https://telegram.me/empireoflies

وقتی آمریکا و انگلیس اعتراف می‌کنند، اما عذرخواهی نمی‌کنند!

به گزارش «امپراتوری دروغ»، مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه سابق آمریکا در روز سوم شهریور ۱۳۷۹ یعنی ۱۴ سال پیش برای نخستین بار در عنوان یک مقام رسمی آمریکا در آخرین سال حضور خود در راس وزارت خارجه این کشور، از تلاش‌های دولت بریتانیا در سال ۱۳۳۱ برای براندازی دولت مصدق گفت و ادعا کرد که دولت «هری ترومن» رییس جمهور وقت امریکا مشارکت در این اقدام را قبول نکرده بود.

البته آلبرایت که ‌اکنون عضو حزب دموکرات و استاد دانشگاه جرج تاون در واشنگتن است، اعتراف کرد که دولت بریتانیا پس از پیروزی دوایت آیزنهاور در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، تلاش‌هایی دوباره برای براندازی دولت محمد مصدق را آغاز کرد و این بار توانست دولت امریکا را راضی به مشارکت در این کودتا کند.

مادلین آلبرایت در «شورای ملی ایرانیان امریکا» که «نایاک»‌ خوانده می‌شود، با ستایش تمدن کهن و باستانی ایران، گفت که «ایران و امریکا زمینه‌های مشترکی با هم دارند، اما این زمینه مشترک گاه با عوامل دیگری در هم شکسته است.» وی در ادامه سخنانی بر زبان آورد که اعتراض هواداران رژیم پهلوی و به ویژه نزدیکان سرلشکر فضل‌الله زاهدی نخست‌وزیر بعد از کودتا را در پی داشت.

مادلین-آلبرایت

مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه آمریکا در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون.

وزیر خارجه اسبق ایالات متحده در سخنان خود اعتراف کرد: « … دولت آیزنهاور به دلایل استراتژیک، اقدامات خود را درست می‌دانست،‌ اما کودتا برای توسعه سیاسی در ایران به روشنی یک پسگرد بود. اکنون به آسانی می‌توان دریافت که چرا بسیاری از ایرانیان از این مداخله امریکا در امور داخلی‌شان همچنان ناخشنودند …»

اردشیر زاهدی فرزند سرلشکر زاهدی فرمانده وقت ارتش شاهنشاهی بلافاصله از این سخنان البرایت اظهار ناراحتی کرد و با لحنی تند و عصبانی گفت: «این خانم مشق و تکلیفش را انجام نداده و به افسانه‌ای پرداخته که یک نسل به مناسبات ایران و امریکا آسیب رسانده است.» این سخنان آلبرایت سبب شد تلاش ۴۷ ساله حامیان کودتا برای انکار نقش دولت‌های آمریکا و انگلیس در کودتا علیه دولت مصدق نقش بر آب شود.

با وجود تاکید صریح یک مقام رسمی دولت امریکا، هواداران رژیم شاه اکنون نیز معتقدند امریکا نقشی در کودتا نداشته است. باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده نیز در ۱۴ خرداد ۱۳۸۸ بر نقش دولت متبوع خود در این کودتا تاکید کرد. او با اشاره به کوتای ۲۸ مرداد گفت: « … این قضیه منبع تشنجی در روابط امریکا و جمهوری بوده است. ایران سالهای بسیاری است که مخالف امریکا را تعریف جامع و مانع خود می‌داند. تاریخ روابط ما در واقع تاریخی پرتلاطم بوده است و امریکا در گرماگرم جنگ سرد، در براندازی دولتی در ایران نقش بازی کرد که با دموکراسی، منتخب مردم بود …»

کودتای 28 مرداد.

کودتای ۲۸ مرداد.

اظهارات مادلین آلبرایت که یکی از تکان‌دهنده‌ترین موضع‌گیری‌ها و اعتراف‌ها در تاریخ سیاسی آمریکاست، ۴۷ سال پس از وقوع کودتا صورت گرفت، اوباما نیز ۵۶ سال بعد از کودتا به نقش آمریکا اشاره کرد، اما جالب است که هنوز به سبب خوی استکباری خود برای این اقدام مداخله‌جویانه و غیرمسئولانه دولت‌های‌شان از  ملت ایران رسما عذرخواهی نکردند.

در اسفند ۱۳۸۷ جک استراو وزیر امور خارجه سابق بریتانیا در افتتاحیه نمایشگاه تاریخی «ایران در دوره شاه عباس» که با همکاری مشترک سازمان میراث فرهنگی و موزه ملی ایران با موزه بریتانیا در لندن برگزار شد، حضور یافت و در این مراسم او نخستین مقام رسمی بریتانیا لقب گرفت که پس از کناره‌گیری از قدرت، از «اشتباه انگلیس» سخن گفت. جک استرا اعتراف کرد: «کمک به رضاشاه و مشارکت در کودتا علیه مصدق از اشتباهات انگلیس بود.»

استراو درباره دیگر اشتباهات انگلیس در برابر مردم ایران گفت: «… چشم بستن بر روی حکومت رضاشاه که تقلیدی بی‌مایه از آتاتورک بود و جامعه آن حساسیتی بیشتر از ترکیه داشت، اشغال ایران توسط انگلیس و امریکا و شوروی در خلال ۵ سال جنگ جهانی دوم و مداخله مستقیم به همراه امریکا در برکناری دولت منتخب و دموکراتیک مصدق در سال ۱۹۵۳ که با حمایت مدافعانه از شاه علیرغم برخورداری از حمایت مردم ادامه یافت…» او در بخش دیگری از سخنرانی خود در موزه ملی بریتانیا، گفت که «… انگلیس در درک ایران دچار مشکل است، و نه ایران در درک ما…»

همچنین کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا، در تیرماه سال جاری پس از انتشار مدارکی از سوی سازمان سیا درباره طرح و اجرای کودتای ۲۸ مرداد، به دولت بریتانیا توصیه کرده است نقش داشتن در این کودتا را قبول کند. این بیانیه همچنین به دولت بریتانیا توصیه کرده که نقش خود در گسترش سختی‌هایی را که مردم ایران در جنگ با رژیم بعث عراق متحمل شده است به رسمیت بشناسد و به هرگونه نقش بریتانیا در براندازی دولت محمد مصدق اذعان کند.

با وجود تمام اعترافاتی که مقامات آمریکا و انگلیس تا امروز درباره مشارکت در کودتا ۲۸ مرداد داشته‌اند، هیچکدام از این کشورها به طور رسمی از ملت ایران به سبب دخالت در امور داخلی‌شان عذرخواهی نکرده‌اند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme