https://telegram.me/empireoflies

پایان «قرن آمریکا»/ نباید ایران را تحریم می‌کردیم

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ“داگلاس ریلی” فیزیکدان آزمایشگاه هسته ای لس آلاموس آمریکا با انتشار یادداشتی در روزنامه گاردین (Guardian) تحت عنوان “نگاه به آمریکا از زاویه دید کشورهای دیگر” به انتقاد از سیاست های استکباری آمریکا پرداخته است.

«رواج گسترده تفکر “استثناگرایی آمریکایی”* در میان مردم ما موجب شده است که ما به اشتباه بودن نگاهمان نسبت به جهان، پی نبریم. به همین علت است که ما متقاعد شدیم که به جنگ سرد بپیوندیم، بیش از یکبار به جنگ با عراق برویم، کره شمالی را تنها از زاویه نگاه ژنرال های آمریکایی قضاوت کنیم، با وجود همکاری ایران در محدود ساختن برنامه هسته ای خود، باز هم این کشور را تحریم کنیم و از این حقیقت غافل شویم که اقدامات ایالات متحده در آمریکایی جنوبی موجب تضعیف توسعه دموکراتیک شده است.

شاید برخی متخصصان، قرن گذشته را “قرن آمریکا” خوانده باشد اما وقت آن رسیده است که این تفکر کنار گذاشته شده و بر این تاکید شود که تمامی کشورها از حقوقی مساوی برخوردارند.

من یک فیزیکدان هسته ای هستم و پس از ۳۸ سال فعالیت در این رشته و همکاری با آزمایشگاه ملی لوس آلاموس، وزارت انرژی آمریکا، جامعه ی انرژی اتمی اروپا (اوراتم) و همچنین آژانس بین المللی انرژی هسته ای، بازنشسته شده ام.

پیش از آنکه در سال ۱۹۷۵ به ایتالیا سفر کنم، یکی از همکارانم که خارج از آمریکا فعالیت داشت گفت “زمانی که به آمریکا بازگردی گمان خواهی کرد که تمام کشور، آزمایشگاهی که در آن کار می کردی و همکارانت عوض شده اند؛ اما در واقع این تو هستی که تغییر کرده ای.” این یک حقیقت بود. من زبان ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی را آموختم. به تمام اروپا سفر کردم و حتی به مصر رفتم؛ برای مدت شش سال در اتریش زندگی کردم. همکاری من با آژانس بین المللی انرژی هسته ای موجب شد تا در بیش از ۵۰ کشور جهان زندگی و کار کنم و با مردمی از ۱۲۰ کشور تعامل داشته باشم. شاید من بیشتر یک شهروند جهانی باشم تا یک شهروند آمریکایی.

یک مقاله که در مجله آمریکایی “فارین پالیسی” (Foreign Policy) منتشر شده است ۱۰ کشوری که خطرناک ترین کشورهای جهان هستند را معرفی می کند؛ شاید بسیاری از شهروندان آمریکا شگفت زده شوند که کشور ما، شماره ۱ از این لیست را به خود اختصاص داده است. بودجه دفاعی ما از مجموع ۹ کشور دیگر نیز بیشتر است.

ما برای آنچه به اصطلاح “دفاع از دموکراسی” می خوانیم، میلیون ها انسان را در جنگ های مختلف از زمان جنگ جهانی دوم کشته ایم که بیشتر آن ها شهروندان غیر نظامی بوده اند. آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ترور رهبران جهانی را مهندسی کرده که سیستم سرمایه داری که ما ترجیح می دهیم را نپذیرفته اند. در طی جنگ های اخیر، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا پایگاه های سیاهی را خارج از کشور تاسیس کرده است که بتواند انسان هایی که دستگیر شده اند و باید به عنوان اسرای جنگی با آن ها برخورد شود، شکنجه نماید.

هرچند چنین حرف هایی بی عیب و نقص هستند اما من درک می کنم که نوشته هایم مورد تنفر اکثر مردم آمریکا باشد.»

استثناگرایی آمریکایی (American exceptionalism) اولین بار توسط الکسی دوتوکویل در سال ۱۸۳۱ در تحلیل جامعه آمریکا مطرح شد و به این معنی است که آمریکا به طور ماهوی از سایر ملل پیشرفته متمایز است. استثناگرایی آمریکایی در واقع ایده‌ای است مبتنی بر امکانات و موقعیت ویژه آمریکا در جهان. منتقدان این مفهوم آن را حاکی از روحیه نژادپرستی آمریکایی می‌دانند و برخی دیگر نیز آن را ناشی از برتری جویی و امپراتورمآبی ایالات متحده می‌دانند.

 

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

«شاید برخی متخصصان، قرن گذشته را “قرن آمریکا” خوانده باشند اما وقت آن رسیده است که این تفکر کنار گذاشته شده و بر این تاکید شود که تمامی کشورها از حقوقی مساوی برخوردارند…»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme