https://telegram.me/empireoflies

وقتی BBC برنامه‌های خود را در قالب پیش‌بینی به مخاطبان اطلاع میدهد

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: موضوع انتخابات ریاست جمهوری در حال حاضر یکی از بزنگاه های سیاسی امروز جامعه ایرانی است. رسانه های معاند فارسی زبان از ماه ها پیش به دنبال تاثیر گذاری در فضای انتخاباتی بودند، در این میان بخش فارسی بی بی سی نیز که خود را سرآمد رسانه های فارسی زبان می داند و در چند سال اخیر هم این امر را ثابت کرده و بیشتر نگاه ها به این رسانه است از چند ماه قبل پروژه انتخابات در ایران را کلید زد و همان زمان هم پیشنهاد ها و کد هایی برای تاثیر گذاری بر انتخابات داده بود. بخش فارسی بی بی سی موضوع آخرین برنامه تحلیلی_سیاسی خود را [صفحه دو] به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ اختصاص داده. از آنجایی که این برنامه سه هفته پیش از این شبکه پخش شد به دلیل این که ارتباط وثیقی بین این برنامه و فعالیت های امروز بی بی سی وجود دارد به تحلیل این برنامه می پردازیم.

از آنجا که موضوع انتخابات ریاست جمهوری در ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بخش فارسی بی بی سی نیز از سه میهمان ویژه در برنامه صفحه دو دعوت بعمل آورد تا در این باره تحلیل ها و نقطه نظرات خود را ارائه دهند. حسین باستانی، مسعود بهنود و جمشید برزگر سه میهمان ویژه برنامه صفحه دو بودند.

حسین باستانی در این برنامه به موضوع نامزدهای انتخاباتی اشاره کرد. او در این باره گفت: «در بیست سال اخیر این اولین بار است که جناح مهم و تاثیرگذار در انتخابات یعنی جناح اصولگرا کاندیدای خاصی ندارد و به نظر من به این دلیل است که در میان آنها یک اتفاق نظر درباره شخص خاصی وجود ندارد و تنها جریانی در اصولگرایان که تکلیف خود را مشخص کرده از قضا همان جریانی است که از حضور در انتخابات منع شده ولی می بینیم که تیم احمدی نژاد سفرهای انتخاباتی انجام می دهد و در روزهای آینده اگر اتفاقی خاص رخ ندهد نفر اول آنها معرفی خواهد شد».

اظهارات حسین باستانی [کارشناس ارشد بی بی سی فارسی] در حالی بود که هنوز دو ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و جناح های مختلف سیاسی هنوز فرصت کافی برای معرفی نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود را دارند، اینکه جناح اصولگرا هنوز نفرات خود را اعلام نکرده دلیلی بر عدم توافق در میان آن جریان نیست. یکی دیگر از شیطنت های کارشناس بی بی سی فارسی اشاره به نام «محمود احمدی نژاد» است!

چندی پیش رهبر معظم انقلاب به آقای احمدی نژاد توصیه کردند که وارد فعالیت های انتخاباتی نشوند؛ بی بی سی فارسی اما آنچنان وانمود کرد که احمدی نژاد برخلاف نظر رهبری وارد فعالیت های سیاسی درباره انتخابات ریاست جمهوری شده است. البته این نگاه بی بی سی الان به نظر می رسد که با برنامه ریزی بی بی سی اتفاق افتاده بود زیرا امروز خبری مبنی بر ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات منتشر شد که خود وی نیز این موضوع را تائید نمود.

مسعود بهنود دیگر کارشناس بی بی سی فارسی درباره انتخابات آن زمان گفت: «جناح اصولگرا آنقدر در بدنه نظام وارده شده است که دیگر نیازی به حضور در انتخابات ندارد، آنها انتخابات را نه قبول دارند و نه آن را جدی می گیرند. آنها با اکراه وارد انتخابات می شوند. آنها این مهم را قبول کرده اند که در صندوق برنده نمی شوند و دقیقا به همین دلیل وارد انتخابات نمی شوند!». که البته این موضوع تا کنون بر عکس اتفاق افتاده است و خلاف آن ثابت شده.

جمشید برزگر اما به موضوع فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد، او درباره انتخابات ریاست جمهوری در آن روز گفت: «به واقع آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصی بودند که میان اصلاح طلبان و اصولگرایان مانند یک وزنه تعادل بودند، حالا که ایشان نیستند باید وزن ایشان را با عدد و ارقام محاسبه کرد، یعنی اینکه حالا که نیستند غیاب ایشان چه تاثیری گذاشته و به نفع کدام جناح تمام می شود، آیا آن جایگاه اصولا پر شدنی هست یا نه».

در بخش پایانی برنامه موضوع پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر آن بر انتخابات ریاست جمهوری در ایران مطرح شد که «مسعود بهنود» توانست تحلیل خوبی در این باره ارائه دهد. مسعود بهنود درباره پیروزی دونالد ترامپ و تاثیر آن بر انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت: «به نظر من الان تفکری که برخی ها در ایران به دنبال پیاده سازی آن هستند این است که با پیروزی دونالد ترامپ و سیاستی که او درباره ایران در پیش گرفته دیگر سیاست گفتمان ظریف به کار نمی آید و باید شخصی از جناح سپاه انتخاب شود که به قدر کافی توان ایستادگی در برابر آمریکا را داشته باشد».

  تحلیل مسعود بهنود تا اندازه ی درست به نظر می رسد؛باید شخصی قدرتمند که توان ایستادگی در برابر زیاده خواهی های آمریکا را داشته باشد روی کار آید اما در عین حال دخالت سپاه در انتخابات را نفی کرده و معتقد است که سیاه نمایی رسانه های معاند درباره سپاه به این دلیل است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانسته علاوه بر تقویت بنیه دفاعی به لحاظ اقتصادی نیز عملکرد مثبتی داشته باشد.

مروری بر برنامه های این روز های بی بی سی فارسی نشان از این دارد که این شبکه برنامه ریزی بسیار گسترده ای را برای انتخابات ایران در پیش دارد و قصد دارد از تمام امکانات برای رای آوری جناح غرب گرا در ایران برای دوره بعدی استفاده نماید و نشانه های آن در تمام برنامه های بی بی سی فارسی از ماه ها پیش آشکار شده است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme