https://telegram.me/empireoflies

نقض حقوق کودکان فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سازمان دیده بان حقوق بشر در تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۱۵ (۲۴ فروردین ۱۳۹۴)، گزارش مبسوطی را درخصوص سوءاستفاده و نقض حقوق کودکان فلسطینی ساکن کرانه باختری ارائه کرد. این گزارش که تحت عنوان “آماده برای سوء استفاده: کودکان کار فلسطینی در مزارع شهرک نشینان منطقه کرانه باختری”[۱]منتشر شده است، به وضعیت تأسف بار کودکان فلسطینی و بهره کشی مفرط از آنان علیرغم تعهدات بین المللی رژیم صهیونیستی درخصوص کودکان می­پردازد.

به گزارش بولتن نیوز، گزارش مزبور حاصل گفتگو و مصاحبه با ۳۸ تن از کودکان و نوجوانان فلسطینی است که تحت عنوان کودکان کار، در مزارع شهرک نشینان رژیم صهیونیستی در شرایطی سخت و پرمخاطره در معرض بهره کشی قرار گرفته اند.

شرایط کار کودکان کار فلسطینی

      بر اساس گزارش دیده­بان، در حال حاضر صدها تن از کودکان فلسطینی در مزارع شهرک نشینان اسرائیلی کرانه باختری در منطقه “وادی اردن”[۲] کار می­کنند که سن برخی از آنان حدود ۱۰ سال است که به مراتب پایین تر از سن قانونی کار(کودک) بر اساس تعهدات بین المللی رژیم صهیونیستی است. بر اساس قوانین بین المللی و حتی قوانین داخلی رژیم صهیونیستی، حداقل سن کار کودکان ۱۵ سال در نظر گرفته شده است، درحالی که بسیاری از کودکان مصاحبه شده در گفتگو با دیده بان عنوان نمودند آنان از سن ۱۳ و ۱۴ سالگی کار را در مزارع شروع کردند و در میان آنان کودکان کم سن و سال تری که به صورت پاره وقت در مزارع مشغول به کارند، نیز یافت می شود.

      این کودکان در گفتگو با دیده بان ابراز داشته اند که ساعت کاری آنان از ۳۰/۵ تا ۶ صبح آغاز شده و حدوداً ۱۲ ساعت در روز و ۶ الی ۷ روز در هفته در زمین های زراعی مشغول به کارند. به عبارتی دیگر، برخی از این کودکان در تمام طول هفته و بدون استراحت فعالیت دارند و در زمان اوج برداشت، به صورت مداوم و بدون وقفه تا ۱۲ ساعت را در مزارع به سر می برند.

     به دلیل نوع کار و شرایط محیطی، کودکان مزبور با مخاطرات جدی حین کار و آسیب های احتمالی در آینده مواجه اند. سروکار داشتن با تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی سنگین (و خطرناک)، سروکار داشتن با آفت کش ها و گرمای شدید فصل تابستان که عمدتاً از حد ۴۰ درجه سلسیوس گذشته و تا مرز ۵۰ درجه هم می­رسد، از جمله عواملی است که سلامت روح و جسم این کودکان را در میان مدت و بلندمدت با مخاطره مواجه ساخته است. بنابر اذعان دیده بان، کودکان کار مزارع شهرک نشینان وادی اردن، به دلیل شرایط کاری تاکنون دچار عوارضی همچون گرمازدگی مفرط، سرگیجه و حالت تهوع، ناراحتی و خارش پوست، احساس کمردرد و بی حسی اعضاء به دلیل حمل محموله های سنگین آفت کش که در برخی موارد وزن آنان تا ۲۰ کیلو می رسد، گردیده اند. همچنین به استناد گزارش دیده بان، این کودکان احتمالاً با آسیب های جدی دیگر همچون مشکلات روانی، ناباروری و ابتلا به سرطان به دلیل تماس مستمر با آفت کش ها، کاهش هوش و ناهنجاری های رفتاری در بزرگسالی مواجه خواهند شد.

     در گزارش دیده بان آمده است که هیچ کدام از کودکان کاری که با آنان مصاحبه صورت پذیرفته، علیرغم شرایط سخت و پرمخاطره کاری، دارای بیمه درمانی یا برخوردار از مزایای خدمات اجتماعی نبوده و بسیاری از آنان در صورت ابتلا به بیماری یا جراحت ناشی از کار، مجبور به پرداخت هزینه های آن از جیب خود می باشند. این در حالی است که کودکان مذکور با حداقل دستمزد، در این مزارع به بیگاری گرفته شده اند. بنابر گزارش دیده بان، دستمزد این کودکان به مراتب کمتر از حداقل دستمزد قانونی در اسرائیل است که به ازای هر یک ساعت ۱۶ الی ۱۸ شکل (۳۰/۴ تا ۸۶/۴دلار) پرداخت می شود. همچنین این کودکان در قالب توافق نانوشته به کار گمارده شده و هیچ نوع قرارداد کاری میان کودکان کار و کارفرمایان آنان منعقد نمی شود. از این رو، بسیار دشوار است این کودکان حق و حقوق خود را تحت این شرایط کاری تبعیض آمیز، از کارفرمایان خود بستانند.

      مهمترین عامل تن دادن کودکان فلسطینی به چنین شرایط کاری، شرایط نامساعد و وخیم اقتصادی خانواده ها عنوان شده است، شرایطی که ناشی از سیاست های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی در سراسر مناطق اشغالی کرانه باختری مانند اعمال محدودیت شدید بر دسترسی فلسطینیان به زمین­های زراعی، آب و محصولات کشاورزی مثل کود و همچنین صدور کالا و (محصولات کشاورزی) می باشد. بنابراین، آگاهی شهرک نشینان اسرائیلی نسبت به نیاز و اتکای خانواده های فلسطینی به کار در مزارع، سبب استثمار کارگران فلسطینی به ویژه کودکان گردیده است. این شرایط سبب بروز جدی ترین معضل اجتماعی در میان کودکان منطقه وادی اردن که همانا ترک تحصیل فراگیر در بین کودکان است، شده است.

تخطی از قوانین بین المللی

       دیده بان حقوق بشر در بررسی خود، شاهد موارد متعدد نقض حقوق کودکان کار فلسطینی بوده است. اسرائیل عضو کنوانسیون بین المللی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین کنوانسیون حقوق کودک است که هر دو کنوانسیون بر لزوم حمایت از کودکان در برابر بهره کشی اقتصادی و کارهای سخت و خطرناک و همچنین کارهایی که مانع از ادامه تحصیل کودکان گردد، تأکید دارند. بعلاوه، اسرائیل عضو سازمان بین المللی کار بوده و بر اساس مواد ۱۳۸ و ۱۸۲ آن، این رژیم متعهد گردیده حداقل سن کار را ۱۵ سال قرار دهد و از اشتغال کودکان زیر ۱۸ سال در محیط های کاری خطرناک جلوگیری کند. این در حالی است که رژیم صهیونیستی، بنا به اذعان گزارش دیده بان، کودکان فلسطینی را از این تعهدات و قوانین مستثنی ساخته است.

توصیه ­های دیده بان

      دیده بان حقوق بشر طی بررسی خود از وضعیت کودکان کار فلسطینی در منطقه وادی اردن، توصیه هایی را به اسرائیل و برخی هم پیمانان این رژیم جهت تغییر اوضاع و احوال و بهبود شرایط کودکان فلسطینی نموده که اهم آن بدین قرار است:

Ø      رژیم صهیونیستی

        ممانعت از بکارگیری مستقیم یا با واسطه کودکان فلسطینی توسط شهرک نشینان، بویژه کودکان زیر سن ۱۸ سال برای مشاغل خطرناک و کودکان زیر ۱۵ سال؛

         مجازات کارفرمایان یا شرکت­هایی که این کودکان را به کار می گیرند؛

        لغو محدودیت های غیرقانونی علیه فلسطینیان در سرزمین های اشغالی که موجب فقر و بیکاری آنان و همچنین سوء استفاده از کودکان فلسطینی و ترک تحصیل آنان گردیده است؛

        عمل به تعهدات خویش به عنوان نیروی اشغالگر در برچیدن شهرک های مسکونی در منطقه اشغالی کرانه باختری.

Ø      اروپا

        تجدیدنظر در “ترتیبات فنی” توافق گمرکی میان اسرائیل- اروپا و مستثنی ساختن محصولات کشاورزی شهرک نشینان کرانه باختری از شمول تعرفه ترجیحی فیما بین؛

 

        ملزم ساختن واردکنندگان اروپایی به توقف خرید و واردات محصولات کشاورزی شهرک نشینان ساکن وادی اردن.

Ø     آمریکا

        تجدیدنظر در توافقنامه آزاد تجاری میان اسرائیل و آمریکا به منظور مستثنی ساختن محصولات کشاورزی شهرک نشینان کرانه باختری؛

        ملزم ساختن واردکنندگان آمریکایی به توقف خرید و واردات محصولات کشاورزی شهرک نشینان ساکن وادی اردن.

ملاحظات:

  1. منطقه وادی اردن به‌ عنوان بزرگ ‌ترین منطقه کشاورزی شهرک ‌های یهودی‌نشین، ۳۰ درصد کل کرانه باختری را تشکیل می‌دهد.
  2. حدود ۸۰ هزار فلسطینی در وادی اردن زندگی می کنند که ۹۰% جمعیت این منطقه را تشکیل می دهند، اما محدودیت های رژیم اسرائیل بر رفت و آمد آنان سبب گردیده تا بیش از ۹۴ درصد مساحت وادی اردن برای ساکنین فلسطینی منطقه غیرقابل بهره برداری زراعی باشد. در مقابل، اسرائیل ۸۶% زمین های منطقه را تحت حاکمیت شوراهای محلی شهرک نشینان در آورده است که جمعیتی معادل ۹۵۰۰ نفر دارند.
  3. اعمال محدودیت های جدی رژیم اسرائیل بر استفاده از زمین های زراعی منطقه، آزادی رفت و آمد و دسترسی به بازار، موجب بروز بیکاری و فقر مزمن در وادی اردن و سایر مناطق کرانه باختری شده است و در نتیجه، فرصت های اندکی را پیش روی صدها خانواده فلسطینی ساکن منطقه نهاده و آنان را مجبور به بکار گماشتن فززندانشان در “مزارع غیرقانونی” شهرک نشینان کرده است. طبق برآورد اعلانی دیده بان، محدودیت های اعمالی اسرائیل، سالانه موجب ۷۰۴ میلیون دلار خسارت اقتصادی برای ساکنین فلسطینی منطقه گردیده است.
  4. بنابر اعلان دیده بان حقوق بشر، رژیم صهیونیستی بر اساس تعهداتش به عنوان “نیروی اشغالگر” در کرانه باختری، باید شهرک ها را برچیند و دسترسی شهرک نشینان منطقه را به زمین های زراعی، آب و سایر منابع موجود در سرزمین های اشغالی محدود سازد و همزمان “محدودیت های اعمالی غیرقانونی” علیه فلسطینیان را بردارد.
  5. بر اساس گزارش سازمان ملل، از مجموع فلسطینیان شاغل در مزارع شهرک نشینان وادی اردن، ۳۰ الی ۳۵% را زنان تشکیل داده و ۱۵% آنان را کودکان زیر ۱۸ سال تشکیل می دهند. همچنین بیش از نیمی از کودکان شاغل، کمتر از ۱۶ سال سن دارند.
  6. بر اساس گزارش یک نهاد حقوق بشری مستقر در کرانه باختری به نام مرکز توسعه معان[۳]، در فصل تابستان شمار کودکان فلسطینی کار در مزارع شهرک نشینان به بیش از ۱۰۰۰ تن می رسد.

انتهای پیام/بولتن

https://telegram.me/empireoflies

درباره admin_ms

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme