https://telegram.me/empireoflies

ویولن‌زنی که وزیر فرهنگ ایران بود!

اختصاصی- به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «مهرداد پهلبد»  با نام اصلی «عزت‌الله مین‌باشیان»، متولد ۱۲۹۶، همسر «شمس پهلوی» و وزیر فرهنگ محمدرضا پهلوی بود.

در سال ۱۳۳۰هجری شمسی به معاونت وزارت فرهنگ و ریاست اداره کل هنرهای زیبا منصوب شد. در سال ۱۳۴۳هجری شمسی در کابینه حسنعلی منصور مقام وزارت فرهنگ و هنر را به عهده گرفت و تا سال ۱۳۵۷ هجری شمسی در این سمت بود.

«مهرداد پهلبد» از دوستان و نزدیکان شاپور ریپورتر بود. در همین رابطه عکسی وجود دارد که مهرداد پهلبد را در کنار شاپور ریپورتر و در جمعی از هم‌شاگردی‌های دبیرستان فیروز بهرام نشان می‌دهد. شاپور ریپورتر تا سال ۱۳۱۶ در ایران حضور داشت و در خرداد ۱۳۱۶ تحصیلات خود را در دبیرستان فیروز بهرام به پایان برد. عکسی از جشن فارغ‌التحصیلی دبیرستان فیروز بهرام در دست است که در آن شاپور در کنار برادرش «ایدلجی ریپورتر» و سایر همشاگردی‌های خود دیده می‌شود که «عزت‌الله مین باشیان» هم در بین آنها است.

«مهرداد پهلبد» ایستاده از سمت چپ، نفر دوم

«مهرداد پهلبد» ایستاده از سمت چپ، نفر دوم

«عزت‌الله مین‌باشیان»، برای گذراندن زندگی به ویولن‌زنی روی آورده بود. اما از اقبال روزگار توانست یک شبه سیر آفاق کند و از نوازندگی به اشرافیت ارتقا یابد! دل از شاهدخت پهلوی، «شمس» ربود و پای به دربار سلطنتی ایران نهاد. اینجا بود که «عزت‌الله مین‌باشیان»، «مهرداد پهلبد» شد و ویولن‌زن سابق مجالس بزم و رقص، داماد خاندان پهلوی لقب گرفت.

امرار معاش «عزت‌الله مین‌باشیان» پیش از آشنایی با خاندان پهلوی از طریق ویلون‌زنی در کافه‌ها بود! «حسین فردوست» در کتاب خاطراتش نوشت او هم مانند شمس، مسیحی شده بود: “شمس و شوهر و فرزندانش همه مسیحی شده بودند. محمدرضا هرچند از این کارشان خوشش نیامد و آن را نقطه ضعفی برای سلطنت و خانواده خود تلقی کرد، معهذا عکس‌العملی نشان نداد، اما اصرار داشت که مساله مخفی بماند.”(۱)

«مهرداد پهلبد» و «شمس پهلوی» و فرزندانشان

«مهرداد پهلبد» و «شمس پهلوی» و فرزندانشان

«هوشنگ نهاوندی»، رییس دفتر فرح و رییس دانشگاه پهلوی (شیراز کنونی)، درباره منش و خوی «مهرداد پهلبد» می‌نویسد: “مهرداد پهلبد بیشتر دوران طولانی‌مدت خدمت خود را در هنرهای زیبا گذرانده بود. تا این که در سال ۱۹۶۴، «حسن‌علی منصور» او را به وزارت منصوب کرد. مردی بود تودار، با شیوه لباس پوشیدنی بسیار شیک، چند زبان می‌دانست و همواره در زندگی از آن بیم داشت که مبادا شاه از او خوشش نیاید … به همین دلیل بسیار خوددار بود. در گفت‌وگوهای هیات وزیران چندان مداخله نداشت و عقاید خود را در مورد این یا آن بیان نمی‌کرد.” (۲)

شاید همین «توداری» بود که باعث شد مهرداد پهلبد از ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۷، یکسره به مدت ۱۴ سال وزیر فرهنگ و هنر رژیم پهلوی باشد.

«مهرداد پهلبد»، سمت راست شاه

«مهرداد پهلبد»، سمت راست شاه

«مهرداد پهلبد»، از آنجا که سالیان درازی وزیر فرهنگ و هنر مملکت بود، در پیشگاه فعالیت‌های هنری و فرهنگی کشور جای داشت. او به همراه افرادی مانند «مهدی بوشهری» (که هر دو شوهرخواهرهای محمدرضا به شمار می‌آمدند) و بعدها «رضا قطبی» (پسردایی فرح که مسئولیت تلویزیون را به عهده گرفت) سرکردگان فعالیت‌های فرهنگی دولت پهلوی بودند که البته در قاعده هرمی فعالیت می‌کردند که در راس آن را شخص «فرح دیبا» قرار داشت.

هنگامی که زحمات جشن هنر شیراز به دوش تلویزیون و رضا قطبی بود، پهلبد هم جشن فرهنگ و هنر را در سراسر کشور برگزار می‌کرد و با مشورت غربی‌ها هنر مدرن را تا کوچه و پس کوچه‌های مردم بینوای ایران می‌برد.

«مهرداد پهلوی»، از سمت راست نفر دوم

«مهرداد پهلوی»، از سمت راست نفر دوم

چنبره افرادی مانند «مهرداد پهلبد» بر عرصه فرهنگی کشور صورتی دوگانه داشت. از یک سو به تمامی انواع هنر مبتذل و مغایر با اخلاق و اعتقادات مردم آزادی داده می‌شد که از این رو بسیاری از روشنفکران و هنرمندان غرب‌زده را به همراهی با رژیم و رضایت از آن تشویق می‌کرد و از سوی دیگر، کاملا مراقب بود تا فعالیت‌های فرهنگی و هنری به سمت مسائل سیاسی سوق پیدا نکتد. شخصی مانند «ابراهیم گلستان» که نویسنده و فیلمساز مهم کشور در دهه ۴۰ و ۵۰ بود، در پاسخ به علل اینکه چرا از دهه ۵۰ به بعد فیلمی نساخت می‌گوید: “برای فیلم ساختن به پول نیاز بود که من به اندازه کافی نداشتم، و در عوض، دخالت کردن منفی دولت، که بیش از اندازه داشتم. بیرون آوردن فیلم هایم از لای چرخ جهنمی دستگاه پهلبد و دولت، کار حضرت فیل بود.” (۳)

«مهرداد پهلبد» در آستانه انقلاب اسلامی مردم ایران، به خارج از کشور گریخت و همراه با دیگر اعضای خاندان پهلوی با پول مردم ایران زندگی می‌کند. او تا اسفند ۱۳۷۴ که شمس پهلوی در قید حیات بود، او را همراهی کرد و اکنون در لس‌آنجلس آمریکا اقامت دارد.

۱- حسین فردوست، «ظهور و سقوط سلطنت پهلوی»، ص۲۴۰
۲- «آخرین روزها»، هوشنگ نهاوندی، ص۱۳۸
۳- http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2013/01/130117_l41_cinema_golestan_session

انتهای پیام/

«مهرداد پهلبد» با نام اصلی «عزت‌الله مین‌باشیان»، متولد ۱۲۹۶، همسر «شمس پهلوی» و بی‌سروصدای پهلوی و وزیر فرهنگ محمدرضا پهلوی بود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.85 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. بده وزیر هنرمند داشته باشیم؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme