https://telegram.me/empireoflies

پاسخی کارشناسی به اشکال رضا پهلوی درباره گزارش موسسه بازل

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغرضا پهلوی، فرزند محمدرضا شاه پهلوی، در فیس بوک خود با انتشار گزارش سالانه موسسه بازل در رتبه‌بندی کشورهای مختلف دنیا در شاخص مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم، این گزارش را «یک دستاورد شرم آور برای جمهوری اسلامی ایران» توصیف کرده است.

اما صرف نظر از پرسش هایی که به راحتی می توان از رضا پهلوی در مقایسه وضعیت پولشویی و فساد اقتصادی میان حکومت پهلوی و جمهوری اسلامی ایران پرسید، به ارائه یک پاسخ از سوی کارشناسان اقتصادی درباره گزارش اخیر موسسه بازل پرداخته می شود. امیدواریم این پاسخ گویی به مسیری تبدیل شود که رضا پهلوی نیز به پرسش ها و ابهاماتی که درباره او، اظهارنظرها و عملکردش وجود دارد، پاسخگو باشد.

کورش پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان، و مهدی قاسمی علی آبادی، مدیر ریسک و تطبیق بانک پارسیان، پیشتر در مقاله ای که در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شد، به نقد گزارش سالانه موسسه بازل در سال ۲۰۱۶ پرداختند. نقدهایی که همچنان به قوت خود باقی مانده تا بدگمانی ها نسبت به روش های بررسی اقتصادی موسسه بازل نیز باقی بماند.

مهمترین نکات و نقدهای این مقاله از این قرارند:

۱- تصویب دو قانون بسیار مهم از سوی جمهوری اسلامی ایران شامل قانون مبارزه با پولشویی مصوب ۱۳۸۶ (۲۰۰۶) و قانون ضد‌تامین مالی تروریسم مصوب ۱۳۹۵ (۲۰۱۵) از جمله اقداماتی است که منجر به تغییر رتبه ایران از نظر این نهاد بین‌المللی نشد. با تعجب بسیار، دلیل عدم تغییر رتبه ایران چیست؟

۲- با مقایسه میزان امتیاز کسب شده ازسوی ۱۰ کشور با ریسک بالا ملاحظه می‌شود که اختلاف بین اولین کشور با کشور دهم تنها ۰.۹ است. چگونه می‌توان پذیرفت که اصلاحات ساختاری انجام شده طی سال‌های اخیر در نظام پولی ایران و وضع قوانین و مقررات سختگیرانه در خصوص پولشویی و تامین مالی تروریسم نتوانسته این ۰.۹ امتیاز یا بخشی از آن را برای جمهوری اسلامی ایران جبران کند؟

۳- توجه به این نکته مهم است که موسسه بازل تاکید دارد هرچند کشورهایی را به‌عنوان کشورهای با ریسک بالا معرفی می‌کند، لکن لزوما به این معنی نیست که آنها به‌طور خودکار به‌عنوان مقاصد جذابی برای پولشویان تلقی شوند، بلکه به آن معناست که این کشورها به‌واسطه کاستی در نظام‌های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم نسبت به استانداردهای بین‌المللی، آسیب‌پذیری بالایی در زمینه عملیات مبارزه با پولشویی دارند.

۴- گزارش سالانه موسسه بازل مبنایی برای ارزیابی تطبیق فنی کشورها در مورد توصیه‌های بازبینی شده گروه ویژه اقدام مالی و بررسی سطح کارآمدی نظام مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم کشورها است، اما در مورد رتبه اختصاص یافته به ایران در مقایسه با کشورهایی که در حال حاضر و به‌صورت کاملا آشکار در حال نقل‌و‌انتقال مبالغ کلان نامشروع و غیر‌قانونی در زمینه تجارت انسان، اسلحه، مواد مخدر و … هستند، این بدگمانی به‌وجود می‌آید که جنبه انصاف در آن رعایت نشده و ممکن است نتایج آن در راستای سیاست‌های ضد‌جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده باشد.

بی‌توجهی به مبادلات پولی کلان برای تامین مالی داعش در کشورهای عراق و سوریه، تجارت نفت توسط این گروه و استفاده از خطوط ترانزیت و شبکه بانکی کشور‌های حامی این گروه، قاچاق مواد مخدر و در پی آن نقل‌و‌انتقال پول‌های کثیف آن از مبدا افغانستان و پاکستان به نقاط و مراکز زیادی در غرب و… می‌تواند خود ناشی از یک برخورد سلیقه‌ای یا سیاسی باشد. از طرفی نادیده گرفتن اقدامات و هزینه‌های جانی و مالی بسیار سنگینی که ایران در ایجاد امنیت و ثبات منطقه، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تامین مالی مربوط به آن پرداخت کرده، نظیر شهادت تعداد زیادی از مرزبانان کشور طی سال‌های اخیر و اقدامات ساختاری مهم در شفاف کردن نهادهای مالی نظیر سازمان‌دهی نهادهای پولی غیررسمی و غیرمجاز، اجرای استانداردهای بین‌المللی در گزارش‌دهی مالی بانک‌ها و موسسات پولی، تلاش برای ایجاد نهادهای رتبه‌بندی، تجهیز بانک‌ها و موسسات پولی به سیستم‌های پایش و کنترل هوشمند تراکنش‌های مشکوک و…، شائبه سیاسی بودن چنین گزارش‌های رتبه‌بندی را تقویت کرده، بی‌طرفانه و مستقل بودن چنین نهادهایی را دچار تشکیک می‌کند.

۵- به‌نظر می‌رسد گزارش‌های تکان‌دهنده در مورد فساد نظام یافته در کشور‌هایی مثل سومالی، کره شمالی، افغانستان، سودان، سودان جنوبی، آنگولا، لیبی، عراق، ونزوئلا و گینه بیسائو در گزارش سال ۲۰۱۶ بازل مورد بی‌توجهی کامل قرار گرفته است. در حالی که از نظر فساد سازمان یافته ونزوئلا نهمین بدترین کشور دنیا است، در مبارزه با پولشویی رتبه ۴۸ (بعد از ترکیه) را به خود اختصاص داده است. از نظر شاخص مهم دیگر مورد استفاده گزارش ۲۰۱۶ بازل، یعنی حاکمیت قانون، در پروژه جهانی عدالت، کشورهای ونزوئلا، افغانستان و زیمبابوه سه کشور بدترین در دنیا هستند که رتبه زیمبابوه به‌عنوان سومین بدترین کشور در شاخص حاکمیت قانون، از نظر شاخص مبارزه با پولشویی ۳۱ است. با بررسی رتبه کشورهای مختلف و رتبه ایران در زمینه شاخص‌های مورد استفاده بازل در شناسایی و رتبه‌بندی کشورهای پرریسک از نظر شاخص مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم می‌توان به این نتیجه قطعی رسید که یا اعتبار گزارش سازمان‌های معتبر بین‌المللی در زمینه شفافیت، حاکمیت قانون و… در مورد کشورهای مختلف بی‌اعتبار است یا در گزارش‌های بازل مورد استفاده قرار نگرفته که در صورت پذیرفتن این فرضیه اعتبار گزارش بازل زیر سوال است. این نقد در گزارش سال جاری موسسه بازل نیز پابرجا است.

۶- کارشناسان اقتصادی، اعتبار داده‌های مورد استفاده در رتبه‌بندی موسسه بازل را نیز مورد نقد قرار داده و دارای ابهامات و تناقض هایی دانسته اند.

نیاز به تکرار دوباره و ابراز امیدواری است که رضا پهلوی پس از مطالعه کامل این مقاله، نسبت به پرسش ها و ابهاماتی که درباره او، اظهارنظرها و عملکرد سیاسی اقتصادی اش وجود دارد، شفاف و پاسخگو باشد.

انتهای پیام/رسانه ایران

صرف نظر از پرسش هایی که به راحتی می توان از رضا پهلوی در مقایسه وضعیت پولشویی و فساد اقتصادی میان حکومت پهلوی و جمهوری اسلامی ایران پرسید، به ارائه یک پاسخ از سوی کارشناسان اقتصادی درباره گزارش اخیر موسسه بازل پرداخته می شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme