https://telegram.me/empireoflies
هفتم آبان، روز کوروش است؛ روزی که همانند بسیاری از سخنان قصار کوروش بدون سند تاریخی در افکارعمومی بیان می‌شود.

هویت خواهی ملی بدلی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغهفتم آبان، روز کوروش است؛ روزی که همانند بسیاری از سخنان قصار کوروش بدون سند تاریخی در افکارعمومی بیان می‌شود. هرچند قدمت بزرگداشت این روز منحصر به چند سال اخیر است و به روزی جنجالی برای بازنمایی اهداف سیاسی با پوشش ملی‌گرایی بدل گشته است. کلید بزرگ‌نمایی ملی‌گرایی با غیریت‌سازی آن در قبال اسلام‌گرایی از سخنان اسفندیار رحیم‌مشایی آغاز شد و پس از آن جریان‌های دیگر سیاسی همانند طیف سلطنت‌طلب برای جبران فقدان سرمایه اجتماعی پایدار در سپهر سیاست کشور و طیفی با ایده ایران‌شهری در بستر دانشگاه‌های کشور به آن پرداختند. نخستین تکاپوها برای بزرگداشت روز کوروش به منزله فراخوانی برای قدرت‌نمایی جریان معارض از سال‌ ۱۳۹۵ به صورت جدی صورت پذیرفت.

هویت‌خواهی ملی یکی از بسترهای مهم ایجاد همبستگی و انسجام آحاد جامعه است. بازنمایی تمدن ایرانی با هدف مهیاسازی خودباوری ملی نیازمند سامان‌یابی فرابخشی در نهادهای مختلف است اما اقداماتی تحت عنوان روز کوروش در هفتم آبان کارکرد متقاوتی با بزرگداشت تمدن ایرانی دارد. روز کوروش با اتحاد سیاسی جریان‌های معارض به  هویت‌خواهی ملی بدلی نیل پیدا کرده است و در این روز شاهد مناسک‌گرایی فاشیستی با شعارهای تند قومیتی هستیم؛ هرچند با آگاه‌سازی مردمی این شوی سیاسی با کاهش رغبت همراه 
شده است.

گزارش‌ها و فیلم‌هایی که در شبکه‌های مجازی در دسترس است، اقداماتی غیرعقلانی و شرک‌آلود، مانند سجده در برابر مقبره منتسب به کوروش که باعث آزردگی‌خاطر و موجب افزایش حساسیت‌ها به این آیین بدعتی می‌شود. همه این مسائل ما را به این نتیجه می‌رساند که این تجمع نوعی عقده‌گشایی سلطنت‌طلبان است نه تجلیل از کوروش بزرگ.

بسیاری از این افراد، اصلاً کوروش را نمی‌شناسند و اهمیتی هم نمی‌دهند که اقدامات و رفتارهای آن‌ها باعث بدنامی طرفداران و علاقه‌مندان به کوروش و تاریخ ایران می‌شود. اینان سیاست‌زدگانی هستند که حتی از قربانی کردن کوروش کبیر در راه عقاید ضدانقلابی ابایی ندارند. آیا تجلیل از تمدن ایران در زمان هخامنشیان حتماً با حمله و هتک حرمت به اسلام ملازمه دارد؟ آیا نمی‌توان بدون توهین به باورمندان فرهنگ اسلامی، کوروش را تحسین کرد؟

پاسخ این است که کوروش و ایران باستان صرفاً بهانه‌ای برای فعالیت‌های ضدانقلابی و ضد‌اسلامی است وگرنه چنین نفرتی از انقلاب، اسلام و اعراب را حتی در میان هموطنان عزیز زرتشتی هم سراغ نداریم. راهکار مقابله با این افکار افراطی و تعصب‌های اندیشه‌سوز، به پرسش‌کشیدن این سیاست‌زدگان کوروش‌پرست است. باید افکار عمومی این پرسش را مطرح کند که کدام‌یک از این بهانه‌جویان باستان‌گرا، کوروش را به درستی خوانده و شناخته‌اند؟ آیا سطح شناخت آن‌ها از کوروش بیش از اطلاعات تلگرامی است؟ آیا حمل نشان فَرَوَهَربدلی به تنهایی علامت ایران‌دوستی است یا اینکه باید میهن‌پرستی در لباس، تفریحات و مسافرت‌های خارجی هم نمایان باشد؟

انتهای پیام/صبح نو

هفتم آبان، روز کوروش است؛ روزی که همانند بسیاری از سخنان قصار کوروش بدون سند تاریخی در افکارعمومی بیان می‌شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme