https://telegram.me/empireoflies
بازگرداندن ماموریت تشکیل کابینه از سوی بنیامین نتانیاهو به رئیس رژیم صهیونیستی هر چند قابل پیش بینی بود، اما بی ثبات شدن اوضاع سیاسی در این رژیم بیش از پیش شدت گرفت.

همه چیز درباره آینده سیاسی رژیم صهیونیستی؛ گانتز موفق به تشکیل کابینه می‎شود؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبازگرداندن اختیار تشکیل کابینه توسط «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به «روون ریولین»، رئیس این رژیم اگرچه دور از انتظار نبود، اما سبب شد ابهام در مورد آینده سیاسی شخص نتانیاهو و البته رژیم صهیونیستی بیشتر شده و بی ثباتی در اراضی اشغالی تشدید شود.

بنیامین نتانیاهو که پس از پیروزی شکننده در انتخابات پارلمانی ماه آوریل ۲۰۱۹ در ایجاد ائتلاف برای تشکیل کابینه ناکام مانده و به امید دست یافتن به نتیجه‌ای بهتر دست به انحلال کنست زده بود، در انتخابات پارلمانی مجدد ماه سپتامبر از «بنی گانتز»، رئیس حزب «آبی و سفید» و رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش با اختلاف یک رای شکست خورد.
 
 
خزیدن اسرائیل به سوی گزینه سوم؛ کابینه اقلیت یا انتخابات سوم
 
اما آن چه سبب شد تا او با وجود در اختیار داشتن ۳۲ کرسی مجددا از سوی ریولین برای تشکیل کابینه مامور شود، اعلام همکاری احزاب دیگر با او بود که سبب می‌شد تا یک کرسی بیشتر از آبی و سفید به منظور رسیدن به سقف ۶۱ کرسی برای تشکیل کابینه داشته باشد.
در نهایت ناتوانی نتانیاهو در ایجاد ائتلاف سبب شد تا او دوشنبه شب با بازگرداندن اختیار تشکیل کابینه به ریولین، بازار گمانه‌زنی‎ها در مورد آینده سیاسی رژیم صهیونیستی را داغ‌تر کند.
پیش از بررسی سناریو‌های احتمالی پیش روی رژیم صهیونیستی باید به بررسی آینده سیاسی احتمالی نتانیاهو پرداخت.
 
نخست وزیر رژیم صهیونیستی که با سه پرونده قضایی در دیوان عالی این رژیم و با خطر محکومیت مواجه است، در درون حزب «لیکود» نیز رقبای سرسختی برای جانشینی دارد. «گیدئون سار»، وزیر پیشین آموزش و پرورش کابینه نتانیاهو که از سال‌ها پیش برای رسیدن به ریاست حزب تلاش می‌کند به همراه «یسرائسل کاتز»، وزیر خارجه این رژیم و «نیر برکات»، شهردار صهیونیست «قدس اشغالی» تاکنون برای جانشینی نتانیاهو اعلام آمادگی کرده‎اند.
با در نظر داشتن موارد فوق باید گفت که نتانیاهو اکنون با دو خطر جدی محکومیت و برکناری از ریاست حزب مواجه است.
در مورد آینده سیاسی رژیم صهیونیستی نیز با توجه به فرصت ۲۸ روزه گانتز برای تشکیل کابینه می‌توان به سناریو‌های احتمالی زیر اشاره داشت:
 
 
خزیدن اسرائیل به سوی گزینه سوم؛ کابینه اقلیت یا انتخابات سوم
 
۱) موفقیت گانتز برای ایجاد ائتلاف و رسیدن به سقف ۶۱ کرسی مورد نیاز برای تشکیل کابینه: این سناریو با در نظر داشتن مواضع احزاب به ویژه موضع «آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی بعید به نظر می‌رسد.
 
اگرچه گانتز ۶۰ ساله شب گذشته پس از انصراف نتانیاهو از تشکیل کابینه با انتشار بیانیه‌ای در مورد تشکیل کابینه فراگیر ابراز امیدواری کرد، اما این امر با توجه به موانع موجود در مسیر گانتز از جمله تلاش‌های خرابکارانه نتانیاهو و همکاری نکردن احزاب دیگر ممکن نخواهد بود. نمونه این اقدامات در اظهارات اخیر نتانیاهو مبنی بر متهم کردن گانتز به همکاری نکردن و امتناع او از ایجاد کابینه فراگیر قابل ملاحظه است.
 
 
همه چیز درباره آینده سیاسی رژیم صهیونیستی؛ گانتز موفق به تشکیل کابینه می‎شود؟
 
گانتز که مذاکره با لیکود را به برکناری نتانیاهو از ریاست حزب به دلیل داشتن پرونده قضایی متوقف کرده بود، بدون این حزب در تامین اکثریت در کنست با مشکل مواجه خواهد شد.
۲) مامور کردن نامزد سوم برای تشکیل کابینه: اتخاذ این تصمیم بی سابقه نیز با مشکلات متعددی روبرو است. تعیین فرد مورد نظر و توانایی او برای ایجاد ائتلاف در حالی که احزاب عمده در درگیری به سر می‌برند، این گزینه را از ابتدای امر با چالش مواجه و موفقیت آن را زیر سوال می‌برد.
۳) انتخابات سوم: محتمل‌ترین گزینه پیش روی رژیم صهیونیستی برگزاری سومین انتخابات پارلمانی در کمتر از یک سال است.
چهار هفته آینده برای رژیم صهیونیستی سرنوشت ساز خواهد بود. به نظر می‌رسد بلاتکلیفی تقریبا یک ساله این رژیم همچنان ادامه داشته باشد.
انتهای پیام/میزان
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme