https://telegram.me/empireoflies

وال‌استریت ژورنال: ایران در سوریه عربستان را جا گذاشت

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: ایران در سوریه، عربستان را پشت سر گذاشته است و با حمایت‌های ایران، دولت بشار اسد به موفقیت‌های بزرگی در حلب رسیده است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در یادداشتی نوشت: رویای سرنگونی اسد، با پیروزی‌های اخیر متحدان ایران در حلب به شکست انجامید. حزب‌الله به همراه نیروهای قدرتمند سپاه پاسداران ایران و هزاران شبه نظامی شیعه از کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان که به کمک نیروهای ایرانی تعلیم دیده‌اند، حملات اخیر در حلب پیش از آغاز آتش‌بس برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به ساکنین این استان را هدایت می‌کنند.

در دیدار دی میستورا با مقامات دولت سوریه، از آنها خواسته شد که هر چه سریع‌تر به نیروهای سازمان ملل اجازه دهند که کمک‌های بشردوستانه را به مردم برسانند. دیدار دی میستورا با مقامات سوری، یک روز پس از اعلام مواضع مقامات روسی و ایرانی مبنی بر عدم پذیرش توافق آتش‌بسی که یک طرف آن تروریست‌ها باشند، صورت گرفت.

سخنان رئیس جمهور آمریکا نیز حاکی از آن است که آمریکا در صورت شکست طرح آتش‌بس و به نتیجه نرسیدن همکاری‌ها با روسیه، طرح جایگزینی ندارد. از سوی دیگر اعزام نیرو از سوی ایران به سوریه نشان می‌دهد که این دولت عزم جدی در حفظ موفقیت‌های اخیر برای رژیم بشار اسد دارد.
روزنامه آمریکایی می‌افزاید: به گفته یکی از مقامات ائتلاف نظامی ایران، سوریه و روسیه، این سه کشور در صحنه عملیات با یکدیگر هماهنگی کامل دارند. به گفته وی، بازپس‌گیری حلب قدرت رژیم بشار اسد و کنترل آن بر کل سوریه را احیاء کرده و سرنگونی وی دیگر موضوعیتی ندارد. قدرت‌نمایی ایران در شمال سوریه چه به طور مستقیم و چه با استفاده از متحدان خود، نشان می‌دهد که تهران قصد دارد نفوذ خود را در منطقه افزایش دهد. به گفته فیلیپ اسمیت، پژوهشگر گروه‌های شیعی در سوریه در مؤسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، ایران از دهه ۱۹۸۰ به روی ایجاد شبکه‌ای از متحدین سرمایه‌گذاری کرده است. مرکزیت این شبکه را حزب‌الله لبنان تشکیل می‌دهد. پس از حمله به عراق در ۲۰۰۳، ایران فعالیت خود برای ایجاد متحدینی دیگر را آغاز کرد. هم اکنون در سوریه، حزب‌الله، برخی از شبه نظامیان شیعی عراق و عده‌ای از شیعیان افغانستان گردهم جمع شده‌اند. به گفته اسمیت، ایران هم اکنون توانسته این گروه را به خوبی در سوریه شکل دهد و عربستان را پشت سر گذاشته است.

پیروزی در حلب می‌تواند بزرگترین پیروزی برای ایران و متحدان آن طی پنج سال جنگ سوریه قلمداد شود. واحدهای ارتش سوریه در صحنه زمینی به نیروهای ایرانی کمک می‌کنند و پشتیبانی هوایی جنگنده روسی نیز پیشروی آنها را تسهیل کرده است.

وال‌استریت ژورنال تصریح کرد: متحدان ایران توانستند ۱۲ شهر و روستای استان حلب را بازپس بگیرند و قصد دارند بخش‌هایی از شرق حلب را که در دست نیروهای معارض است به محاصره درآورند.

علی‌رغم همه تلفاتی که این جنگ داشته است، بسیاری از شیعیان منطقه به این باور رسیده‌اند که نبرد سوریه جنگی حیاتی است و باید پیش از شیوع بیشتر افراط‌گرایی مقابل آن ایستاد.

منبع: کیهان

انتهای پیام/

ایران در سوریه، عربستان را پشت سر گذاشته است و با حمایت‌های ایران، دولت بشار اسد به موفقیت‌های بزرگی در حلب رسیده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme