https://telegram.me/empireoflies
پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست در مطلبی به بررسی علت طرح ادعایی عربستان و امارات برای «مذاکره با ایران و کاهش تنش‌ها در منطقه» پرداخت.

واشنگتن پست: آیا عربستان می‌کوشد آمریکا را علیه ایران مهار کند؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست در مطلبی با مطرح کردن این ادعا که کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس در تلاش هستند آمریکا را از تقابل با ایران بازدارند، نوشت: این هفته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه عربستان سعودی مدعی است به منظور کاهش تنش در منطقه، گفت‌وگو‌های مخفی را با جمهوری اسلامی برگزار کرده است. ریاض در حالی چنین ادعایی کرده که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا همچنان به دشمنی و اعمال فشار بر ایران ادامه می‌دهد، اقدامی که خطر افزایش بهای جهانی نفت را به دنبال دارد.

واشنگتن پست: آیا عربستان مانع جنگ آمریکا و ایران است؟

بسیاری از کارشناسان در ابتدا تصور می‌کردند عربستان سعودی و امارات متحده عربی درصدد تشدید تنش با ایران و رویارویی نظامی با این کشور هستند و اقدامات آن‌ها علیه تهران ممکن است آمریکا را به یک درگیری منطقه‌ای جدید سوق دهد. اما ریاض و ابوظبی به روشن شدن آتش جنگ میان ایران و آمریکا تمایلی ندارند، چرا که بسیاری از کشور‌های عربی نسبت به جنگ با ایران موضع دوگانه اتخاذ کرده و مردد هستند.

چگونه چنین وضعیتی به وجود آمد؟

زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران به صورت یکجانبه کناره گیری کرد، بسیاری از کارشناسان سیاسی این اقدام آمریکا را مقدمه جنگ تلقی کردند. اقدامات عربستان سعودی احتمال جنگ را افزایش داد. سران سعودی که از رفتار دولت پیشین آمریکا با ایران ناامید بودند، از موضع تهاجمی ترامپ خرسند شدند.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی نیز با افزایش تنش‌های منطقه‌ای موضع تهاجمی نسبت به ایران نشان داد. در همین حال، بسیاری از کشور‌های عربی منطقه با عربستان و امارات همراه شدند تا آمریکا را به جنگ علیه ایران سوق دهند. یک درگیری کوچک ممکن بود به یک بحران عظیم تبدیل شود و آمریکا با اعمال فشار حداکثری بر ایران، گزینه نظامی را رد کرد.

عربستان و امارات دو متحد نزدیک آمریکا هستند و واشنگتن برای تثبیت بازار‌های انرژی خود به این دو کشور احتیاج دارد که با بازگرداندن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، این نیاز در دولت ترامپ افزایش یافت. همچنین از آنجا که ایران یک قدرت بزرگ نظامی و اقتصادی در منطقه است، کشور‌هایی همچون عربستان و امارات آن را تهدیدی برای امنیت خود تلقی می‌کنند؛ بنابراین نهایت تلاش آن‌ها ایجاد آتش جنگ میان واشنگتن و تهران بود.

اما چندی پیش، روزنامه وال استریت ژورنال از تلاش عربستان سعودی برای ایجاد روابط با ایران خبر داد. این روزنامه نوشت پس از آنکه مقامات سعودی به این نتیجه رسیدند آمریکا و دیگر کشور‌های غربی از عربستان در مقابل ایران به میزان کافی حمایت نخواهند کرد، می‌کوشند روابط خود با تهران را از سر بگیرند. از سوی دیگر، جنگ با ایران به شدت بهای نفت را افزایش می‌دهد و این اصلا به سود آمریکا که به نفت نیاز دارد، نیست.

دو واقعه‌ای که می‌توانست آتش جنگ را روشن کند

این امکان وجود داشت که از دو حادثه برای آغاز جنگ بهره‌برداری شود. یکی انفجار تانکر‌های نفتی در آب‌های امارات که در ماه مه رخ داد و ایران متهم به این حملات شناخته شد و دیگری حملات به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان که در نهایت منجر به قطعی موقت بیش از نیمی از صادرات نفت ریاض به بازار جهانی شد که باز هم سعودی‌ها انگشت اتهام را به سوی ایران گرفتند. در این زمان، این فرصت وجود داشت که آمریکا از اقدامات نظامی کشور‌های عربی منطقه علیه ایران حمایت کند. با این حال، گزارش سازمان ملل مبنی بر دخالت نداشتن ایران در این حملات، بار دیگر مانع تقابل کشور‌های عربی منطقه با ایران شد.

واشنگتن پست در انتهای این گزارش مدعی شده است: به نظر می‌رسد که اخیراً کشور‌های عربی سعی دارند آمریکا را علیه ایران مهار کنند. در پی حمله به پالایشگاه آرامکو، محمد بن سلمان ضمن هشدار به آمریکا، اعلام کرد جنگ با ایران باعث افزایش شدید قیمت نفت و “فاجعه اقتصادی” خواهد شد. از سوی دیگر کشور‌های عربی منطقه دریافتند در صورت بروز جنگ با ایران، چندان حمایتی از آمریکا دریافت نخواهند کرد؛ بنابراین نه تنها مانع جنگ آمریکا با ایران می‌شوند بلکه خودشان نیز درصدد مذاکره با مقامات تهران هستند.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme