https://telegram.me/empireoflies
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مجموعه‌ای از اسناد محرمانه را درباره نقش این سازمان جاسوسی در شکل‌گیری پیمان کمپ دیوید در چهلمین سالگرد امضای این پیمان منتشر کرد.

نقش سازمان سیا در شکل‌گیری پیمان کمپ دیوید

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر چهلمین سالگرد امضای پیمان کمپ دیوید، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مجموعه‌ای از اسناد محرمانه خود را درباره نقش این سازمان جاسوسی در پیمان کمپ دیوید منتشر کرد.

این مجموعه که تحت عنوان “کارتر و نقش سازمان اطلاعاتی در پیمان کمپ دیوید”‍ منتشر شده است، شامل ۲۵۰ سند است که پیش از این طبقه‌بندی‌شده تلقی می‌شده و در مجموع بیش از ۱۴۰۰ صفحه را شامل می‌شود که ۱۵۰ مورد از این اسناد برای اولین بار منتشر شده‌اند.

این اسناد در بازه زمانی بین ژانویه سال ۱۹۷۷ تا مارس سال ۱۹۷۹ از سوی سازمان سیا و به منظور پشتیبانی از تلاش‌های دیپلماتیک دولت جیمی کارتر از جمله مذاکرات وی با انور سادات، رئیس جمهور وقت مصر و مناخیم بگین، نخست‌وزیر وقت اسرائیل در نشست‌های سپتامبر سال ۱۹۷۸ در کمپ دیوید، تهیه شده است.

این اسناد که بسیاری از آن‌ها تاکنون محرمانه بوده، جزئیاتی از تحولات دیپلماتیک از تحریم صلح (سازش) از سوی اعراب گرفته تا سفر سادات به بیت‌المقدس اشغالی و نهایتا نشست کمپ دیوید را در بر می‌گیرد، مواردی از قبیل برآورد‌های اطلاعاتی سیا درباره مصر و توازن نظامی در خاورمیانه، گزیده‌هایی از کتابچه توجیهی سیا درباره کمپ دیوید که برای کارتر تهیه شده است، نمایه‌ای از رهبران و شخصیت‌های کلیدی اجلاس کمپ دیوید که از سوی مدیریت سازمان سیا تهیه شده و اطلاعات مربوط به مذاکرات غیررسمی و رسمی میان کشور‌های عربی و نیز اختلاف مواضع بین احزاب سیاسی اسرائیلی نسبت به ابتکار صلح و نشست سران را شامل می‌شود.

نقش اردن در روند صلح به علاوه ۴۰۰ صفحه گزارش درباره پخش تلویزیونی مذاکرات از شبکه‌های خارجی، بریده جراید از پوشش مطبوعاتی مذاکرات، اجلاس سران و واکنش جهانی به این مذاکرات، از دیگر مواردی است که در این اسناد دیده می‌شود. در خبر منتشر شده در پایگاه اینترنتی سیا، فایل اصلی مربوط به این مجموعه اسناد هم در دسترس قرار گرفته است.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مجموعه‌ای از اسناد محرمانه را درباره نقش این سازمان جاسوسی در شکل‌گیری پیمان کمپ دیوید در چهلمین سالگرد امضای این پیمان منتشر کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme