https://telegram.me/empireoflies

امپراتوری ایران در حال ظهور است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: روزنامه جمهوری‌خواه «واشنگتن‌پست» در گزارشی به قلم «چالز کروتامر» مجری شبکه تندروی «فاکس‌نیوز» که به تیتر «امپراطوری در حال ظهور ایران» (Iran’s emerging empire) منتشر شده، اذعان کرد که توان ایران در منطقه هر سال در حال گسترش یافتن است و آمریکا این واقعیت را نادیده گرفته است.

در ابتدای این گزارش، با آنکه در راستای ترویج ایران‌هراسی نوشته شده بود، اما با اشاره به مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و گروه ۱+۵، نوشته شده است: “در حالی که حرکت ایران به سمت بمب هسته‌ای(!)، تنشی شدید میان کاخ سفید و کنگره به راه انداخته، حرکت ایران به سمت غلبه متعارف بر جهان عرب، تا حد زیادی نادیده گرفته شده است. در واشنگتن که اینطور است. اعراب متوجه این موضوع شده‌اند. به همین واسطه نیز کشورهای طرفدار آمریکا، به ویژه اعراب خلیج (فارس)، به طور عمیق نگران شده‌اند.”

تصویر از سایت «واشینگتون پست»

تصویر از سایت «واشینگتون پست»

این کارشناس صهیونیست نشریه «واشنگتن‌پست» در ادامه به تحولات اخیر یمن اشاره کرده و نوشته است که جنبش «تحت حمایت ایران» (انصارالله)، از تابستان سال جاری کنترل صنعا پایتخت یمن را در دست دارد. این هفته نیز تحت فشارهای آنها رئیس‌جمهور این کشور از سمت خود استعفا کرد.

این روزنامه آمریکایی، سپس ادعا کرد که ایران از «حوثی‌ها» حمایت می‌کند و نوشت که شعار این گروه، شعارهایی مانند «الله اکبر، مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل» است که همه آن‌ها ریشه در ایران دارد و می‌توان تمام آنها را از زبان‌ ایرانی‌ها شنید.

«چالز کروتامر» که به اتخاذ و حمایت از مواضع ضدایرانی و نزدیک به محافظه‌کاران آمریکایی معروف است، در رابطه با دلایل ضرورت نگرانی کشورهای غربی از تحولات یمن، نوشته است: “اولا، به این خاطر که ما در نبرد پهپادی علیه دیگر تهدید آن منطقه، یعنی القاعده شبه‌جزیره، به دولت یمن وابسته هستیم. الان مشخص نیست که بتوانیم سفارتمان را در یمن حفظ کنیم، چه برسد به اینکه بخواهیم علیه القاعده دست به عملیات بزنیم. و ثانیا، هژمونی در حال گسترش ایران، تهدیدی مرگبار برای متحدان ما و منافع تمام خاورمیانه است.”

وی همچنین به وضعیت تحولات سوریه اشاره کرد و نوشت که قدرت ایران در سوریه نیز در حال رشد است و تهران در نجات نظام سوریه موفق شده است. وی گفته اکنون شورشی‌های میانه‌رو هم در آشفتگی به سر می‌برند.

چالز کروتامر

چالز کروتامر

این کارشناس آمریکایی، در ادامه ایران‌هراسی رسانه‌های غربی، ایران را تهدیدی برای کشورهای عربی معرفی کرد و نوشت که ایران در حال تشکیل یک «هلال شیعی» است که عراق، سوریه و لبنان را در بر گرفته و به مدیترانه می‌رسد. نفوذ ایران همچنین از جنوب و غرب به یمن رسیده است.

وی پائین آوردن قیمت نفت را تنها اهرم رژیم آل‌سعود برای فشار به ایران دانسته و گفته است که ریاض از این طریق در حال نبرد با تهران است.

«چالز کروتامر» می‌افزاید: “با این حال، به نظر می‌رسد دولت اوباما آماده کنار آمدن با واقعیت چیرگی ایران در سوریه است. دولت به رسانه‌ها گفته که در حال عقب‌نشینی از شرط برکناری اسد است. این برای سعودی‌ها و دیگر اعراب خلیج (فارس)، یک کابوس بزرگ است. آن‌ها درگیر نبرد منطقه‌ای عظیم با ایران هستند و در این نبرد در حال شکست خوردن هستند. آن‌ها یمن را می‌بازند، لبنان را می‌بازند، سوریه را می‌بازند و می‌بینند که عراق در دوران پس از خروج ایالات متحده، چطور به صورتی فزاینده تحت نفوذ ایران قرار می‌گیرد.”

این روزنامه سپس با بیان اینکه عربستان از مذاکرات ایران و آمریکا نگران است، مدعی شده است که در صورت هسته‌ای شدن ایران، این کابوس بیش از پیش تشدید می‌شود. نویسنده این مطلب همچنین مدعی شده که مذاکرات هسته‌ای، به سوی پذیرش تهران به عنوان کشوری «در آستانه هسته‌ای شدن» پیش می‌رود.

«چالز کروتامر» به مخالفت ادعایی «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا با تصویب تحریم‌های جدید ضدایرانی در کنگره اشاره کرد و به حمایت از تشدید فشارها بر ایران و انتقاد از مواضع کاخ سفید پرداخت.

در پایان این گزارش آمده است: “متحدان منطقه‌ای ما یعنی عربستان سعودی، پنج کشور دیگر خلیج فارس، مصر و اسرائیل عمیقا نگران هستند. تهران نیز در میدان در حال گسترش نفوذ است و هم آشکارا در مسیر هسته‌ای شدن است. و متحد بزرگ آن‌ها (آمریکا)، پشتیبان اصلی آن‌ها در دو نسل گذشته، دارد در هر دو موضوع تسلیم می‌شود.”

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme