https://telegram.me/empireoflies
سعودی اوضاع زندانیان را کتمان می کند و از نظارت سازمان های حقوق بشری بر زندان هایش به شدت واهمه دارد...

هراس عربستان از نظارت حقوق بشر بر زندان هایش

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغشبکه خبری الجزیره در گزارشی تحت عنوان ‘رنج بازداشت شدگان سعودی در پادشاهی مخوف’ به وضعیت وخیم زندانیان سیاسی در عربستان پرداخت و نوشت: سعودی اوضاع زندانیان را کتمان می کند و از نظارت سازمان های حقوق بشری بر زندان هایش به شدت واهمه دارد.

به گزارش روز جمعه الجزیره، به تازگی اخبار و گزارش هایی درباره وخامت اوضاع جسمی برخی از بازداشت شدگان در زندان های سعودی و ابتلای شماری از آنها از جمله شیخ ‘سفر الحوالی’ و ‘سلمان العوده’ به بیماری های مختلف منتشر شده است.

‘سفر الحوالی’ روحانی سعودی به تازگی به دنبال انتشار کتابی با نام ‘مسلمانان و تمدن غربی’ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. وی در این کتاب ضمن نصحیت دولت عربستان، از هزینه های بی فایده برای دولت آمریکا و پرداخت میلیاردها دلار به ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری این کشور در جریان سفر به ریاض انتقاد کرده بود.

به گزارش ایرنا، خبرها حاکی از آن است که این روحانی به دلیل سکته مغزی در بستر بیماری به سر می برد، اما نیروهای امنیتی با حمله به منزل و بدون رعایت مسایل اخلاقی به شکل بسیار بدی او را بازداشت کرده و با خود بردند.

‘سلمان العوده’ نیز از دیگر شخصیت های دینی مطرح در عربستان است که به دلیل مخالف با سیاست های ‘محمد بن سلمان’ ولیعهد این کشور، مدتی در زندان انفرادی به سر برد، اما به دلیل شرایط وخیم جسمانی به بیمارستان منتقل شد.

الجزیره نوشت: در حالی که ریاض وضعیت زندانیان سیاسی را کتمان می کند، موج بازداشت ها در عربستان به ویژگی بارزی برای اعمال قدرت یا آنچه در این کشور با عنوان ‘دوران جدید’ خوانده می شود، تبدیل شده است و با وجود تلاش مسئولان سعودی برای کتمان اوضاع بازدشت شدگان، اخبار از در و دیوارهای زندان ها به بیرون درز می کند که به نوعی تصاویری از حوادث جاری در داخل ‘پادشاهی مخوف’ را ترسیم می کند.

براساس این گزارش، مدارک بازداشت شدگان سابق در عربستان و گزارش های حقوقی، بیانگر نقض شدید حقوق زندانیان است که شکنجه برای اعتراف گرفتن از زندانیان را برای جرمی که مرتکب نشده اند، شامل می شود.

‘مایکل پیج’ نائب رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده بان حقوق بشر (هیومن رایتس واچ) در مصاحبه با الجزیره، گفت: اقدامات سرکوب گرایانه بر همه بخش های زندگی مردم در عربستان اعمال شده است و نوعی عدم تسامح و سازگاری با مردم در این کشور وجود دارد.

از سوی دیگر ‘یحیی عسیری’ فعال حقوق بشر سعودی نیز در این باره گفت: مقامات عربستان از نظارت سازمان های حقوق بشری بر زندان ها هراس دارند، زیرا این سازمان ها مدارکی در خصوص سرکوب واقعی زندانیان در عربستان در اختیار دارند که آنها (مسئولان سعودی) را می ترساند.

عسیری افزود: اگر ‘محمد بن سلمان’ ولیعهد سعودی می خواهد تصویر بهتری از کشورش ارائه بدهد، باید راه اصلاحات داخلی واقعی را در پیش بگیرد و به سرکوب ها پایان بدهد.

پیشتر منابع خبری گزارش دادند که گروهی از زندانیان آزادی عقیده در عربستان به علت سکته و یا ابتلا به سرطان در سایه نبود مراقبت‌های پزشکی لازم، برگزار نشدن دادگاه و عدم آزادی برای تکمیل دوره درمان، به بیمارستان منتقل شدند.

در همین راستا، صفحه رسمی زندانیان سیاسی عربستان در توئیتر خبر ابتلای سرهنگ ‘زاید البناوی’ زندانی سیاسی به بیماری سرطان را منتشر و از ارائه اطلاعاتی از وضعیت جسمانی فعلی او خودداری کرد.

طی یک سال گذشته به ویژه بعد از ولیعهدی بن سلمان، ده ها نفر از بازرگانان، سرمایه داران، روحانیون، شاهزادگان و علمای این کشور دستگیر و روانه زندان شده اند.

سازمان ‘دیده بان حقوق بشر’ با اشاره به دستگیری دهها نفر در عربستان به جرم ابراز عقیده، این اقدامات سعودی ها را محکوم و اعلام کرد : بن سلمان از یک سو وانمود می کند که به دنبال ایجاد اصطلاحات و تغییرات اساسی در عربستان است، اما در مقابل با ایستادن در برابر آزادی و حق ابراز عقیده، صدای هر کس که مخالف او باشد را در نطفه خفه می کند.

‘ساره لیا ویتسن’ مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که تلاش های ولیعهد عربستان برای انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی تا زمانی که دستگاه قضایی با بازداشت های خودسرانه قانون را زیر پا می گذارد، محکوم به شکست است.

سازمان عفو بین الملل نیز هشدار داد: مقام های عربستان از زمانی که بن سلمان به عنوان ولیعهد انتخاب شده، روند هدف قراردادن مخالفان را تشدید کرده اند.

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

سعودی اوضاع زندانیان را کتمان می کند و از نظارت سازمان های حقوق بشری بر زندان هایش به شدت واهمه دارد…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme