https://telegram.me/empireoflies
سرلشگر هاشمی‌­نژاد، فرمانده گارد، خواسته بود اجازه بگیرم با خانم خودش به مکه برود.

نوکری که به اربابش غذا نداد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغاسدالله علم، یکی از مهم‌ترین چهره‌های سیاسی دوران محمدرضاشاه و از دوستان و نزدیکان وی بود. او از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۲ نخست‌وزیر و بین سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۶ وزیر دربار بوده ‌است. وی که روزانه با شاه ملاقات داشته در قسمتی از یادداشت­‌هایش می‌نویسد:

«سرلشگر هاشمی‌­نژاد، فرمانده گارد، خواسته بود اجازه بگیرم با خانم خودش به مکه برود. به عرض رساندم. ضمناً عرض کردم، به او گفته‌­ام خانم را به مکه بفرست، خودت هم فعلاً در این دنیا به بهشت برو! شاهنشاه خیلی خندیدند. فرمودند: این‌ها نمی‌­گویند ماها خیلی فاسق هستیم؟»

البته علم در این مورد به شاه هشدار می‌­دهد که به‌ویژه در مراسم‌­های عزاداری نباید ظاهرسازی را فراموش کرد. سپس برای نشان دادن اهمیت این مطلب، تجربه خودش را برای شاه نقل می‌کند. وی می‌نویسد:

«عرض کردم، این بزرگ­‌ها که خیر، زیرا می‌­دانند شما واقعاً و قلباً مرد خدا هستید:

عبادت به جز خدمت خلق نیست                   به تسبیح و سجاده و دلق نیست

ولی سربازهای کوچک که تحت تأثیر تعلیمات قشری اسلامی هستند، فوق‌العاده ممکن است خطرناک واقع شوند. به این جهت در شب­‌های به‌اصطلاح عزاداری باید خیلی احتیاط کرد. من یک شب تاسوعا در شیراز، با آن که کاری نمی‌­کردم فقط بادوستم بودم، نوکرهایم به من شام ندادند!» [۱]

منبع: یادداشت­های علم، جلد ۲، صفحه ۱۷۱؛ مورخ بیست و دوم، دی، ۱۳۴۹٫

انتهای پیام/فارس

سرلشگر هاشمی‌­نژاد، فرمانده گارد، خواسته بود اجازه بگیرم با خانم خودش به مکه برود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme