https://telegram.me/empireoflies

نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بتازگی دیوان عالی آمریکا (چهارشنبه اول اردیبهشت ۱۳۹۵) به بهانه انفجار بیش از سه دهه پیش در بیروت و کشته شدن نیروهای مارینز آمریکایی که هیچ وقت عوامل آن مشخص نشدند و نیز سندی هم دال بر دخالت ایران یافت نشد، دریافت غرامت ۲ میلیارد دلاری از ایران را تصویب کردند و به جای آزاد کردن دارایی‌های بلوکه شده ایران و عمل به تعهدات پس از برجامی خود، برداشت از این دارایی‌ها را کلید زدند.

دست درازی سخیف به اموال ایران از سوی آمریکا در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در موارد بسیار متعددی می‌تواند دریافت غرامت از آمریکا را به تصویب برساند که از قضا تمامی این موارد نیز مستند و قابل اثبات خواهد بود.

نگاهی کوتاه به گوشه‌ای از این جنایات نشان می‌دهد آمریکا با تکیه بر قدرت نظامی، اقتصادی و رسانه‌ای خود که همواره شعار حقوق بشر و دموکراسی را سر می‌دهد، تنها به گرفتن ژست سیاسی بسنده می‌کند در حالیکه بازخوانی پرونده‌های متعدد این کشور علیه ایران، یاد آور بسیاری از جنایات آمریکا علیه ایران است.

نظام سلطه جهانی به سردمداری «شیطان بزرگـ‌» با وحشت از بیداری اسلامی و انسانی شکل گرفته همواره بیش از پیش بر جنایات خود در حق ملت‌های آزادی خواه به خصوص ملت ایران ادامه داده است تا شاید به خیال خام خود بتواند شعله‌های بیداری اسلامی را به به خاموشی منتهی سازد.

بر همین اساس بی‌جهت نبوده که نفرت جهانی شکل گرفته نسبت به سیاست‌های ضد بشری آمریکا روز به روز فرا‌تر می‌رود و ابعاد بیشتری از دامنه حیله گری‌های این جنایت کار بر ملا می‌شود.

 نظر به اهمیت یادآوری این ظلم‌های ضد بشری «شیطان بزرگ»، اتاق خبر ۲۴ در سلسله گزارش‌هایی به بررسی برخی از آن‌ها در حق ملت ایران می‌پردازد که بخش اول آن را امروز می‌خوانید:

نقش مهم و پررنگ آمریکا در طراحی و اجرای کودتای ۲۸ مرداد

 

28 مرداد

 

این روز یادآور کودتای ننگین و سیاهی است که شیرینی نهضت ملی شدن صنعت نفت را در کام ملت ایران تلخ کرد.

تا دوره نخست‌وزیری دکتر مصدق مشکلی برای حفظ نفوذ غرب در ایران وجود نداشت، اما سیاست‌های مستقل و ملی‌گرایانه مصدق اوضاع را تغییر داد. سیاست نخست‌ وزیر ایران در ملی‌ کردن صنعت نفت ایران پایه نفوذ اقتصادی غرب را در ایران متزلزل کرد.

انگلیسی‌ها به دلیل زیانی که از ملی شدن صنعت نفت دیده بودند و شاه و دربار نیز که نگران مسدود شدن قدرت خود توسط مصدق بودند، آمریکا را برای وارد عمل شدن علیه دولت مصدق تحت فشار گذاشتند.

با روی کار‌آمدن آیزنهاور، سیاست ملایم آمریکا نسبت به دولت مصدق تغییر و سیاست آمریکا بسرعت به سمت سرنگونی حکومت مصدق حرکت کرد.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با همکاری سازمان اطلاعاتی انگلستان و هماهنگی عوامل ایرانی خود یعنی نزدیکان به دربار، افسران ارشد ارتش و فئودال‌ها، طرح سرنگونی دولت مصدق را تدوین کرد.

روز قبل از کودتا مأموران پلیس به دستور مصدق که از اخطار هندرسون وزیر امور خارجه آمریکا مرعوب شده بود، خیابان‌ها را از تظاهرات‌کنندگان مخالف شاه خالی کردند. هنگام کودتا تنها گارد محافظ منزل مصدق به فرماندهی سرهنگ ممتاز بود که به وی وفادار ماند.

دخالت آمریکا در کودتا از نظر تمام کار‌شناسان سیاسی محرز است و کودتاچیان اگر از حمایت آمریکا برخوردار نبودند هرگز دست به عمل نمی‌زدند.

پس از به قدرت رسیدن دولت کودتا آمریکا ضمن در اختیار گذاشتن کمک‌های اقتصادی بلاعوض، ارتش و نیروی امنیتی آن را با تجهیزات و کار‌شناسان خود تقویت و بسرعت رژیم شاه را به یکی از محکمترین پایگاه‌های خود در سراسر جهان تبدیل کرد.

بیل کلینتون و باراک اوباما، دو رییس جمهوری آمریکا هم به صورت علنی به نقش ایالات متحده در کودتا اعتراف کرده‌اند.

اوباما رییس جمهور آمریکا تاکنون دو مرتبه به طور صریح به نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که منجر به سقوط دولت ملی دکتر مصدق و تحکیم پایه‌های قدرت شاه در ۲۵ سال بعد از آن شد، اشاره کرده است. وی یک بار در سال ۲۰۰۹ و در سخنرانی خود در دانشگاه قاهره به این موضوع اشاره کرده و بار دیگر در سخنرانی خود در مجمع عمومی ملل متحد در سال در نشست سالانه مجمع عمومی به این موضوع اشاره کرد.

وی همچنین در کتاب خود به نام «جسارت امید» که در سال ۲۰۰۶ و در دوره سناتوری خود نوشته است نیز به کودتای ۲۸ مرداد اشاره کرده و این اقدام را به عنوان نشانه‌ای از مداخلات بیش از حد دولت آمریکا در امور داخلی دیگران و ایجاد اتحاد با کشور‌ها به وسیله حمایت از یک دولتمرد مقتدر دانسته است. پیش‌تر از اوباما مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در دولت بیل کلینتون نیز در سال ۱۳۷۸ به مساله ۲۸ مرداد و نقش آمریکا در این ماجرا اشاره کرده بود.

همچنین که چند سال پیش نیز بالاخره آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) همزمان با سالروز این واقعه تاریخی علیه ملت ایران، به نقش خود در برنامه‌ریزی و اجرای این کودتا که به برکناری محمدمصدق، نخست وزیر وقت منجر شد، اعتراف کرد و اسناد مربوط به این مداخله بر روی وب سایت آرشیو ملی آمریکا قرار گرفت.

جالب این است علی رغم اعترافات صریح، هنوز به سبب خوی استکباری خود برای این اقدام مداخله‌جویانه و غیرمسئولانه دولت‌هایشان از ملت ایران رسما عذرخواهی نکردند.

نقش آمریکا در راه اندازی ساواک و آموزش آن

 

ساواک

 

ساواک یا‌‌ همان سازمان اطلاعات و امنیت کشور، نام آشنایی برای مبارزان انقلابی و حتی نسل‌های بعدی است. اختناق، استبداد و بازداشت‌های گسترده‌ای که ساواک بین سالهای ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۷ در کشور ایجاد کرده بود، فرصت هر نوع فعالیت را از مخالفان حکومت سلب می‌کرد و شکنجه‌های وحشیانهٔ ساواک بعد از دستگیری، رعب و وحشت فراوانی را در فضای جامعه حاکم کرده بود.

ساواک با طرح و برنامه ریزی مستشاران آمریکایی تاسیس شد و تیمور بختیار که تا آن زمان ریاست فرمانداری نظامی را بر عهده داشت و نزد مستشاران آمریکایی شاغل در اداره دوم ارتش محبوبیت زیادی بدست آورده بود با نظر آمریکایی‌ها به ریاست ساواک منصوب شد. سازماندهی ساواک توسط مستشاران آمریکایی بر اساس سازمان «سیا» انجام گرفته شد با این تفاوت که «سیا» تنها وظیفه بررسی اطلاعات خارجی را بر عهده داشت و وظیفه امنیت داخلی آمریکا بر عهده اف. بی. آی بود اما ساواک هم اطلاعات خارجی و هم امنیت داخلی را در حیطه وظیفه و اختیار خود داشت. در حقیقت ساواک از نظر کارکرد ترکیبی از وظایف دو سازمان «سیا» و اف. بی. آی را بر عهده داشت.

شاه معدوم خود در قسمتی از کتاب پاسخ به تاریخ تشکیل ساواک را برای جلوگیری از اقدامات براندازانه می‌داند که پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در حال شکل گیری بود:

«ایجاد ساواک، به منظور مبازه با فعالیت‌های براندازی خارجی و داخلی علیه استقلال و تمامیت ارضی ایران بود. مسئولیت بنیانگذاری ساواک در سال ۱۳۳۲ به سپهبد تیمور بختیار تفویض شد. وی در این کار از «سیا» کمک خواست. تعداد زیای از کارمندان ساواک برای طی دوره‌های آموزشی به آمریکا رفتند و در ادارهٔ مرکزی سیا به کار آموزی پرداختند.»

نقش آمریکا در حمایت و طراحی شیوه‌های گوناگون سرکوب مردم توسط رژیم پهلوی

 

17 شهریور

 

رژیم پهلوی، که به واسطهٔ فساد گسترده در میان سران حکومت و درباریان، مخالفت با اعتقادات مردم و حرکت در جهت محو اسلام، و برقراری جو سانسور و اختناق و محو آزادی‌های سیاسی، اقدام به سرکوبی مردم عدالت‌خواه می‌کرد، در انجام جنایات خود همیشه مستظهر و دلگرم به حمایت‌های رؤسای جمهور آمریکا بوده است.

کندی (رئیس جمهور آمریکا) در سال ۱۳۳۹ درصدد بود تا با انجام اقدامات اصلاحات اجتماعی، از بروز انقلاب در کشورهای جهان سوم جلوگیری کند و به این وسیله وضعیت سیاسی کشورهای دست نشانده را همچنان حفظ کند. تأکید شدید بر اقدامات ضد شورشی و کنترل پلیس بر اوضاع داخلی، شاهدی بر این مدعاست.

کندی و مشاورانش معتقد بودند که بهترین راه مبارزه، ترکیب کردن اصلاحات با عملیات سرکوبی است و به همین خاطر هنگامی که هزاران نفر از مردم ایران در تظاهرات پانزده خرداد ۱۳۴۲ به دست رژیم شاه به خاک و خون کشیده شدند، دولت آمریکا با بر چسب «ارتجاعی» این تظاهرات را محکوم و از برنامه‌های به اصطلاح اصلاحی شاه حمایت کرد.

«سایروس ونس» وزیر خارجه دولت کار‌تر، در توضیح دلایل حمایت آمریکا از شاه، در یادداشت‌های خود چنین آورده بود:

۱. شاه به کشورهای منطقه کمک اقتصادی مهمی می‌دهد.
۲. شاه در کاهش بحران در آسیای جنوب غربی مؤثر بوده است.
۳. نیروهای او در فرو نشاندن شورش عمان، آن کشور را یاری داده‌اند.
۴. شاه در مورد نفت‌رسانی به غرب قابل اعتماد بوده است به طوری که حاضر نشده در تحریم نفتی ۱۳۵۲، به جمع اعراب بپیوندد.
۵. او مهم‌ترین منبع تهیه نفت اسراییل بوده است.

اعلام حمایت‌های دولت آمریکا از اعمال وحشیانه شاه، به آن خاطر بود که مقامات آمریکایی، اعمال خشونت علیه مخالفان را موجب شکوفایی دمکراسی می‌دانستند. در یک گزارش که سفارت آمریکا در تهران به وزارت خارجهٔ آن کشور ارسال داشته بود، می‌خوانیم:

شاه از نظر ما مناسب‌ترین فرد برای هدایت ملت ایران به سوی یک سیستم دمکراتیک است و خشونت علیه مخالفان شاه، موجب شکوفایی دمکراسی خواهد شد.

نقش آمریکا در کشتار ۱۳ آبان ۵۷

 

13 آبان

 

آمریکا، طراح کشتار ۱۳ آبان و روی کارآمدن دولت نظامی ازهاری بود.

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و… گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعد‌ها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه

جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.

امام خمینی‌ (ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آن‌ها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و…، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آنهاست.

انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

انگلیسی‌ها به دلیل زیانی که از ملی شدن صنعت نفت دیده بودند و شاه و دربار نیز که نگران مسدود شدن قدرت خود توسط مصدق بودند، آمریکا را برای وارد عمل شدن علیه دولت مصدق تحت فشار گذاشتند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme