https://telegram.me/empireoflies
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ نوشت دولت آمریکا در گفت‌وگو‌های خود با کره شمالی مرتکب اشتباهاتی بزرگ شد.

واشنگتن پست: چگونه قمار ترامپ برای مذاکره با کره شمالی ناتمام باقی ماند؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغروزنامه واشنگتن پست در گزارشی با عنوان «چگونه قمار ترامپ برای گفت‌وگو‌های هسته‌ای با کره شمالی ناتمام باقی ماند؟» نوشت: زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در ژوئن سال ۲۰۱۸ از نخستین نشست خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در سنگاپور خارج شد، اعتماد به نفسش بسیار بالا بود. او ادعا کرد «این حقیقت» را می‌دانست که کیم به خانه خواهد رفت تا فرآیندی را آغاز کند که «سبب خواهد شد شمار زیادی از افراد خوشحال شوند و احساس امنیت کنند.»

از آن زمان به بعد، کره شمالی چندین آزمایش موشکی و راکتی انجام داد و اعلام کرد خلع سلاح هسته‌ای دیگر بر روی میز مذاکره قرار ندارد. مقامات کره شمالی همچنین ترامپ را یک «خرفت» دمدمی مزاج توصیف کرده‌اند. کره شمالی همچنین تهدید کرد یک «هدیه کریسمس» ناخوشایند به (آمریکا) خواهد داد.

واشنگتن پست در ادامه نوشت: شمار زیادی از افراد رژیم کره شمالی را مقصر می‌دانند و می‌گویند این رژیم هرکز در ارتباط با برچیدن زرادخانه هسته‌ای‌اش جدی نبود و یک سری مطالبات غیرواقع‌گرایانه را در زمان دومین دیدار ترامپ با کیم در ماه فوریه در هانوی مطرح کرد.

اما همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ترامپ و تیمش نیز در ارتباط با انحراف این مذاکرات مسئول هستند زیرا آن‌ها سبب ارائه پیام‌های متناقضی شده‌اند، نتوانستند همتایان خود را درک کنند، مطالبات زیاده‌خواهانه‌ای داشتند و وعده‌هایی دادند که قابل اجرایی شدن نیست.

-کجای کار اشتباه رخ داده است؟

ترامپ، چین و روسیه را ترغیب کرد تا برخی از شدیدترین تحریم‌ها را بر کره شمالی اعمال کنند. اما به گفته آندری لانکوف، استاد دانشگاه کوکمین در سئول، مهمتر آن که سخنان او در ارتباط با «خشم و آتش» در واقع سبب به لرزه در آمدن رژیم (کره شمالی) شد.

چه این سخنان بلوف باید یا نباشد، ترامپ سبب شد مقامات کره شمالی به این باور برسند که او می‌تواند گزینه انجام اقدام نظامی علیه کره شمالی را مد نظر قرار دهد. او سپس کاری انجام داد که هیچ رئیس جمهوری در آمریکا جرأت انجامش را نداشت. او در‌ها را برای برگزاری گفت‌وگو‌ها در سطح سران دو کشور باز کرد.

شمار زیادی از تحلیلگران امور کره شمالی می‌گویند کیم در حالی به سنگاپور آمد که برای برگزاری گفت‌وگو‌هایی جدی در ارتباط با یک توافق نامه آماده شده بود تا زرادخانه هسته‌ای را در ازای صلح و برقراری روابطی صلح‌آمیز با آمریکا، کاهش دهد.

-اشتباهات در سنگاپور:

اما تحلیلگران می‌گویند ترامپ در سنگاپور دست‌کم مرتکب دو اشتباه کلیدی شد. نخست این که او نتواند سبب شود کیم منظورش را از عبارت «خلع سلاح کامل هسته‌ای شبه‌جزیره کره» درک کند. از آن زمان به بعد، واشنگتن و پیونگ‌یانگ در ارتباط با اهداف متقاطع گفت‌وگو کردند. طرف آمریکایی این عبارت را به معنای خلع سلاح هسته‌ای یکجانبه از سوی کره شمالی تفسیر کرده است. مقامات کره شمالی تأکید می‌کنند این عبارت بر لغو «تهدید‌های هسته‌ای» از سوی آمریکا برای کشورشان قبل از از بین رفتن این عامل بازدارنده تأکید دارد. کره شمالی در دسامبر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد آمریکا «برداشتی گمراه‌کننده» از این عبارت دارد.

ترامپ وعده داد به رزمایش‌های مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی پایان خواهد داد، اقدامی که او آن را به عنوان «رزمایش‌های جنگی» تحریک‌آمیز و پر هزینه توصیف کرد. این وعده‌ای بود که ارتش او برای پایبندی به آن آماده نبود. این رزمایش‌ها محدود شدند، اما به طور کامل متوقف نشدند, تا بتوان سطحی از آمادگی جنگی را حفظ کرد. کره شمالی می‌گوید احساس می‌کند به واسطه شکستن وعده‌ها به این کشور «خیانت» شده است و به همین دلیل دیگر به وعده‌هایش پایبند نیست. این موضوع سبب ایجاد مشکلاتی قابل توجه در فرآیند برگزاری گفت‌وگو‌ها شد.

کره شمالی بر این باور است در ازای توقف آزمایش‌های هسته‌ای و همچنین موشک‌های دوربردش مستحق دریافت برخی امتیازات (از قبیل پایان دادن به رزمایش‌های آمریکا و کره جنوبی) است. آمریکا بر این باور است گفت‌وگو یک پاداش کافی به منظور پایان دادن به این آزمایش‌ها محسوب می‌شود و می‌خواهد دو طرف در ارتباط با مبادله امتیاز از صفر شروع کنند.

-مهار چین:

حتی با آن که ترامپ در حال گفت‌وگو با کیم جونگ اون بود، با چین هم دست و پنجه نرم می‌کرد و در حال اعمال تعرفه‌های شدید گمرکی بر این کشور طی یک جنگ فزآینده تجاری بود. این اقدام سبب تضعیف همکاری‌های آمریکا و چین در ارتباط با کره شمالی شد و به کیم فرصت ترمیم روابطش را با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، داد. تحلیلگران می‌گویند در حال حاضر، چین در حال ارسال شمار زیادی گردشگر به کره شمالی است و روند اجرای تحریم‌ها را به صورت قابل توجهی تعدیل کرده است. جنگ تجاری ترامپ با چین به صورت موثری سبب تضعیف کمپین اعمال «فشار حداکثری» او علیه کره شمالی شد.

روز جمعه، ترامپ در توئیتر خود نوشت که «گفت‌وگو‌های بسیار خوبی» با شی در ارتباط با تلاش‌ها به منظور کاهش تنش‌های تجاری برگزار کرد. ترامپ بدون اشاره به جزئیات بیشتر نوشت: «ما همچنین در ارتباط با کره شمالی گفت‌وگو کردیم و در این‌باره در حال همکاری با چین هستیم.»

-مناقشات فزآینده:

نشانه‌ها در این باره که این فرآیند با مشکل مواجه شده است کمتر از یک ماه از زمان برگزاری نشست سنگاپور پدیدار شد، زمانی که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به پیونگ‌یانگ سفر کرد. درخواست او از کره شمالی برای پایبندی به آنچه که آن را وعده‌های مطرح شده در نشست سنگاپور می‌دانست، واکنش‌های خشمگینانه‌ای را در پی داشت. پیونگ‌یانگ «درخواست یک‌جانبه و گانگستر مآبانه او را برای خلع سلاح هسته‌ای» محکوم کرد. این نخستین نشانه در این باره بود که دو طرف به طور کامل مواضع متفاوتی در ارتباط با توافقات حاصله در سنگاپور دارند. اما پمپئو تأکید کرد این گفت‌وگو‌ها «سازنده» بود.

-نشست هانوی:

ترامپ در هانوی از فقدان یک درک در ارتباط با انگیزه‌های کیم خبر داد. او وعده «آینده‌ای روشن» را برای کره شمالی داد در صورتی که این کشور زرادخانه هسته‌ای‌اش را تحویل دهد. این «توافق بزرگ» هرگز به نفع مقامات کره شمالی نیست. در حقیقت، از پیونگ‌یانگ خواسته شد در ازای یک وعده مبهم در ارتباط با سرمایه‌گذاری، امنیت رژیمش را تسلیم کند. این یک قمار جذاب برای کیم نبود.

تحلیلگران می‌گویند واشنگتن با مطرح کردن مطالبات زیاده‌خواهانه خطر دریافت امتیاز صفر را افزایش داد. آن‌ها می‌گویند اهداف واقع‌گرایانه‌تر می‌تواند شامل تلاش برای مهار و کاهش زرادخانه هسته‌ای کره شمالی در ازای برقراری روابطی بهتر باشد.

در انتهای این مطلب آمده است: اما بزرگترین اشتباه در هانوی می‌تواند شیوه تحقیر کیم از طریق لغو مراسم ضیافت شام و پایان دادن زودهنگام به این نشست باشد. این تاکتیکی است که در تلاش برای دستیابی به یک قرارداد بنگاهی ممکن است جواب دهد. این اقدام ممکن است سبب افزایش فشار‌های داخلی بر کیم به منظور اتخاذ یک موضع سخت‌گیرانه‌تر باشد یا این که ممکن است به غرور او آسیب بزند. به هر حال، به نظر می‌رسد او پس از این نشست ناامید شده است و از آن زمان روابط بین آن‌ها به شدت تیره شده است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme