https://telegram.me/empireoflies

وقتی کارمندان BBC تحلیل های متناقض ارائه می‌دهند

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: دو روز  پیش جنبش حماس در مراسمی که در قطر گرفته  بود خبر از ارائه اساس‌نامه جدید این جنبش داد که احتمالاً در آن تغییراتی رخ‌داده است.

همین موضوع بهانه‌ای شد تا بسیاری از حامیان و مخالفان این جنبش تحلیل‌های متفاوتی از این بیانیه و سخنان خالد مشعل ارائه دهند و این جنبش را به‌عقب نشینی و یا ادامه حرکت خود متهم کنند.

در این میان شبکه بی‌بی‌سی فارسی هم ازآنجایی‌که منتظر بود از اساس‌نامه جدید بهانه‌ای برای عقب‌نشینی این جنبش از آرمان‌های خود پیدا کند در ابتدا ذوق‌زده شد و حسین باستانی تحلیل گران ارشد این شبکه در فیس‌بوک خود خبر از عقب‌نشینی حماس از استراتژی مبارزاتی خود داد و در ادامه نوشت که اینک جمهوری اسلامی باید جواب سال‌ها حمایت خود از این جنبش و هزینه‌هایی را که برای مبارزه با اسرائیل داده است را بدهد.

اما چند ساعت پس‌ازاین موضع‌گیری عجولانه تحلیل‌گر بی‌بی‌سی در این خصوص یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در مصر مقاله‌ای در این خصوص نوشت. وی برخلاف دیگر همکار خود نوشت که “تغییراتی که حماس در اساسنامه‌اش داده عمدتا شکلی و لغوی است، نه آنگونه که انتظار می‌رفت، تاریخی و بنیادین.حماس همچنان در اساسنامه تازه تاکید کرده که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد شناخت و مرزهای کشور فلسطین را همانی می‌داند که پیش از شکل‌گیری اسرائیل در سال ۱۹۴۸ سرزمین فلسطین را تعریف می‌کرد، یعنی از شمال به دماغه ناقورا در مرز لبنان، از شرق به رود اردن، از غرب به دریای مدیترانه و از جنوب به صحرای سینا و بندر ام‌الرشراش (ایلات) در کنار خلیج عقبه.

تنها تغییر جزئی که از این نظر در اساسنامه داده شده، پذیرش تشکیل کشور مستقل فلسطین در محدوده مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷، یعنی در کرانه باختری و باریکه غزه است اما با تاکید بر اینکه این پذیرش به معنای به رسمیت شناختن مرزهای پیش از ۱۹۶۷ نیست بلکه فقط مرحله‌ای انتقالی خواهد بود برای دستیابی فلسطینیان به سرزمین تاریخی خویش که در آن جایی برای اسرائیل نخواهد بود.”

البته بی‌بی‌سی و تحلیل گرانش بسیار اصرار دارند که از دل این بیانیه نکته‌ای را به‌عنوان عقب‌نشینی حماس از جنگ با اسرائیل بیرون بکشند و هم‌زمان جمهوری اسلامی را در این موضوع یعنی مبارزه تمام‌قد با اسرائیل تنها نشان دهند ولی مقاله و موضع‌گیری خبرنگار این شبکه آب پاکی را روی دستان مدیران این شبکه می‌ریزد

البته بررسی سند جدید به تنهایی و فارغ از تفاوت‌های آن با منشور نخست، عملاً تغییری ماهوی و بنیادین در حماس نشان نمی‌دهد. چرا که جنبش حماس همچنان بر فلسطین کامل و بزرگ و ضرورت مبارزه و مقاومت تا آزادی کامل آن تأکید دارد. حتی بر حق مقاومت در استفاده کامل از انواع ابزارها برای مقاومت علیه صهیونیسم و همچنین توسعه تکنولوژیک سلاح‌ها نیز تأکید شده است.

همین موضوع نیز باعث نگرانی مقامات و تحلیل گران صهیونیست شده است و از دیروز تاکنون، پذیرش دولت فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۸ توسط حماس از یک سو و تأکید  جنبش بر فلسطینی دانستن همه سرزمین‌های اشغالی از رود اردن تا ساحل مدیترانه را نشانی از بازی جدید حماس برای فریب غربی‌ها و ارائه چهره‌ای منعطف از خود معرفی کرده‌اند.

البته در این میان و فرای اختلافاتی سلیقه‌ای که در بی‌بی‌سی وجود دارد من بعد باید منتظر تحلیل‌ها و اظهار نظرهای کاملاً متضاد هم در بین کارکنان بی‌بی‌سی فارسی در خصوص مسائل سیاسی و بین‌المللی هم باشیم.

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme