https://telegram.me/empireoflies
‌پروژه نفوذ معتقد است که سرمایه‌گذاری روی دختران ۵نسل را تغییر می‌دهد و در مورد پسران فقط یک نسل را! / «سرمایه‌گذاری بر دختران می‌تواند پنج نسل را تغییر بدهد اما سرمایه‌گذاری بر پسران تنها می‌تواند یک نسل را تغییر بدهد».

میزبانی از «هما هودفر»ها در ایران با فمنیسم اسلامی!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «سرمایه‌گذاری بر دختران می‌تواند پنج نسل را تغییر بدهد اما سرمایه‌گذاری بر پسران تنها می‌تواند یک نسل را تغییر بدهد». این بخشی از برنامه مشترک دولت افغانستان و «آژانس توسعه ملی امریکا» در سال ۲۰۱۴ با موضوع «توانمندسازی زنان»‌برای شبکه‌سازی و نفوذ از طریق رواج تفکرات فمنیستی در این جامعه است؛ شبکه‌سازی و برنامه‌هایی که به شکلی گسترده‌تر از سوی برخی بنیادهای غربی در ایران پیگیری می‌شود. شبکه‌رسانه‌ای وابسته به این بنیادها در خارج و برخی دنباله‌های داخلی آن و همچنین اپوزیسیون داخلی و خارجی، برخی مسئولان در بدنه سازمان‌ها و دولت و همچنین فعالان مدنی و چهره‌های آکادمیک بازوانی هستند که برای پیشبرد پروژه نفوذ به آنها کمک می‌کنند. حوزه «حقوق بشر» و «حقوق زنان»‌در قالب تزریق تفکرات فمنیستی به جامعه مهم‌ترین راهکار نفوذ این سازمان‌ها در جامعه ایران است و شبکه‌سازی در میان زنان مسلمان با هدف ترویج فمنیسم و ایدئولوژی‌زدایی مهم‌ترین هدف‌شان است چراکه «با تغییر نگاه دختران می‌توانند پنج نسل را تغییر دهند » و پروژه نفوذشان را به سر‌منزل مقصود برسانند.

چندی است دستگیری یک استاد دانشگاه با تابعیت دوگانه ایرانی و کانادایی که مدعی است ‌برای پیگیری کارهای شخصی در ماه فوریه به ایران سفر کرده بود به تیتر یک برخی رسانه‌های غربی تبدیل شده است. مصاحبه بی‌بی‌سی با خانواده هما هودفر وی را به عنوان یک فرد غیر‌سیاسی که برای مسائل شخصی به ایران آمده معرفی می‌کند و برخی از این رسانه‌ها اقدام سپاه در دستگیری وی را نوعی تضعیف موضع دولت در رابطه با غرب عنوان کردند. این در حالی است که خواهرزاده هودفر به عنوان سخنگوی خانواده او با رسانه‌ها، در مصاحبه با «سی‌بی‌سی نیوز»، به صراحت گفت که خانم هودفر می‌خواست در زمان انتخابات (مجلس و خبرگان) «این امتیاز را داشته باشد که از نزدیک تحقیقات انسان‌شناختی خود را انجام دهد». این بدین معناست که سفر وی به ایران چندان هم شخصی نبوده است و از پروژه‌های گسترده‌ای که برخی بنیادهای غربی برای تغییر قوانین و نظام سیاسی در ایران برنامه‌ریزی کرده‌اند، حکایت دارد.
 
شبکه نفوذ در میان زنان
هودفر از اعضای مؤسس سازمان «زنانی که تحت قوانین اسلامی زندگی می‌کنند» ولومل/ولوم Women Living Under Muslim Laws؛ شبکه همبستگی بین‌المللی برای فمنیست‌های سراسر دنیای اسلام در سال ۱۹۸۴ است. حضور هودفر در ایران در آستانه انتخابات و در شرایطی که پروژه‌هایی نظیر زنانه شدن مجلس شورای اسلامی در ایران مرحله به مرحله پیش می‌رفت، بی‌شک نمی‌توانست یک حضور عادی و برای کارهای شخصی باشد بلکه وی همانند بسیاری از چهره‌هایی که طی سال‌های بعد از انقلاب ساخته شدند و آموزش دیدند بخشی از پروژه نفوذ به شمار می‌آید.  «توسعه عدالت جنسیتی»، «برابری» و حقوق زنان شعارهای جذابی است که سازمان ولوم در لوای آن فعالیت دارد. این سازمان مدت سه دهه است که مسئول «شبکه‌سازی» برای فعالان امور زنان و فعالان حقوق زنان در کشورهای اسلامی است. کارویژه اصلی این «شبکه بین‌المللی»، جاگیر کردن و جا انداختن ارزش‌های غربی چون فمنیسم، آزادی‌های جنسی و دگرباشی جنسی در میان زنان مسلمان است. در «شرح اهداف» این مؤسسه به صراحت آمده هدف اصلی آن «کار کردن با فعالان زن در سرتاسر «جنوب جهانی» (کشورهای در حال توسعه) برای ایجاد یک رهبری فمنیستی پایدار و (همزمان) تحول یابنده در خاورمیانه، آفریقا و آسیا» است و هما هودفر مؤسس و نماینده این سازمان به ایران آمده است.
 
زنانه کردن چهره مجلس
رویکرد‌های سیاسی هودفر را می‌توان در مقاطع مختلف بررسی کرد. وی در مصاحبه تلویزیونی خود با «داگ سَویج» از «مؤسسه امور بین‌الملل» (IWA) با موضوع «زنان و سیاست در ایران»(۲۰۱۰/۱۱/۱۱) به صراحت حضرت امام (ره) را مخالف حقوق سیاسی و اجتماعی زنان معرفی می‌کند و معتقد است که پیروزی انقلاب اسلامی، هیچ نتیجه‌ای جز عقبگرد در وضعیت اجتماعی و حقوقی زنان نداشت.  هما هودفر در کتاب «سیاست‌های انتخاباتی و سهمیه‌بندی جنسیتی» در سال گذشته، پیش از برگزاری انتخابات مجلس در ایران، شیوه‌های ورود زنان به رقابت‌های انتخاباتی، در جهت کسب کرسی‌های بیشتر و «زنانه کردن چهره مجلس» را بررسی و توصیه‌هایی را برای راه‌اندازی کمپین‌های اجتماعی و سیاسی زنان در کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای اسلامی ارائه می‌کند. این نشان می‌دهد که اگرچه طرح‌هایی مانند سهم‌خواهی زنان در مجلس دهم از سوی برخی فعالان سیاسی داخلی ارائه می‌شد اما انگار پشتوانه‌اش در خارج از کشور بوده است.
 
استحاله زنان مسلمان با فمنیسم اسلامی
فعالیت‌های سازمان‌هایی مانند ولوم در ایران و دیگر کشورهای مسلمان در حال توسعه مانند افغانستان و پاکستان در راستای رویکرد جدید غرب برای نفوذ و استحاله ارزش‌های اسلامی است. در رویکرد جدید غرب به جای توهین به حجاب و ارزش‌های اسلامی سیاست استحاله از درون در یک روند خزنده، با کار تشکیلاتی، شبکه‌ای و فرهنگی درازمدت، «محتوای» مسلمانی زنان مسلمان به جای ارزش‌های اسلامی و مبانی زندگی اسلامی، با محتوای غربی جایگزین می‌شود. زنانی که در چنین مؤسساتی فعالیت دارند ممکن است حجاب ظاهری خود را هم حفظ ‌کنند اما پروسه نفوذ فرهنگی منجر به شکل‌گیری یک «ذهنیت کاملاً غربی» از مفهوم «زن» و «زنانگی» در ذهن آنها می‌شود. با همین روند شبکه ولوم و نهادهای مرتبط با آن، مفهومی به نام «فمنیسم اسلامی» را بنیانگذاری کردند که به منظور استحاله فرهنگی زنان مسلمان سعی دارد تأویل غربی از حقوق زن را بر ذهن زن مسلمان مسلط سازد. از این طریق ضمن سست کردن پایه‌های اعتقادی، زمینه برای فشارهای سیاسی بر دولت‌ها – و پیگیری آن از طریق سازمان‌های حقوق بشری و حقوق زنان – برای ایجاد تغییر در قوانین مربوطه قابل دستیابی است.   قداست‌زدایی از دین و قوانین اسلامی، تأکید بر تسلط و اختیار زنان بر بدن و جنسیت خود برای برگزیدن تجرد، حفظ برابری جنسیتی و تلاش برای تغییر قوانین اسلامی بر همین مبنا از جمله مواردی است که در دستور کار اعلام شده از سوی سرویس اطلاعاتی غرب به مرکز ولوم باید رعایت شود. تبلیغ و تشویق حضور هرچه بیشتر زنان در عرصه قانونگذاری و تشکیل مجلسی با ۵۰درصد نمایندگان زن نمونه‌ای از برنامه‌های این سازمان در ایران و تلاش برای تغییر قوانین است. به عقیده سازمان‌دهندگان این شبکه، تا زمانی که زنان وارد عرصه قانونگذاری نشوند، نمی‌توان انتظار تغییر قوانین در راستای اهداف فمنیستی را داشت.
 
نفوذی چالش‌برانگیز
ولوم توانسته است در پوشش فعالیت‌های علمی – پژوهشی به مراکز داخلی، گروه‌ها و فعالان حوزه زنان در کشور نیز نفوذ پیدا کند. همانند شبکه‌سازی صورت گرفته در حوزه رسانه‌ای که با حمایت‌های خارجی (بنیاد هیفوس و وزارت خارجه هلند و شبکه‌هایی نظیر بی‌بی‌سی و روزآنلاین) به همراه برخی سفارتخانه‌ها و رسانه‌های داخلی انجام شده بود، در حوزه زنان نیز همین شبکه‌سازی با همکاری بنیادهای مذکور و ارتباط از طریق چهره‌های علمی- مدنی در داخل کشور نیز اجرا شده است که سرنخ‌های این شبکه را در برخی از سازمان‌ها و دانشگاه‌ها نیز می‌توان مشاهده کرد. شادی صدر، ‌هما هودفر و افرادی از این قبیل چهره‌هایی هستند که هر از چند گاه برای پیشبرد چنین اهدافی ساخته می‌شوند و با از دست دادن کارایی خود به عنوان مهره‌های سوخته کنار گذاشته می‌شوند. با وجود این نفوذ چنین جریا‌ن‌هایی در داخل و حتی در بدنه دولت و سازمان‌هاست که می‌تواند به شکلی جدی‌تر چالش‌برانگیز باشد.

 
منبع: روزنامه جوان
انتهای پیام/

‌پروژه نفوذ معتقد است که سرمایه‌گذاری روی دختران ۵نسل را تغییر می‌دهد و در مورد پسران فقط یک نسل را! / «سرمایه‌گذاری بر دختران می‌تواند پنج نسل را تغییر بدهد اما سرمایه‌گذاری بر پسران تنها می‌تواند یک نسل را تغییر بدهد».

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme