https://telegram.me/empireoflies

نقش مستقیم ماهواره در لذت‌گرایی و دوربودن از فضای معنوی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغامام باقر (ع) به محمد بن مسلم فرمود: ای محمد بن مسلم! گناهان مومن آمرزیده می‌شود، وقتی که از آن توبه می‌کند. پس مومن بعد از توبه و بخشش، عمل را از نو آغاز کند؛ البته آگاه باش که این نیست؛ مگر برای اهل ایمان. محمد بن مسلم پرسید: اگر پس از توبه و استغفار باز هم به سوی گناه رفت و پس از آن دوباره توبه کرد، چه می‌شود؟ حضرت فرمودند: ای محمد بن مسلم! آیا گمان می‌کنی که مومن از گناه خویش پشیمان می‌شود و در نزد خدا از گناه خود طلب بخشش کرده و توبه می‌کند؛ اما خدا توبه او را نمی‌پذیرد؟

محمد بن مسلم پرسید: «حال اگر این کار را تکرار کرد؛ یعنی بارها گناه کرد و توبه کرد و از خدا طلب بخشش نمود، باز هم خدا او را می‌بخشد؟» حضرت فرمود: هر گاه مومن با توبه و استغفار به سوی خداوند باز گردد، خداوند نیز با بخشش به سوی او باز می‌گردد که خداوند بخشنده و مهربان است و توبه را می‌پذیرد و از گناهان در می‌گذرد. پس برحذر باش از این که مومنان را از رحمت الهی نا امید کنی. (۱)

در مقابل این دریای وسیع رحمت خدای مهربان، شیطان می‌گوید: «اگر گناه کردی، آب از سرت گذشته. حالا که آخرتت را از دست دادی، دنیا را رها نکن». بعد هم وقتی می‌خواهید به سراغ اعمال خوب بروید یا از برخی اعمال زشت دوری کنید، می‌گوید: «تو که ماهواره می‌بینی، چرا غیبت نمی‌کنی؟ چرا دروغ نمی‌گویی؟» این همان سیاست مایوس کردن است که اگر شیطان در این میدان موفق شد، کار خود را تمام شده می‌بیند؛ زیرا کسی که امید به اصلاح و بخشش ندارد، انگیزه‌ای هم برای حرکت در او نخواهد بود.

مراقب باشید. در وادی رحمت خداوند، «آب که از سر گذشت چه یک وجب، چه ده وجب» معنا ندارد. برخی از اعمال خوب (۲) انسان را از وادی گناهان بیرون می‌کشد و نجات می‌دهد. این وسوسه شیطان برای آن است که شما به سراغ آن اعمال نروید. او شما را به سوی نا امیدی می‌کشاند؛ زیرا می‌داند که نا امیدی انسان را از وادی گناه به وادی کفر می‌کشاند که خداوند مهربان فرمود: (۲)

رسول مهربانی پیامبر خدا (ص) فرمودند: «هر کسی که زیاد، یاد مرگ کند، خداوند او را دوست می‌دارد». (۳)

یکی از دلایل دل بستن به لذت‌های زودگذر، فراموش کردن مرگ است. وقتی انسان باور می‌کند که روزی می‌میرد و معلوم نیست این روز کی باشد، نمی‌تواند به چیزهایی که به حال او سودی ندارد دل ببندد. شاید یکی از حکمت‌های توصیه دین به شرکت در تشییع جنازه و زیارت اهل قبور، یادآوری مرگ باشد. بد نیست هر از گاهی به قبرستان شهرتان رفته و در طول زندگی هم اوقاتی را به تامل و تفکر درباره مرگ اختصاص دهید.

وقتی پای ماهواره می‌نشینید، به این پرسش فکر کنید که اگر الان مرگ شما فرا برسد چه خواهید کرد؟ شاید در ابتدا این فکر، ساده و بی‌تاثیر به نظر برسد؛ اما وقتی تبدیل به یک فکر دائمی می‌شود، اثر خود را می‌گذارد.

پدر و مادری که دوست ندارید فرزندتان مشتری شبکه‌های ماهواره‌ای باشد! کسانی که از اعتیاد همسرتان به فیلم‌ها و سریال‌های مستهجن گلایه دارید! شمایی که دوست دارید بستگان و آشنایان‌تان را از سفره آلوده ماهواره دور کنید! بیایید تصمیم بگیریم در همه زندگی به آن‌چه خدا گفته عمل کنیم، تا دیگران با دیدن ما و نشست و برخاست با ما طعم شیرین با خدا بودن را بچشند. برخی از ما فکر می‌کنیم که گناه، تنها همین کارهایی است که انجام می‌دهند.

درست است که بیرون گذاشتن مو، جلب توجه مردان از سوی زنان، نگاه آلوده مردان به زنان، تماشای فیلم‌های مستهجن و… حرام است؛ ولی باور کنیم که گناه فقط همین‌ها نیست. غیبت‌کردن، گناه است. دل شکستن هم گناه دارد. مسخره کردن در ردیف گناهان قرار دارد. بی‌احترامی به دیگران و شکستن حرمت‌شان معصیت است. آبروریزی گناهی است که کم‌گناهی به پای آن می‌رسد. وقتی جان ما آلوده به این گناهان شد، دیگر بوی خدا نمی‌دهد.

منبع: کتاب بشقاب‌های سفره پشت‌بام‌مان-خانواده و ماهواره-نوشته محسن عباسی ولدی

پی‌نوشت:

۱-الکافی، ج۲، ص ۴۳۴٫ البته این نکته مهم را فراموش نکنید که پایه اصلی توبه، پشیمانی قلبی است. کسی که واقعا از صمیم دل پشیمان نشده باشد، توبه‌کار نیست؛ حتی اگر به زبان از خدا طلب بخشش کند. امام رضا (ع) فرمود: «هر کسی به زبان طلب بخشش کند؛ اما پشیمانی قلبی به او دست نداده باشد، خود را به مسخره گرفته است». بحارالانوار، ج ۷۵، ص ۳۵۶٫

۲-سوره یوسف: ۱۲، آیه ۸۷٫

۳-«مَنً اکثَرَ ذِکرَ المَوتِ احَبّهُ اللهُ».

انتهای پیام/

وقتی پای ماهواره می‌نشینید، به این پرسش فکر کنید که اگر الان مرگ شما فرا برسد چه خواهید کرد؟ شاید در ابتدا این فکر، ساده و بی‌تاثیر به نظر برسد؛ اما وقتی تبدیل به یک فکر دائمی می‌شود، اثر خود را می‌گذارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme