https://telegram.me/empireoflies

وقتی بی‌بی‌سی حذف سند ۲۰۳۰ را مخالف برابری جنسیتی می‌داند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر سپتامبر ۲۰۱۵ (شهریور ۹۴)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار ۲۰۳۰ که ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف فرعی دارد جهت اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد.

ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش ۲۰۳۰ جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل ۳۰ کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ ۲۰ آذر ۹۵ رونمایی شد. رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر ۲۰۱۵ در اجلاس عالی‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند دستور کار جهانی توسعۀ پایدار ۲۰۳۰ را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال ۲۰۱۶ اجرایی کنند، براین‌اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است. مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش ۲۰۳۰ عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام العمر.

در چارچوب عمل ۲۰۳۰ به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است که این مباحث از سوی برخی صاحب‌نظران و کارشناسان به‌ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد است و حتی برخی معتقدند که تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف کلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به‌بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره کرد.
رهبر معظم انقلاب در همین زمینه در دیدار با فرهنگیان کشور با اشاره به سند آموزش ۲۰۳۰ اشاره کردند: “جمهوری اسلامی ایران تسلیم سندهایی مانند ۲۰۳۰ یونسکو نخواهد شد. به‌چه‌مناسبت یک مجموعه به‌اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است اینکه سندی را امضا کنیم و بعد بیاییم بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم، نخیر، مطلقاً مجاز نیست.”
همین مخالفت های رهبری و برخی از دلسوزان نظام باعث شد که دولت اجرای سند ۲۰۳۰ را متوقف کند. اما حذف این سند از دستور کار دولت با سر و صداهایی در داخل و خارج از کشور همراه شد که هنوز با آنکه بیش از یک ماه است که اجرای این سند متوقف شده است ادامه دارد. که از جمله این موارد می توان به داستان سازی های بی‌بی‌سی فارسی در خصوص حذف این سند اشاره کرد. به عنوان نمونه اخیرا این شبکه در یادداشتی در همین خصوص حذف این سند را عاملی برای نابرابری جنسیتی در ایران می داند و در بخشی از این یادداشت اینگونه می نویسد: “ماجرای حذف سند ۲۰۳۰ که یکی از برنامه های مهم جهانی به منظور توسعه پایدار در کشور هاست، نشان داد که قدرت رهبر در تبیین استراتژی های دولت، به خصوص در حوزه آموزش و برابری جنسیتی، غالب است. به نظر می رسد که آقای خامنه ای همانند سایر رهبران مذهبی در ایران از بهبود وضعیت زنان و توسعه برابری جنسیتی در ساختار نظام سیاسی هراس دارد. این مسأله زمانی بیشتر مطرح میشود که الگوهای جهانی بخواهد برای بهبود وضعیت زنان وارد ساختار نظام سیاسی و اجرایی کشور شود.” این تیپ استدلال های بدون مبنای بی‌بی‌سی به خوبی نشان میدهد که این شبکه تا چه میزان از حذف این سند ناخشنود می باشد و به همین جهت به داستان سرایی در خصوص حذف آن روی آورده است.
انتهای پیام/بی‌بی‌سی پرشین

در سپتامبر ۲۰۱۵ (شهریور ۹۴)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار ۲۰۳۰ که ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف فرعی دارد جهت اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme