار توقف پرتاب موشک های بالستیک ایران شدند تا BBC فارسی در یادداشتی با عنوان «چرا غرب و اسرائیل برنامه فضایی ایران را تهدید آمیز می‌دانند؟» به استقبال تحلیل و بررسی آزمایش فضایی ایران برود. تیتری که کمتر انتظار می رفت نام اسرائیل در آن بگنجد و موضع چهار کشور یاد شده، به اندازه کافی برای کندوکاو ماجرا موثر بود. اما نام اسرائیل افزوده شد تا نشان داده شود که نگرانی غرب، نگرانی اسرائیل است و نگرانی اسرائیل، نگرانی غرب و نگرانی این دو، نگرانی BBC.

اسرائیل، با داشتن بمب های اتمی فراوان، همواره یکی از رصدکنندگان برنامه های فضایی ایران به ویژه تحولات علمی ماهواره‌بر سیمرغ بوده و تحلیلگران نظامی این رژیم، از اولین رونمایی ایران از این ماهواره‌بر در بهمن ۱۳۸۸، بررسی های خود را در رسانه ها منتشر کرده اند. درست همان اطلاعاتی که BBC فارسی در گزارش از ماهواره‌بر سیمرغ از آن بهره برده است.

BBC معتقد است آزمایش ماهواره‌بر سیمرغ، اگرچه پرتابی علمی و تحقیقاتی است، اما می تواند قابلیت نظامی داشته باشد زیرا می توان از فناوری آن برای افزایش برد موشک های نظامی ایران بهره ببرد؛ فقط کافی است زاویه پرتاب ماهواره‌بر کاهش یابد. شاید در پیروی از همین تحلیل BBC بوده که برخی رسانه ها مدعی انحراف عامدانه پرتاب سیمرغ شده اند تا به سمتی خاص جهت بگیرد. تا ایران باز هم با یک تیر دو نشان بزند و بگوید هم به توسعه صنعت فضایی اش توجه دارد و هم پیامی نظامی بدهد. به ویژه که این پرتاب، پس از تصویب تحریم های جدید مجالس امریکا علیه ایران صورت گرفت. همچنین این آزمایش علمی، پس از دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با فرماندهان سپاه رخ داده؛ دلیل دیگری برای نظامی بودن سیمرغ. اما BBC این را نمی گوید. چرا؟ سیاست این شبکه تلاش برای اختلاف میان دولت و سپاه در ایران است و نباید نشانه ای از هماهنگی های دولت و سپاه منعکس شود. انعکاس این هماهنگی، تمام تحلیل های پیشین شبکه را بر باد می دهد. BBC فقط قسمت اول را می گوید، پرتاب سیمرغ تهدیدآمیز است، اسرائیل هم نگران، اما نشانه هماهنگی سپاه و دولت نیست.

جان کلام یک چیز است؛ گویا ایران، نه علم نیاز دارد، نه تحقیقات و نه رشد صنعتی. رسانه ها در هر حالت باید بگویند که ماهیت تلاش ایران برای پرتاب ماهواره و حضور در فضا نظامی است. ماهیت تلاش برای دست یابی به انرژی هسته ای و استفاده کمتر از نفت هم نظامی است. اما برای تامین انرژی کشور نفت خیزی که حتی بنزین وارد می کند، چه باید کرد؟ کشوری که سال به سال مشغول رکورد زدن در مصرف انواع سوخت است و دولتش هر سال پیام صادر می کند که کمتر مصرف کنید، چرا نباید برای تولید انرژی صنعت هسته ای داشته باشد؟ چرا نباید برای تحقیقات علمی خود ماهواره داشته باشد؟ چرا ایران دست به هر کاری که بزند می شود نظامی؛ آن هم در دنیایی که سنگ را بسته و سگ را رها کرده اند؟ پاسخ غرب چیست؟ برجام یک راه حل بود. برای اطمینان طرف های منازعه از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای. غرب اما همین را هم بر نتافته. امریکای دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در پی پاره کردن برجام است و نقض مداوم آن. ولی هیچ هشداری از سوی انگلیس و آلمان و فرانسه برنخاسته هرچند همین کشورها در برابر پرتاب آزمایشی یک ماهواره‌بر بیانیه محکومیت صادر کرده اند. به راستی ایران چگونه می تواند از فناوری های روز و کمک های جهانی برای پیشبرد تحقیقات علمی و صنعتی خود بهره ببرد و در همان حال، استقلال و عزت نفس مردمش هم حفظ شود؟ BBC در پی این پرسش و پاسخ نخواهد بود زیرا ایران نباید پیشرفت کند.

انتهای پیام/رسانه ایران

کشوری که سال به سال مشغول رکورد زدن در مصرف انواع سوخت است و دولتش هر سال پیام صادر می کند که کمتر مصرف کنید، چرا نباید برای تولید انرژی صنعت هسته ای داشته باشد؟

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme