https://telegram.me/empireoflies

وصیت مرحوم سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی + زندگی‌نامه

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی در سال ۱۳۱۵ شمسی در شهر اردبیل دیده به جهان گشود, وی فرزند دیگر شیخ عبدالکریم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی نخستین مؤذن رادیوی ایران و برادر رحیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی از مؤذنان معروف ایران می­‌باشد, وی علاوه بر زبان ترکی آذربایجانی، به زبان فارسی و عربی نیز تسلط داشته و به نوحه‌سرایی در این زبانها نیز معروف بود.

اعجاب و توانایی بی‌وصف در اجرای برنامه‌های گوناگون مداحی، نوحه‌خوانی، مولودخوانی، اذان و قرائت قرآن مجید از دوران نوجوانی وی را در ردیف یکی از مطرح‌ترین افراد جهان در این رشته‌ها قرار داده است, به‌طورمتوسط روزانه پنج ساعت از عمر خود را صرف مداحی کرده و بیش از دوهزار عنوان نوار کاست مربوط به برنامه‌های او از زمان پیدایش ضبط‌صوت تاکنون به‌زبان‌های ترکی، فارسی و عربی موجود است، و اذان معروف وی در دستگاه ماهور خوانده شده است.

اما به‌طور مسلم صدای گیرا در خانوادهٔ مؤذن‌زاده اردبیلی موروثی بوده و همه فرزندان و نوادگان مرحوم شیخ فرج این موهبت الهی را از او به یادگار بردند, شیخ فرج پدربزرگ سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی، قدیمی‌ترین مؤذن کشور است که اطلاعات مختصری از وی موجود می‌باشد, به‌گفتهٔ سالخوردگان، صدای اذان وی را ساکنان روستاهای واقع در حاشیه سه‌فرسنگی شهر اردبیل سحرگاهان از بام مسجد زینال در مرکز شهر می‌شنیده‌اند.

شیخ عبدالکریم، فرزند شیخ فرج هم نخستین مؤذن در ایران است که نوای اذان دلنشین او شهرت جهانی دارد, وی در سال ۱۲۷۳ خورشیدی در محلهٔ “تازه شهر” اردبیل متولد گردید و تا سال ۱۳۲۱ خورشیدی نوای توحیدی‌اش از منارهٔ مسجد میرزا علی‌اکبر این شهر به گوش می‌رسید.

نعیم، سلیم، رحیم، محمود و داود پنج فرزند او نیز از مداحان اهل‌بیت(ع) و مؤذن‌های مشهور جهان اسلام هستند که اکنون آخرین یادگار ایشان سلیم نیز دار فانی را وداع گفت.

استاد سلیم، دربارهٔ پدرش می‌گوید: او در سال ۱۳۲۱ خورشیدی به‌قصد زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) عازم مشهد مقدس می‌شود و در بین راه شبی را در منزل یکی از دوستان خویش در تهران سپری می‌کند. ازآنجایی که شیخ عبدالکریم عشق مؤذنی داشته سحرگاه به پشت‌بام منزل واقع در خیابان عین‌الدوله رفته و ندای توحیدی اذان را سر می‌دهد.

سلیم که خود علاوه بر حفظ روش‌های قدیمی، سبک‌های جدیدی با اصالت فرهنگی را در نوحه‌خوانی و مداحی ابداع نموده، می‌گوید: صدای من در برابر صدای پدرم مانند قطره‌ای است درمقابل دریا.

به‌گفته کارشناسان اگر آثار او از طریق سازمان‌های دولتی ثبت و حقّ تکثیر در آنها لحاظ می‌شد فقط کاست ((زینب زینب)) ایشان شاید بیش از یک میلیارد تومان برای ایشان سوددهی داشت در حالی که تمامی اجراهای ایشان بدون کوچک‌ترین چشمداشت مالی در اختیار عشاق امام حسین(ع) قرار دارد, به‌گفته مردم استان اردبیل در دهه ۶۰ ایشان بیش از ۵ ساعت در اوج می‌خواند و بیش از ۱۵ ساعت پی‌درپی مداحی می‌کردند که در نوع خود بی‌نظیر است.

اساتید فن نام او را همردیف استاد عبدالباسط در زمینه تلاوت قرآن و استاد شجریان در زمینه اجرای سنتی ایرانی و برنده جایزه پیکاسو و همچنین استاد سلیم مؤذن‌زاده را در زمینه مداحی جزو عجائب روزگار دانسته‌اند.

سلطان الذاکرین استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی از مداحان و ذاکران مشهور اهل‌بیت در عالم تشیع بود که در سن ۸۰سالگی و بر اثر کهولت سن دار فانی را وداع گفت تا شهر دارالارشاد اردبیل داغدار این مداح عالی‌قدر عالم تشیع باشد.

انتهای پیام/ تسنیم

استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی در سال ۱۳۱۵ شمسی در شهر اردبیل دیده به جهان گشود, وی فرزند دیگر شیخ عبدالکریم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی نخستین مؤذن رادیوی ایران و برادر رحیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی از مؤذنان معروف ایران می­‌باشد, وی علاوه بر زبان ترکی آذربایجانی، به زبان فارسی و عربی نیز تسلط داشته و به نوحه‌سرایی در این زبانها نیز معروف بود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme