https://telegram.me/empireoflies

واکنش‌های جهانی به سخنرانی ضدایرانی ترامپ

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغسخنرانی “دونالد ترامپ” علیه ایران و توافق هسته ای با واکنش بسیاری از مقامات ارشد جهانی روبرو شده است.

اظهارات رئیس جمهور آمریکا نشان داده که این کشور به هیچ عنوان قابل پیش بینی و اعتماد نیست و هر لحظه ممکن است به سوی نقض تعهدات بین المللی خود پیش رود.

الجزیره (Aljazeera) با اعلام این خبر نوشت: سخنرانی ترامپ وی را در مقابل متحدان اروپایی آمریکا و همچنین ایران و روسیه قرار داده است و این درحالی است که رهبران جهانی می گویند به توافق هسته ای پایبند خواهند ماند.

“امانوئل مکرون” رئیس جمهور فرانسه، “آنگلا مرکل” صدر اعظم آلمان و “تزرا می” نخست وزیر انگلیس با صدور بیانیه ای مشترک تاکید کردند: ما دولت و کنگره آمریکا را ترغیب می کنیم پیش از برداشتن هر گامی که ممکن است برجام را تضعیف کنند _همچون بازگرداندن تحریم های هسته ای علیه ایران_ پیامدهای آن را برای امنیت آمریکا و متحدانش در نظر بگیرند.

از سوی دیگر “فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از مواضع دونالد ترامپ گفته توافق هسته ای ایران، یک توافق بین المللی است.

وی تاکید کرده که ایران به تمام تعهدات خود طبق برجام عمل کرده و برنامه اقدام جامع مشترک، توسط یک کشور لغو نمی شود.

موگرینی ادامه داد: این یک توافق یکجانبه نیست و به هیچ کشور خاصی وابسته نمی باشد … رئیس جمهور آمریکا قدرت زیادی دارد اما نه برای این یکی [لغو یکطرفه برجام].

وزارت خارجه روسیه نیز پس از سخنرانی ترامپ با صدور بیانیه ای اظهار داشت، در دیپلماسی بین المللی هیچ جایی برای لفاظی های “تهدیدآمیز” و ” تهاجمی” وجود ندارد و چنین روش هایی به شکست انجامیده است.

این بیانیه تاکید کرده، خودداری ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام، تاثیر مستقیمی برای اجرای توافق هسته ای نخواهد داشت هرچند در تقابل با روح توافق است.

الجزیره در بخش بعدی گزارش خود به انعکاس اظهارات “حسن روحانی” رئیس جمهور ایران در واکنش به سخنرانی ترامپ پرداخته است.

آقای روحانی ضمن بیان اینکه “ترامپ جز فحاشی و مشتی از اتهامات واهی علیه ملت ایران حرف دیگری نداشت” گفته: روزی که طرفین تعهدات را زیر پا بگذارد ایران لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد و پاسخ خواهد داد.

“آنتونیو گوترس” دبیر کل سازمان ملل متحد شدیدا ابراز امیدواری کرده که توافق هسته ای ایران حفظ شود و از خطر نابودی نجات یابد.

“یوکیو آمانو” دبیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای، شخصیت بعدی جهانی است که به سخنرانی ترامپ واکنش نشان داده است.

وی با صدور بیانیه ای بر پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای تاکید و ابراز داشته که این کشور تحت شدیدترین نظارت های هسته ای قرار دارد.

سخنان ترامپ در داخل آمریکا هم با مخالفت برخی چهره های سرشناس از جمله “نانسی پلوسی” عضو ارشد مجلس نمایندگان روبرو شد.

خانم پلوسی این اقدام رئیس جمهور آمریکا را “یک اشتباه بزرگ” خوانده که امنیت و اعتبار کشورش را تهدید می کند.

در پایان گزارش الجزیره به استقبال رژیم اشغالگر قدس و عربستان سعودی از سخنان ترامپ اشاره شده است.

براساس این گزارش، نتانیاهو در یک بیانیه ویدئویی مدعی شده، رئیس جمهور ترامپ، فرصتی را برای اصلاح این توافق بد ایجاد کرد تا اقدامات تهاجمی ایران به عقب رانده شود و با حمایت این کشور از تروریسم مقابله گردد.

عربستان نیز در همنوایی با صهیونیست ها از سخنرانی ترامپ تمجید کرده و آن را یک “راهبرد هوشمندانه” دربرابر ایران خوانده است.

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

اظهارات رئیس جمهور آمریکا نشان داده که این کشور به هیچ عنوان قابل پیش بینی و اعتماد نیست و هر لحظه ممکن است به سوی نقض تعهدات بین المللی خود پیش رود …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme