https://telegram.me/empireoflies

نگاهی به برخورد تاریخی ایرانی‌ها با پناهجویان

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در روزهایی که کشورهای اروپایی با سیل پناهجویانِ جنگ‌زده از کشورهای خاورمیانه مواجه شده‌اند، برخی از رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه در تلاشند تا با متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به نقش‌آفرینی در وقوع جنگ‌های منطقه، ایران را متهم کنند که در مقوله پناهجویان احساس مسئولیت نکرده و حاضر نیست هیچ‌یک از پناهجویان را بپذیرد.

رسانه‌های بیگانه در روزهای اخیر تلاش می‌کنند با سیاه‌نمایی وجهه جمهوری اسلامی و مردم ایران در جهان، ایرانی‌ها را در برابر بحران مهاجرت پناهجویان به کشورهای عمدتاً اروپایی بی‌مسئولیت نشان دهند.

این رسانه‌ها با یادآوری بحران مهاجرت میلیون‌ها نفر از مردم افغانستان به ایران در دهه‌های گذشته، با معکوس‌نشان دادن برخورد ایرانیان با افغانستانی‌ها، در جهت اختلاف‌افکنی در بین دو ملت اقدام کردند.

دولت افغانستان و سازمان ملل بارها از ایران به خاطر بیش از سه دهه پذیرایی از مهاجران افغان تشکر کرده‌اند؛ به ویژه که بیشتر کشورهای جهان اجازه ورود پناهندگان آن هم به تعداد چند میلیونی را نمی‌دهند و یا اجازه اقامت مهاجران را در میان مردم خود نداده و آنها را در اردوگاه‌ها نگه می‌دارند. در حالی که ایران از سال ۱۳۵۷ و در حالی که درگیر مشکلات فراوان داخلی بود، بدون مانعی چند میلیون افغان را بدون گذرنامه یا مدرکی به کشور خود راه داده‌است و آنان نیز به آسانی در میان مردم ایران زندگی کرده‌اند. این مهاجران از یارانه‌های سنگین و سایر امکانات به مانند ایرانیان استفاده کرده‌اند. البته رسانه‌های وابسته به دولت‌های استکباری هیچگاه از خدمات ملت و دولت ایرانی به پناهجویان افغانستانی سخنی نمی‌گویند.

با وجود سیاه‌نمایی‌های رسانه‌های غربی علیه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی، اما سابقه تاریخی ملت ایران در پذیرش پناهجویان گواه رفتار انسانی و اسلامی ایرانیان با مهاجران و جنگ‌زده‌ها است.

یکی از موارد مهمان‌نوازی و رفتار انسانی ملت ایران با پناهجویان به سالهای ابتدایی دهه ۲۰ شمسی و مهاجرات ده‌ها هزار لهستانی به ایران بازمی‌گردد. مهاجرت لهستانی‌ها به ایران به هنگام جنگ دوم جهانی روی داد که با وجود بی‌طرفی ایران، مسائل و مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی برای ایران به همراه داشت. در طی سالهای ۱۳۲۰ الی ۱۳۲۳ خورشیدی بیش از ۱۸۰ هزار نفر از لهستانی‌ها برای مهاجرت به فلسطین و آفریقا، از کشور اتحاد جماهیر شوروی وارد خاک ایران شدند.

در آن زمان ایران خود با قحطی و کمبود مواد غذایی، نابسامانی سیاسی و اقتصادی در اثر اشغال کشور و … مواجه بود. با این وجود ایرانیان علیرغم مصائبی که داشتند از میهمان نوازی دریغ نکردند.

«کارل بادر» وزیر مختار لهستان در نامه‌ای به استاندار خراسان از رفتار خوب ایرانیان با پناهجویان لهستانی چنین یاد می‌کند: “نیات خیرخواهانه جنابعالی نسبت به هم میهنان من، مهاجران لهستانی، تاثیر عمیقی بر من بخشیده است. طبق گزارش‌هایی که به من رسیده، جنابعالی از روی کمال مرحمت یک دستگاه عمارت بزرگ را در اختیار اطفال یتیم لهستانی گذارده‌اید که در آنجا آنها نگهداری شوند. من از صمیم قلب از مراحم خیرخواهانه و نوع پرستانه جنابعالی متشکرم و اطمینان می‌دهم که لهستانی‌ها برای همیشه کمال امتنان را از جنابعالی خواهند داشت…”

میزان محبت و برخورد انسانی مردم ایران با مهاجرات لهستانی به حدی بود که نمایندگان مهاجران لهستانی نیز در روزهای پایانی حضورشان در ایران نوشتند: “در این موقع که پناهندگان لهستانی بعد از سه سال اقامت در خاک پاک کشورِ شما از این سرزمین عزیمت می‌کنند، اینجانبان از آنجناب تمنا داریم که بهترین تشکرات صمیمانه ما را در مقابل میهمان‌نوازی و پذیرایی دوستانه که از طرف آنجناب و کلیه اولیای امور ایرانی و عامه مردم به عمل آمده، قبول فرمایند. این حسن میهمان نوازی و پذیرایی و همچنین تمام اقدامات و توجهاتی که از طرف اولیای کشوری و لشکری ایران به عمل آمده هیچگاه از خاطره ملت لهستان پاک نخواهد شد. تمام ما که در وطن شما زندگانی کرده‌ایم بهترین یادبودها را از آن حفظ خواهیم کرد. ما نه تنها با قلبی مملو از امتنان ایران را ترک می‌کنیم، بلکه بهترین ادعیه صمیمانه خود را برای سعادت و ترقی کشور شما و ملت ایران نثار می‌کنیم …”

پناهجویان لهستانی در اردوگاه پناهجویان تهران - سال 1321

پناهجویان لهستانی در اردوگاه پناهجویان تهران – سال ۱۳۳۱

وضعیت زندگی مهاجرات لهستانی در ایران به حدی خوب بود که پس از پایان جنگ جهانی دوم حدود ۳۰۰ نفر از آنان در ایران ماندند و با ایرانیان تشکیل خانواده دادند.

همچنین در دوران هجوم ارتش بعث عراق به ایران که با حمایت دولت‌های غربی انجام شد، ده‌ها هزار نفر از مهاجران عراقی به  کشورمان پناهنده شدند و سالهای در کشورمان زندگی کردند هنوز نیز ده‌ها هزار عراقی در شهرهای غربی کشور و قم و مشهد در حال زندگی هستند.

در ده‌های اخیر مهاجران مختلفی از کشورهای دیگری همچون آذربایجان، افغانستان و منطقه کردستان با آغوش گرم ملت ایران مواجه شدند که همگی اینها نشانه انسان‌دوستی و مهمان‌نوازی مردم ایران با پناهجویان است و این سابقه درخشان به جنجال‌های رسانه‌ها قابل مخدوش‌شدن نیست.

انتهای پیام/

در روزهایی که کشورهای اروپایی با سیل پناهجویانِ جنگ‌زده از کشورهای خاورمیانه مواجه شده‌اند، برخی از رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه در تلاشند تا با متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به نقش‌آفرینی در وقوع جنگ‌های منطقه، ایران را متهم کنند که در مقوله پناهجویان احساس مسئولیت نکرده و حاضر نیست هیچ‌یک از پناهجویان را بپذیرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.35 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme