https://telegram.me/empireoflies

نیویورک تایمز: عربستان، قادر به شکست ایران نیست

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: نیویورک تایمز نوشت: عربستان هرگز در رویارویی نظامی قادر به شکست ایران نیست وبدون کمک آمریکا امکان رسیدن به جایگاه والا را در منطقه که در رویای آن بسر می برد؛ ندارد.

روزنامه نیویورک تایمز درستون دیدگاه خودمی نویسد: عربستان از سیاست های خاورمیانه ای’اوباما’به کلی دلگیراست.ریاض احساس می کند اوباما دیگر به ائتلاف چندین دهه ای سعودی – آمریکا وفادار نیست.دراین ائتلاف دوجانبه, آمریکاامنیت عربستان را تضمین می کند و در ازاء آن کشورهای حاشیه خلیج فارس هم بخش قابل توجهی از ذخایر نفتی خود را تقدیم آمریکامی کنند و ضمن آن پاسدار حفظ استیلای آمریکا بر منطقه هستند.

نیویورک تایمز نوشت: سعودی ها احساس می کنند اوباما به نفع ایران؛ به آنها خیانت کرده است. بااین توجیه, سعودی هادیگرآمریکا را یک متحد قابل اتکا نمی شناسند و از سر درماندگی چاره را در آن یافته اند که در جایگاه قدرت منطقه مستقلا به پیش بتازند و در داخل هم اقتصاد کشور را متحول و قدرتمند سازند.

نیویورک تایمزسپس خود تفسیر کرده و می افزاید: اما در هر دو مورد ؛ سعودی ها بیش از حد خود را بزرگ و قدرتمند شمرده اند و بی محابا به آب می زنند. آنها هرگز نمی توانند مقابل ایران بایستند. عربستان هرگز در بعد نظامی قادر به شکست ایران نیست. ریاض نه از حیث نیروی انسانی این ظرفیت را دارد ؛ نه تخصص لازم را دارد.

به نوشته این روزنامه، عربستان در داخل هم هرگز قادر به اجرای موفق اصلاحاتی نیست که برنامه ریزی کرده است،حتی اگر مثل گذشته این پادشاهی درمنازعات منطقه ای آتش بیار معرکه باشد. شکست در هر دو جبهه, این ظرفیت را دارد که آمریکا را تحریک کند نظامیانش را به منطقه بازگرداند.
این روزنامه افزود : اوج این نارضایتی سعودی ها از رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در جریان سفر اوباما به عربستان نمایان گشت که حین ورود او به ریاض, به جای ‘ملک سلمان’ پادشاه عربستان, امیرمنطقه ریاض برای استقبال به فرودگاه رفت.این اتفاق برای اولین بار در مراسم استقبال از روسای جمهوری آمریکا در فرودگاه ریاض رخ داد.

به نوشته این روزنامه، در پایان سفراوباما ؛ مقامات آمریکایی گفتند که این نشست’هوا را پاکسازی کرد’.امااختلافات میان دو کشور که به جا مانده از دوران قبل از اوباما است, همچنان باقی است.
نیویورک تایمز در ادامه نوشت:روابط دو کشور بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ پر ازسنگلاخ شد. در آن حادثه مشخص شد که ۱۵سرنشین هواپیماهای ربوده شده که این حملات بوسیله آنان انجام گرفته بود ؛ از شهروندان سعودی بودند . همزمان با سفر اوباما به ریاض, کنگره آمریکا طرحی را در دست بررسی قرارداده است که در صورت تصویب؛ خانواده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر اجازه می یابند علیه دولت عربستان به دادگاه شکایت کنند.

روزنامه آمریکایی نوشت:همین ماجرا کافیست تا به ژرفای تنش ها میان دوکشور واقف شویم.عربستان تهدید کرده است اگر مصوبه کنگره به تصویب برسد او هم از حیث اقتصادی تلافی خواهد کرد.’کاخ سفید’ اعلام کرده است که در صورت تصویب این مصوبه درکنگره, رئیس جمهوری آن را وتو خواهد کرد.

به نوشته این روزنامه، سعودی ها از عقب نشینی نیروهای آمریکایی ازعراق درسال ۲۰۱۰سخت ناراحت اند وآخرین دسته گلی که آمریکا برای سعودی ها به آب داد توافق هسته ای ایران درسال ۲۰۱۵ بود که تنها برنامه هسته ای ایران را محدود ساخت وتحریم های اقتصادی علیه ایران را برداشت, اما هرگز جلوی قدرت ایران را نگرفت.

روزنامه آمریکایی نوشت: توافق هسته ای ایران دقیقا در زمانی حاصل شد که درعربستان؛ پادشاه جدید به قدرت رسیده بود.’ملک سلمان’وپسرش’محمد’ که نایب ولیعهد و وزیردفاع هم هست, هر دو جنگ طلب ترین وجاه طلب ترین حکام تاریخ معاصر عربستان بشمار می آیند.
این روزنامه نوشت: سعودی ها در سوریه علیه دولت ‘بشار اسد’ از نیروهای جهادی پشتیبانی می کنند و در یمن یک جنگ هوایی را علیه حوثی ها درپیش گرفته اند.هم سعودی ها و هم غیرسعودی ها از فلج ماندن تصمیم های سیاسی عربستان گلایه دارند. نه بیشتر . حال گلایه ها از تغییرات ناگهانی و نامنظم هم مطرح است.

نیویورک تایمز افزود: تمام تصمیم سازی های سیاسی عربستان فقط منجر به هرچه بی ثبات تر شدن منطقه ای شده است که خود همچنان آشوب زده و پرتلاطم است. همین خلقیات در داخل هم گریبان حاکمان عربستان را گرفته است.خاندان آل سعود , به خوبی می داند که باید اقتصادش را دستخوش تحول و تنوع کند,از اتکا به نفت دوری ومنابع جدید اشتغال برای جمعیت جوان کشور ایجاد نماید.آنان در این راستا درصدی از دارایی ملی با ارزش خود شامل شرکت دولتی نفت و گاز ‘آرامکو’ را برنامه ریزی کرده اند ، خصوصی کنند، ضمن آنکه تصمیم دارند اجزایی از بخش های بهداشت و درمان و آموزش را هم خصوصی سازی کنند. اما همه اینها اقداماتی است که هرگز نمی توان خوش بین بود ریاض استعدادهای لازم برای انجام موفق آن را داشته باشد .

روزنامه آمریکایی ادامه می دهد: اقتصاد سعودی هنوز هم عمیقا متکی به بودجه های دولتی است و به نظر نمی رسد بتواند درآمد غیردولتی سالانه ۱۰۰میلیارد دلاری را تا سال ۲۰۲۰ کسب کند. فارغ ازبخش نفت,منابع فن سالاری( تکنوکراتیک)هم محدود است وازظرفیتهای آن برای شرکتهای خصوصی ممانعت شده است.بسیاری ازتکنوکراتهای فصلی معتقدند که بازی کردن تحت فرمان ‘آرامکو’سعودی کاری است بس خطرناک.

به نوشته این روزنامه، آرزوی پادشاهی سعودی برای ارتقاء جایگاه ژئوپولتیک خود و خودمختاری اقتصادی اش, تا حدود زیادی مبالغه آمیز است. عربستان بدون کمک آمریکا هرگز قادر به رسیدن به جایگاه متعالی هدفش نیست . عربستان بنا بر اقتضائات اقتصادی و امنیتی، نیازمند اتحاد با آمریکاست.

منبع: ایرنا
انتهای پیام/

نیویورک تایمز نوشت: عربستان هرگز در رویارویی نظامی قادر به شکست ایران نیست وبدون کمک آمریکا امکان رسیدن به جایگاه والا را در منطقه که در رویای آن بسر می برد؛ ندارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme