https://telegram.me/empireoflies

و خلیجی که «فارس» بوده و هست…

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغاسمش «فارس» است اما برای ۸۰ میلیون ایرانی چیزی فراتر از یک اسم است. ایرانیان داخل و خارج از کشور آن را هویت خودشان می‌دانند و اندازه ناموسشان روی آن تعصب دارند.

در ورزشگاه‌های ایران وقتی رقیب از کشوری در حاشیه خلیج فارس باشد همه تماشاگران یک صدا فریاد می‌زنند: «خلیج فارس»!

طی سال های گذشته برخی کشورهای عربی سعی کردند «خلیج فارس» را به «خلیج ع ر ب ی» تغییر دهند غافل از این که تاریخ یک کشور قابل جعل نیست.

همین اظهارات و رفتارهای جاعلانه حساسیت‌های ایرانی‌ها را در این باره بیشتر کرده به طوری که در اوایل دهه ۸۰ و به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی، ۱۰ اردیبهشت ماه روز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز به عنوان روز ملی خلیج فارس نامگذاری شد.

به مناسبت روز خلیج فارس نیز نگاهی می اندازیم به چهره‌ها و اتفاقاتی که با نام خلیج فارس عجین شده اند.

* خانم دکتری که از کیان خلیج فارس دفاع کرد

همین چند روز پیش بود که خبر دفاع یک خانم دکتر از نام خلیج فارس در رسانه ها سروصدای بسیاری به پا کرد و تیتر یک خیلی از رسانه ها شد. ماجرا از این قرار بود که خانم دکتر مریم رزاقی آذر پس از سخنرانی یک مقام عربی در همایش علمی بلوغ دبی و جعل نام خلیج فارس به پشت تریبون رفت و عنوان کرد: «خلیج فارس تا ابد خلیج فارس خواهد ماند»

البته این موضوع به مذاق مقامات اماراتی خوش نیامد و دکتر رزاقی آذر را تهدید و حتی از امارات اخراج کردند اما او از موضع خودش کوتاه نیامد.

دانلود

* کمپین‌هایی با هشتگ #خلیج_فارس

هرقدر که سوء استفاده کشورهای عربی از عنوان خلیج فارس بیشتر می‌شود، واکنش های ایرانیان در قبال آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. طی سال های اخیر نیز پویش‌های مردمی با هشتگ #خلیج_فارس در فضای مجازی به راه افتاده است که طی آن کاربران این نکته غیرقابل مذاکره را به سران کشورهای عربی یادآوری کردند. (اینجا و اینجا بخوانید)

دونالد ترامپ به تازگی نیز در حمایت از آل سعود از واژه جعلی «خلیج ع ر ب ی» استفاده کرد که  موج دیگری از اعتراضات ایرانیان را نیز در پی داشت.

* امتناع از حضور در لیگ به نام خلیج ع ر ب ی

لیگ فوتبال امارات که در ابتدا با نام لیگ برتر فوتبال امارات یا لیگ الإتصالات امارات شناخته می‌شد، در ۲۷ مه سال ۲۰۱۳نامش توسط فدراسیون فوتبال امارات به لیگ خلیج ع ر ب ی تغییر کرد، تغییر نامی که باعث شد بازیکنان ایرانی از حضور در این لیگ امتناع بورزند.

محمدرضا خلعتبری ملی پوش سابق کشورمان بارزترین نمونه در عدم حضور در لیگ امارات است. خلعتبری که سال ۱۳۹۲ به تیم عجمان امارات پیوسته بود پس از تغییر نام لیگ فوتبال این کشور، ا تلاش‌های باشگاه پرسپولیس قراردادش را با آن تیم فسخ و به ایران بازگشت.

گفتنی است چندین سال است مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران نیز با نام «خلیج فارس» برگزار می‌شود.

* ثبت رکورد گینس در خلیج فارس

سال گذشته الهام اصغری دختر ٣۶ساله ایرانی توانست با دستان بسته ٣ ساعت در آب‌های خلیج فارس شنا کرد و توانست رکوردی جالب در گینس ثبت کند. این بانوی ایرانی با پوشش اسلامی رکورد شنا با دستان بسته در آبهای آزاد را که در اختیار پائلو کارزری (مرد ایتالیایی) بود شکست و آن را به خود اختصاص داد.

همچنین محمد حسین کبادی رکورد یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر شنا در خلیج فارس در ۸۵ روز و محمود کاویانی رکورد سه هزار ضربه با شانه به توپ بدون تماس با زمین را که پیش از این در اختیار دن مگسن انگلیسی بود را در کنار خلیج فارس از آن ایران کند.

* زانو زدن سربازان آمریکایی در خلیج فارس

اواخر دی ماه سال ۹۴ دو قایق نظامی آمریکایی که ادعا می‌شد سیستم ناوبری آن‌ها دچار مشکل شده، وارد آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس شدند و سپاه پاسداران نیز به سرعت، این دو قایق و ۱۰ نظامی آن‌ها را بازداشت کرد. این اتفاق که هم‌زمان با سخنرانی سالانه اوباما رخ داد، با انتشار تصاویری از بازداشت سربازان آمریکایی توسط سپاه در حالی که بازداشت‌شدگان، دست روی سر گذاشته و مقابل نیروهای سپاه، زانو زده بودند، اوج گرفت و در فضای بین‌المللی نیز به یک بمب خبری تبدیل شد.

* نبرد در خلیج فارس

فرهاد عظیما توانست پس از ۴ سال ونیم انیمشین نبرد خلیج فارس را که توجهات و بازتاب‌های جهانی زیادی داشت را روانه بازار کند در داستان این انیمیشن که شخصیت اصلی آن از حاج قاسم سلیمانی الهام گرفته شده آمده است: «نبرد دردریا بین ناو های ایرانی وآمریکایی شدت پیدا می کند. یکی از کشتی های ایران با ناوگان تا دندان مسلح آمریکایی  مواجه می شود ،فرمانده کشتی ایرانی (که شباهت زیادی به حاج قاسم سلیمانی دارد) تعداد رزم ناوهای آمریکایی را بسیار بیشتر می بیندمتوجه می شود که نمی تواند در حالت عادی آنها را شکست دهد پس دست به ابتکار عمل برای نابود کردن آنها می زند ودرنهایت…»

پس از این انیمیشن بازی خلیج فارس هم روانه بازار شد.

* صداهایی که برای خلیج فارس بلند شد

در طول سال‌های اخیر یکی از موضوعات مورد علاقه خوانندگان کشورمان خواندن برای خلیج فارس است. اگرچه معروف ترین این آهنگ‌ها اثر رضا یزدانی باشد اما تاکنون محسن چاوشی و سینا حجازی(مشترک)، روزبه نعمت اللهی، فرزاد فرزین، مانی رهنما،  مهدی یغمایی و …برای ایرانی‌ترین خلیج آهنگ ساختند. (برای شنیدن آهنگ‌ها اینجا کلیک کنید)

دانلود

البته تیتراژ برنامه خندوانه از هومن گامنو هم می‌توان به این لیست افزود.

* خلیج فارس در سرزمین فراعنه

مصری‌ها به عنوان یک کشور دارای فرهنگ و تمدن قدیمی فهم این موضوع را داشتند که بازی با اسامی قدیمی و تاریخی، بازی بچه گانه‌ای است که کشورهای با سابقه از آن ضرر خواهند کرد.

به همین علت مصری‌ها صرف نظر از اقدامات سیاسی که گاه برای اعمال فشار در صحنه سیاسی از آن سود می‌بردند، در صحنه عملی همواره نام صحیح و کامل خلیج فارس را به کار می‌بردند. یکی از همین نمونه‌ها نام خیابانی است که در قاهره با نام «خلیج فارس» وجود دارد.

البته اخیرا اسم خیابان فوق تغییر پیدا کرده اما بازهم در تابلوی این خیابان به خلیج فارس اشاره شده است.

* حمایت از خلیج فارس به اندازه توانایی

طی این سال‌ها اقدامات دیگری هم جسته‌و‌گریخته انجام شده است مانند پیاده‌روی از «خلیج فارس تا خلیج گرگان»، یا زنجیره‌های انسانی مردم استان‌های جنوبی در خلیج فارس و یا حمایت مشترک بازیکنان تیم ملی فوتسال و فولاد خوزستان اشاره کرد.

* خلیج همیشگی فارس

* به گزارش فارس، ادعاهای واهی مقام‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس در شرایطی مطرح می‌شود که نام خلیج‌فارس در قطعنامه‌های سازمان ملل متحد نیز به عنوان یک نام صحیح برای آب‌های منطقه‌ای میان ایران و شبه‌جزیره عرب، به رسمیت شناخته شده است.  همچنین سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۴ دستورالعملی ویرایشی را به عنوان یادآوری صادر کرده که طی آن استفاده از نام صحیح “خلیج فارس”، الزامی شده است.  (شماره ثبت این دستورالعمل بدین شرح است: ST/CS/SFR.A/2.Add.2)

همچنین سند زیر قدیمی‌ترین نقشه‌ خلیج فارس است.

انتهای پیام/فارس

نمونه بارزی که مردان سرزمین پارس برایش پای میز مذاکره نمی‌نشینند و به هیچ قیمتی آن را معامله نمی‌کنند، «خلیج فارس» است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme