https://telegram.me/empireoflies

نفوذ نرم با ابزارهایی چون BBC و شورای فرهنگی بریتانیا

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: دولت انگلیس «منشور جدید امنیت ملی و دفاع راهبردی» خود را منتشر کرد.

*شورای فرهنگی بریتانیا و بی‌بی‌سی به عنوان ابزار قدرت نرم

در بخش آغازین این سند آمده است: تصور ما انگلیس امن و مرفه همراه با دسترسی و نفوذ جهانی است و ما نیروهای مسلح، نهادهای امنیتی، اطلاعاتی خود را برای اعمال قدرت خود در جهان تقویت می‌کنیم. قدرت نرم امکان نفوذ بین‌المللی به ما می‌بخشد و زبان انگلیسی نیز زبان بین‌المللی است و با توجه به موقعیت زمانی منطقه‌ای می‌توانیم به اهالی جهان در قاره آمریکا و آسیا وصل شویم. ورزش و هنرهای ما از طریق بی بی سی به میلیون‌ها نفر در جهان می‌رسند.

در بخش دیگر این  سند راهبردی جدید انگلیس آمد است: سرمایه گذاری بر «شورای فرهنگی بریتانیا» یا «BRITISH COUNCIL » (سازمان فعال و ابزار نرم انگلیس در سلطه فرهنگی از طریق ارائه فرصت‌های آموزشی و فرهنگی در سطح جهان  که  وزارت خارجه انگلیس مسئولیت پشتیبانی مالی آن‌ را بر عهده دارد) و حمایت از این نهاد را برای کاهش افراط گرایی، مهارت سازی و پیشبرد اصلاحات نهادین را ادامه می‌دهیم.

در سند راهبردی انگلیس درباره نقش شبکه خبری «بی بی‌سی» به عنوان ابزار قدرت نرم آمده است: بی‌بی‌سی اینک به ۳۰۸ میلیون نفر در سرتاسر جهان می‌رسد و هدفش جذب ۵۰۰ میلیون مخاطب تا قبل سال ۲۰۲۲ است. اینک سرویس جهانی بی بی سی به دورافتاده‌ترین نقاط جهان می‌رسد. ما تا سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ۸۵ میلیون پوند به طور سالیانه به تلویزیون دیجیتال بی بی سی و رادیوهای مختلف آن برای دسترسی مردم به اطلاعات و اخبار اختصاص می‌دهیم.

* تداوم همکاری با ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس

در این سند پیرامون ادامه همکاری لندن با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس  نیز آمده است: روابط انگلیس با ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس عمیق و گسترده است. این کشورها شرکای حیاتی انگلیس به سوی امنیت پایدار و با ثبات در منطقه با توجه به نگرانی‌های انگلیس در زمینه خرابکارها و افراط گرایان و جنایت‌های سازمان یافته و البته امنیت انرژی هستند. ما ترتیباتی را برای روابط آینده‌ با شرکای خود در منطقه و راهبرد جدید خلیج فارس فراهم کرده‌ایم و به طور ویژه حضور نظامی دائم و قابل توجه بیشتر که بیانگر روابط تاریخی، بلند مدت و اطمینان بخشی به متحدان خلیج فارس انگلیس است را ادامه می‌دهیم. در همین زمینه ساخت پایگاه دریایی جدید را در بحرین و در «جفیر» برای حمایت از استقرار نیروی دریایی سلطنتی انگلیس در منطقه آغاز کرده‌ایم و همچنین مقر فرماندهی جدیدی را در خاورمیانه ایجاد می‌کنیم.

*ایران و موفقیت در ایجاد محدودیت در برنامه هسته‌ای

در قسمت دیگر سند راهبرد انگلیس درباره روابط با ایران آمده اسـت: بعد از گذشت یک دهه مذاکره ما و شرکایمان در ماه جولای سال جاری به توافقی تاریخی با ایران رسیدیم و محدودیت‌هایی را همراه با بازرسی بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال کردیم. جامعه بین‌الملل نیز بعد از توافق هسته‌ای  برخی تحریم‌های تحمیلی بر ایران را رفع می‌کند. ما نیز ایران را ترغیب می‌کنیم نقش شفاف و سازنده‌ای را در امور منطقه‌ای به ویژه  مباحثات در زمینه اسلامگرایان افراطی ایفا کند. توافق هسته‌ای با ایران نمونه‌ای از کاربرد دیپلماسی و گفتمان و درسی برای یک توافق هوشمندانه و زیرکانه است.

انتهای پیام/فارس

در بخشی از سند راهبردی جدید دولت انگلیس ساخت پایگاه دریایی جدید در بحرین و یگان فرماندهی در منطقه از اهداف بلند مدت این کشور ذکر شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme