https://telegram.me/empireoflies
رسانه های آمریکایی برای این قاتل که گفته شده بعد از ارتکاب این جنایت خودکشی کرده است نام " گرگ تنها" را بر او گذارده اند.

نگاهی به سیاست BBC برای پوشش خبر حادثه مرگبار لاس وگاس

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغفاجعه تیراندازی لاس وگاس اولین جنایت خونین تاریخ آمریکا نبوده و نخواهد بود؛ اما آنچه این رویداد خونین را تا به امروز در صدر استثنائی ترین جنایت تاریخ این کشور قرار داده تعداد بالای قربانیان این ماجرا بود.

استفان پادوک ۶۴ ساله شامگاه یک‌شنبه با دست کم ۱۶ قبضه اسلحه به همراه چندین هزار فشنگ به مدت ۷۲ دقیقه به روی مردمی بیرون از هتل و در آن سوی خیابان آتش گشود که برای اجرای کنسرت موسیقی جمع شده بودند.

اما موضوع این یادداشت بررسی چون و چرای این حادثه مرگبار نیست؛ بلکه بررسی پوشش این خبر توسط شبکه خبری بی بی سی فارسی است. آنچه که برای نگارنده باعث سوال بود جهت گیری خاص این شبکه بود. BBC به صورت قابل تاملی ذهن مخاطبان را به سمت “قانون کنترل حمل سلاح” می برد.

دلیل این که این اقدام را “قابل تامل” خواند شد این است که هرچند بررسی موضوع این قانون به صورت معمول برای این نوع حوادث طبیعی است اما نکته این جاست که چرا فقط حوادثی که عامل آن یک سفید پوست آمریکایی غیر مسلمان است باید “قانون کنترل حمل سلاح” مورد بررسی قرار بگیرد؟

به عبارت دیگر، اگر عامل این جنایت یک مسلمان یا رنگین پوست باشد بررسی قانون فوق برجسته نمی شود و جهت گیری به سمت انگیزه های سیاسی یا مذهبی سوق داده می شود.

گرگ تنها!

رسانه های آمریکایی برای این قاتل که گفته شده بعد از ارتکاب این جنایت خودکشی کرده است نام ” گرگ تنها” را بر او گذارده اند. این نام پیش از این به کسانی چون جیمز هولمز ( عامل قتل عام تماشاچیان سینمایی در شهر آورورا) و دیلان روف ( عامل قتل عام کلیسای فرقه متدیست در شهر چارلستون) هم نهاده شده بود. آنها همه آمریکایی بوده اند.

این نام گذاری برای این ست که بین عاملان جنایت مرز کشی کنند. اگر عامل جنایت مانند عامل انفجار بمب در متروی لندن مسلمان باشد از او تعبیر به ” تروریست بازنده” می شود؛ لقبی که ترامپ بر او نهاد. سپس از فرمان مهاجرتی خود برای ممانعت از ورود شهروندان شش کشور مسلمان به خاک آمریکا دفاع می کند. اما در فاجعه خونین لاس وگاس اگر عامل یک سفید پوست آمریکایی باشد _ که هست _ به موضوعاتی چون قانون کنترل سلاح پرداخته می شود که دلیل جنایت را مشکلات قضائی تلقی کنند و انگ تروریسم را از او بردارند.

به عنوان نمونه در خرداد ماه سال ۹۵ شخصی به نام عمر متین به یک باشگاه شبانه که متعلق به همجسنگراها بود حمله و ۵۰ نفر را می کشد. رسانه های غربی به دلیل این که هویت عامل ماجرا آمریکایی نبود سریعا از انتساب وی به گروهک تروریستی داعش خبر دادند. در آن زمان کسی قانون کنترل حمل سلاح را بررسی نکرد!

“شون کینگ” در مقاله پایگاه تحلیلی اینترسپت با اشاره به برخورد متفاوت رسانه ها بین رنگین پوستان و سفیدپوستان غیرمسلمان، اعتراف می کند که “برچسب تروریست بر مسلمان‌ها وارد می‌شود حتی قبل از اینکه تمام داده‌ها جمع شده باشند.”

گرگ های نه چندان تنها!

نکته قابل تامل دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که داعش مسئولیت این اقدام خونین را برعهده گرفته است؛ اما چرا کسی در آمریکا از آن استقبال نکرد؟ با وجودی که رسانه ها می توانستند با داعشی خواندن عامل ماجرا تمام مسئولیت آن را بر دوش مسلمانان بیندازند.

شاید دلیل مهم آن هویت قاتل است. هویت آمریکایی قاتل لاس وگاس باعث شد تا رسانه ها از انتساب وی به داعش خودداری کنند. چه این که اگر این گونه می کردند هویت آمریکا را تروریستی معرفی می کردند!!

کاری که BBC کرد در واقع پشتوانه رسانه ای از قاتل حداقل ۶۰ مرد و زن لاس وگاس است. این پشتوانه رسانه ای سابقه ای تاریخی دارد. قاتلینی که به دلیل داشتن ” موهبت آمریکایی” از سوی رسانه ها تطهیر می شوند اما اگر مسلمان باشی یا رنگین پوست، اولین کار ” اضافه کردن لقب تروریست” کنار نام آنها است.

انتهای پیام/روباه نیوز

رسانه های آمریکایی برای این قاتل که گفته شده بعد از ارتکاب این جنایت خودکشی کرده است نام ” گرگ تنها” را بر او گذارده اند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme