https://telegram.me/empireoflies

وضعیت اضطراری در ویرجینیا/ آشوب نژادپرستان آمریکایی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغتری مک‌اولیف، فرماندار ویرجینیا عصر شنبه (۱۲ اوت) به طور زنده برابر دوربین‌های خبر ظاهر شد و در نخستین واکنش به درگیری‌های خونین شهر شارلوتزویل گفت: “تنها پیام من خطاب به برترپنداران نژادسفید این است که به خانه تان بروید. نه اینجا و نه در جای دیگری از آمریکا جایی برای شما وجود ندارد.”

مک‌اولیف در حالی که با لحنی تند علیه راست‌گرایان افراطی سخن می‌گفت خبر داد که با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، تلفنی درباره وقایع امروز سخن گفته و دوبار در این گفتگو تاکید کرده “باید برای بازگرداندن وحدت به جامعه آمریکا جنبشی شکل گیرد.”

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای اورژانس را در حال مداوای کسانی نشان می‌دهد که بر اثر برخورد با یک اتومبیل مهاجم زخمی شده‌اند.

آنطور که از تصاویر ضبط شده و اظهارات شاهدان برمی‌آید، یک خودرو طوسی رنگ در خیابانی که در دوطرف آن مخالفان تظاهرات راست‌گرایان مشغول به اعتراض بودند با سرعت حرکت می‌کند و پس از آنکه در انتهای خیابان با خودروی دیگری برخورد می‌کند با سرعت دنده‌عقب گرفته و در حالی که جلوی خودرو در تصاویر آسیب دیده به‌نظر می‌رسد، به حرکت معکوس خود ادامه می‌دهد.

مقام‌های ویرجینیا می‌گویند راننده این خودرو بازداشت شده است و در جریان این واقعه یک نفر کشته و ۱۹ نفر مجروح شده‌اند.

گزارش شده یک زن ۳۲ ساله قربانی این سانحه بوده است. یک شاهد عینی هم گفته که بدن او بعد از زیرگرفته شدن به‌وسیله ماشین “پاره پاره” شده است.

پلیس ساعتی بعد هویت راننده این خودرو را جیمز الکس فیلد جونیور، ۲۰ ساله، مرد، سفیدپوست و اهل ایالت اوهایو اعلام کرد.

 

همزمان پلیس می‌گوید در جریان زدوخوردهایی که در دیگر نقاط تظاهرات روی داده، دست کم ۱۵ نفر مجروح شده‌اند.

فرماندار ویرجینیا اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده و نیروهای ضدشورش در خیابان‌های شارلوتزویل حضور گسترده‌ای پیدا کرده‌اند.

در واکنش به این درگیری‌ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حساب توییتر خود خشونت را محکوم کرده و خواستار “اتحاد” آمریکایی‌ها شده است. او نوشته: “در آمریکا جایی برای این نوع خشونت‌ نیست”.

با وجود این، بسیاری از نام نبردن مستقیم ترامپ از گروه‌های راست افراطی چون نئونازی‌ها، کوکلاکس‌کلان‌ها و ملی‌گرایان افراطی و محکوم نکردن مستقیم آن‌ها از سوی رئیس جمهور آمریکا گله کرده‌اند.

 

 

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا با خطاب مستقیم به گروه‌های راست سفیدبرترپندار آمریکا گفته: “برای ملت آمریکا بسیار مهم است که رئیس جمهور وقایع ویرجینیا را با اشاره مستقیم به گروه‌های سفیدبرترپندار محکوم کند.”

نانسی پلوسی، از رهبران دموکرات‌ها در کنگره آمریکا در توییتی نوشته: “دونالد ترامپ بعد از من تکرار کن: سفیدبرترپنداری دهن‌کجی و بی‌حرمتی نسبت به ارزش‌های آمریکاست.”

بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا در توییتر نوشته: “اگرچه باید از حق آزادی بیان افراد دفاع کرد، اما خشونت، نفرت‌پراکنی و سفیدبرترپنداری محکوم باید شود.”

برنی سندرز، سناتور مستقل کنگره آمریکا هم سفیدبرترپنداری را محکوم کرده و تظاهرات‌ملی‌گرایان در ویرجینیا را “تهوع‌آور” و “غیرقابل قبول در آمریکا” دانسته است.

 

 

این درگیری ها در شرایطی رخ داد که در آستانه تظاهرات بزرگ راست‌گرایان افراطی در شهر شارلوتزویل، در این شهر وضعیت اضطراری اعلام شده بود.

صدها نفر از فعالان راست‌گرای آمریکا برای شرکت در این تظاهرات به محل اعلام شده برای برگزاری آن رفته‌ و همزمان، مخالفان نژادپرستی هم برای اعتراض به این تظاهرات و برگزاری تجمع‌های موازی علیه آن خود را به شارلوتزویل رساندند.

دانلود

ویدئو/ گزارش بی بی سی

با اعلام “وضعیت اضطراری” مقام‌های شارلوتزویل می‌توانند برای کنترل تظاهرات نیروهای اضافی درخواست کنند.

برای کنترل وضعیت، پلیس ضدشورش در شهر شارلوتزویل به‌کار گرفته شده و با هردو گروه راست‌گرایان افراطی و کسانی که در مخالفت با نژادپرستی تجمع کرده‌اند، درگیر شده است.

راستگرایان افراطی در شارلوتزویل، به برداشته شدن مجسمه «ژنرال رابرت لی» معترض هستند.

رابرت لی، در جنگ داخلی آمریکا در قرن نوزدهم فرمانده اصلی نیروهای جنوب بود. نیروهای جنوب طرفدار حفظ برده‌داری بودند.

آن‌ها شب جمعه هم در حالی که مشعل‌هایی به‌دست داشتند تظاهرات کردند. این افراد شعارهایی با مضمون برتری نژاد سفید سردادند و تعدادی از آن‌ها هم به نمایش دادن “سلام نازی” پرداختند.

 

 

برای بسیاری از کسانی که اوضاع آمریکا را در خارج از این کشور و یا در شهرهای بزرگ سواحل شرقی و غربی آمریکا دنبال می‌کنند، درگیری‌های در شارلوتزویل “حیرت‌آور” و احتمالا پدیده‌ای متأخر است که بخش مهمی از آن ماحصل فضای دوقطبی انتخابات سال گذشته و پیروزی دونالد ترامپ است.

بنا بر گزارش نهاد محاسب دولت آمریکا (جی‌ای‌او) از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تا ابتدای سال ۲۰۱۷ راست‌افراطی (که شامل طیف گسترده‎ای از گروه‌ها است) مسئول ۷۳ درصد از حملات تروریستی مرگبار در خاک آمریکا بوده است؛ لازم به تصریح نیست که در اکثر موارد مسلمانان، سیاهپوستان و اقلیت‌های نژادی هدف این حملات بوده‌اند.

اکنون به‌نظر می‌رسد پیامدهای رکود اقتصادی پس از حدود ۱۰ سال و هرچه بیشتر شدن شکاف دوقطبی در جامعه آمریکا طی دوسال اخیر، به آتش زیر خاکستر ایدئولوژی برتری نژادی سفیدپوستان، ملی‌گرایان افراطی و آنارشیست‌ها مجال ظهور دوباره داده است.

روزنامه ایندیپندنت نیز در این باره طی گزارشی نوشت: هنوز ساعتی از این تجمع نگذشته بود که درگیری شدیدی میان اعضای این گروه‌ها و مخالفانشان درگرفت، تا جایی که در شهر وضعیت اضطراری اعلام شد.  مسئولان شهری نیز تجمع را غیرقانونی اعلام کرده و پلیس برای متفرق کردن حاضرین وارد عمل شد.

در جریان این تجمع شماری از حاضران زخمی و بازداشت شده‌اند. هنوز آمار دقیقی از تعداد این افراد منتشر نشده است. 

ترامپ ساعتی پس از پایان این تجمع، در توییتر نوشت: «همه باید متحد شده و این خشونت را محکوم کنیم. در آمریکا جایی برای چنین خشونت‌هایی نیست. بیایید همه یکی شویم.»

روزنامه واشنگتن پست نیز اوضاع این ناآرامی را بسیار حاد توصیف کرده و در گزارش خود اعلام کرده است که تاکنون دو پلیس و یک نفر از تظاهرکنندگان جان باخته‌اند.

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

مقام‌های ویرجینیا کشته شدن یک نفر در جریان درگیری میان راست‌گرایان‌افراطی و مخالفان آنها در شهر شارلوتزویل را تایید کرده‌اند. یک خودرو معترضان را زیر گرفت و در درگیری‌های مختلف بیش از ۳۰ نفر زخمی شده‌اند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme