https://telegram.me/empireoflies

پس از همه‌پرسی کردستان عراق، BBC ساز جدایی بلوچ‌ها را کوک می‌کند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغBBC فارسی نیز در مقاله ای با عنوان «همه‌پرسی کردستان؛ موجی که تا مرزهای افغانستان خواهد رسید؟» از ادامه موج تجزیه طلبی در منطقه خبر می دهد.

اگرچه ایوب آروین، نویسنده این مطلب با انتخاب تیتر بالا، سعی کرده نشان دهد که برروی تاثیر همه پرسی بر مرزهای افغانستان، متمرکز شده است، اما وقتی که متن مقاله را می خوانیم، تلویحا از آماده شدن بستر جهت جداشدن قسمت های غربی و شرقی ایران صحبت به میان می آید.

تحلیلگر BBC، با ادعای اینکه یکی از دلایل برگزاری همه پرسی در عراق، وجود «چند قومیتی» در عراق است، کشورهای مانند ایران، پاکستان و افغانستان را به دلیل حضور قومیت های مختلف، بی شباهت نداسته و مدعی شده اگر همه پرسی کردستان زمینه استقلال را فراهم کند، موج های برخاسته از این امر می تواند کشورهای پاکستان، افغانستان و ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

BBC در این باره می نویسد:
«استقلال‌خواهی کردستان ریشه عمیقی در ناهمگونی جمعیت عراق دارد. آیا این امر می‌تواند بر جمعیت‌های ناهمگونی مثل افغانستان، ایران و پاکستان هم اثرگذار باشد؟ سوال دیگر این است که استقلال کردستان -اگر روزی محقق شود- بر سرنوشت جنبش‌های استقلال‌طلب منطقه و در نهایت اوضاع سیاسی افغانستان چه تاثیری خواهد داشت؟»

ایوب آروین همچنین در قسمتی از این مقاله با عنوان «ناهمگونی جمعیت»، تشکیل عراق از مذاهب مختلف اسلامی و دیگر ادیان را یکی دیگر از دلایل شباهت میان این کشور با ایران و پاکستان و افغانستان نامید و نوشت: 
«جمعیت عراق به لحاظ ناهمگونی بیشتر از افغانستان با جوامع ایران و پاکستان شباهت دارد. ایران ناهمگون‌ترین جمعیت منطقه را دارد، اما ظاهراً گروه‌های هویتی آن تا حدودی زیر عنوان هویت ایرانی با هم مدغم شده‌اند. ولی تحولات یک قرن گذشته نشان داده که برخی هویت‌های قومی در این کشور به‌سادگی ادغام نمی‌شوند. کردها، بلوچ‌ها و همچنین آذری‌ها در این مدت بارها نشانه‌هایی از این وقعیت را بروز داده‌اند.»

مشخص است تنها قومی که میان سه کشور ایران، افغانستان و پاکستان پراکنده شده اند، بلوچ ها هستند و این مقدمه چینی BBC، آغازی بوده برای تئوریزه کردن احتمال شورش های جدایی طلبانه در این قسمت از کشور.

در ادامه این مقاله، تحلیلگر BBC با میان تیتر «استقلال طلبی کردها و بلوچ ها»، سعی در شبیه سازی شرایط کردها در چهار کشور، ایران، ترکیه، عراق و سوریه را دارد:

«بلوچ‌ها در وضعیتی تقریباً مشابه با وضعیت کردها قرار دارند. آنها با کشیده شدن مرزهای جغرافیایی سه کشور پاکستان، ایران و افغانستان، از هم جدا شده‌اند. در پاکستان، یک ایالت به نام آنها است و آنها بزرگ‌ترین گروه بلوچ منطقه هستند. در ایران هم یک استان به صورت ترکیبی به نام آنها است، اما در افغانستان بلوچ‌ها اقلیت کوچکی را تشکیل می‌دهند.»

در این مقاله، نویسنده موج هایی که استقلال کردستان با خود به همراه دارد را به شرح زیر تشریح می کند:
«استقلال کردستان نقطه عطفی نه تنها در تاریخ کردهای عراق خواهد بود، بلکه برای تقویت ملی‌گرایی کردی برای همه کردها به عنوان “بزرگ‌ترین ملت بدون دولت” در خاورمیانه بسیار بااهمیت خواهد بود. تشکیل یک واحد مستقل سیاسی در منطقه، هم کردها و کشورهای آسیب‌پذیر از ناحیه جنبش‌های جدایی‌طلبی را در وضعیت جدیدی قرار خواهد داد.

نخستین موجی که استقلال کردستان عراق پدید خواهد آورد، به سوی کردهای منطقه حرکت خواهد کرد. حالا مشخص نیست که این موج در میان کردهای خاور میانه چگونه خواهد بود، ولی پاسخ کشورهای دارای اقلیت کرد ـ ترکیه، ایران و سوریه و چند کشور دیگر ـ بدون تردید منفی خواهد بود. این کشورها این موج را تهدیدی علیه تمامیت ارضی خود تلقی خواهند کرد.

دومین موجی که به دنبال استقلال کردستان عراق برخواهد خواست، ممکن است به سوی بلوچ‌ها حرکت کند. این موج می‌تواند انگیزه بلوچ‌های استقلال‌طلب بیش از پیش تشویق کند تا راه کردها را در پیش گیرند. پیامد این امر پدیده نیرمندی را به نام استقلال‌خواهی بلوچ‌ها در برابر سه کشور پاکستان، ایران و افغانستان قرار خواهد داد.»

با توجه به اینکه داعش آخرین روزهای حیات خود را در عراق و سوریه سپری می کند، ساز جدایی قومیت های مختلف در منطقه، دورنمای ایجاد «خاورمیانه جدید» را نشان می دهد. خاورمیانه ای که کشورها در راستای اهداف غرب، تجزیه و قومیت ها «مستقل» شده اند.

انتهای پیام/رسانه ایران

تحلیلگر BBC، با ادعای اینکه یکی از دلایل برگزاری همه پرسی در عراق، وجود «چند قومیتی» در عراق است، کشورهای مانند ایران، پاکستان و افغانستان را به دلیل حضور قومیت های مختلف، بی شباهت نداست و مدعی شد اگر همه پرسی کردستان زمینه استقلال را فراهم کند، موج های برخاسته از این امر» می تواند کشورهای پاکستان، افغانستان و ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme