https://telegram.me/empireoflies

نویسنده گزارش «اسرائیل و آپارتاید» اسناد خود را رو کرد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: ریچارد فالک نویسنده گزارش «اسرائیل و آپارتاید» برای سازمان ملل گفته این گزارش بر اساس سخنان صریح دو نخست وزیر اسرائیل یعنی بن گورین و اسحاق رابین نوشته شده است.
اواخر اسفند ماه گزارش ریچارد فالک توسط کمیسیون اجتماعی – اقتصادی غرب آسیا، نهادی وابسته به سازمان ملل، منتشر شد. پیرو این گزارش نماینده آمریکا و اسرائیل در سازمان ملل این گزارش را دروغ و تهدید علیه اسرائیل خواندند. نیکی هالی در جمع لابی اسرائیلی ایپک گفت: «بلافاصله پس از انتشار این گزارش دبیرخانه سازمان ملل را تحت فشار قرار داده تا گزارش را پس بگیرند و آن ها هم چنین کردند.»

این اولین بار است که یک گزارش تایید شده توسط سازمان ملل برگشت می خورد.

ریما خلف رییس کمیسیون اجتماعی – اقتصادی غرب آسیا ( ESCWA) و معاون دبیر کل سازمان ملل که این گزارش را تایید کرده بود در اعتراض به رد آن استعفا کرد. خانم خلف در این رابطه به رویترز گفت: «استعفا کردم چون وظیفه من این نیست که شهادت به حق درباره جنایتی را کتمان کنم و اعمال فشارها بر انجام وظایفم را طی مرحله اخیر بپذیرم.»

PDF گزارش سازمان ملل را از اینجا ببینید.
این گزارش که اسرائیل را به اعمال نژاد پرستانه متهم ساخت توسط ریچارد فالک و ویرجینیا تیلِی زیر نظر کمیسیون اجتماعی – اقتصادی غرب آسیا وابسته به سازمان ملل نوشته شد.
آقای فالک یکی از نویسندگان روز دوشنبه در نشریه MiddleEastEye نوشت: «عصبانیت از این گزارش، آزادی بیان را به خطر می اندازد.» او در این یادداشت حقایق تازه ای از گزارش «اسرائیل و آپارتاید» منتشر کرده است. به گفته او این گزارش قبل از انتشار توسط ۳ متخصص سازمان ملل بررسی و تایید شده است. در ابتدای گزارش این ادعا تایید شده است.

آقای فالک گفت، دیگر نویسنده این گزارش ویرجینیا تی لِی یک دانشمند سیاسی در دانشگاه ایلینویز است و او بارها بررسی کرده است که این گزارش از لحاظ علمی اثبات پذیر می باشد. جدا از این مسئله ادعای مطرح شده در گزارش منطبق با عین سخنان دو نخست وزیر اسرائیل از سال ۱۹۶۷است.

دیوید بن گورین اولین نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه ی رادیویی گفته بود «اسرائیل باید به زودی از مناقشه با اعراب خلاص شود وگرنه به زودی تبدیل به یک حکومت آپارتاید می شود.» این مصاحبه را هیریش گودمن در کتاب «بگذار بهشت را بسازم» (Let me Creat A Paradise) آورده است.
همچنین اسحاق رابین در سال ۱۹۷۶ به یک خبرنگار تلویزیونی می گوید شهرک سازی ها سرطان است. او هشدار داد که اگر بیش از حد بر جمعیت سرزمین های اشغالی اصرار شود، اسرائیل تبدیل به یک حکومت آپارتاید خواهد شد.
متن این مصاحبه در وب سایت اسرائیلی هاآرتص در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۵ منتشر شده و در دسترس است. (اینجا)
با وجود این حقایق، آمریکا این گزارش را دروغ خواند و با فشار بر دبیر کل سازمان ملل موجب استعفای ریما خلف گزارش شد.
در تاریخ سازمان ملل سابقه نداشته که یک گزارش تایید شده توسط همین سازمان پس از انتشار حذف گردد.
رسانه ها تا کنون نسبت به این دفاعیه ریچارد فالک از گزارش «اسرائیل و آپارتاید» واکنشی نشان نداده اند. UN Watch وظیفه نظارت بر عملکرد سازمان ملل در موارد اینچنینی را دارند اما تا کنون اقدامی در این رابطه نکرده است.  

انتهای پیام/ رسانه ایران

ریچارد فالک نویسنده گزارش «اسرائیل و آپارتاید» برای سازمان ملل گفته این گزارش بر اساس سخنان صریح دو نخست وزیر اسرائیل یعنی بن گورین و اسحاق رابین نوشته شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme