https://telegram.me/empireoflies

نفوذ روباه‌پیر در خانه همسایه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پادشاهی انگلستان یکی از قدیمی‌ترین و سازمان‌یافته‌ترین و مداوم‌ترین قدرت استعماری تمام زمان‌ها می‌باشد. بیش از ۵۰۰ سال از سابقه استعماری این کشور می‌گذرد. سلطه انگلیسی‌ها تا به آنجا پیش رفت که در اوایل قرن بیست‌ام، یک‌چهارم خشکی‌های زمین زیر استعمار و استثمار این پادشاهی بودند تا جایی که چرچیل سیاست‌مدار کهنه‌کار انگلیسی می‌گفت: “آفتاب در امپراتوری انگلیس هیچ‌گاه غروب نمی‌کند.”

پس از جنگ‌های جهانی اول و دوم و تقسیم کشورهای جهان به دو بلوک غرب و شرق ازآنجایی‌که کشورهای غربی عملاً قادر به دخالت مستقیم در امور کشورهای زیر سلطه بلوک شرق نبودند، شیوه استعماری را تغییر داده و دوره استعمار فرانو پدید آمد.

در استعمار نو، دولت‌های استعمارگر از طریق حاکمان خودفروخته و وابسته به غرب درصدد نفوذ در کشورها و غارت ثروت‌های متعلق به ملت‌ها بودند و با تولید کالاها و صدور آنها به کشورهای هدف، چندین برابر سود را نصیب خود می‌کردند، ولی پس از دهه ۸۰ میلادی دولت‌های استعماری به این نتیجه رسیدند که تنها از طریق حاکمان نمی‌توان در کشورها نفوذ کرد. بنابراین در شیوه جدید ملت‌ها اولویت اول را داشتند و حاکمان نیز در مرتبه بعدی حوزه نفوذ قرار گرفتند.

یکی از شیوه‌های به خدمت گرفتن ملت‌ها استحاله فرهنگی و تخریب ارزش‌ها و اعتقادات یک ملت است. در واقع استحاله فرهنگی یعنی اینکه مردمی که با پشتوانه اعتقادات دینی توانسته‌اند به یک سرمایه عظیم اجتماعی دست پیدا کنند، به‌واسطه دشمنی استعمارگران این سرمایه اجتماعی به‌مرور ازمیان‌رفته و فرهنگ آنان که بخش عظیمی از هویت یک ملت است از آنان گرفته‌شده و فرهنگ دلخواه استعمارگران جایگزین شود. تجربه تلخ آندلس در قرون‌وسطی که دولت‌های استعمارگر با رواج دادن انحرافات جنسی و ضعیف کردن مبانی اخلاقی مسلمانان حکومت ۸۰۰ ساله مسلمانان را نابود کردند باید همواره در خاطرمان باشد که بار دیگر از این طریق دشمنان نتوانند ملتی را نابود کنند.

هدف این نوشتار تشریح اهداف و نقش دولت پادشاهی انگلستان در کشور همسایه ما افغانستان است، دولت انگلستان در راستای سیطره بر کشورهای مسلمان از هیچ تلاشی فروگزاری نکرده است. این دولت استعماری پس از حضور نظامی در افغانستان از ۲۰۰۱ و شکست به‌ظاهر نظامی در سال‌های اخیر بر حضور فرهنگی و استحاله فرهنگی در این کشور که قرن‌ها تحت نفوذ فرهنگ ناب ایرانی بوده تأکید دارد. البته این امر نافی دیگر اقدامات انگلستان نیست. به‌عنوان‌مثال چند نمونه از این موارد را می‌توان نام برد:

  • تفرقه‌افکنی در میان قبایل افغانستانی با دادن سلاح و مهمات به‌صورت پنهانی به گروه‌هایی از طالبان که در این میان نیز دو دیپلمات انگلیسی در حین دادن سلاح به طالبان دستگیر شدند.
  • تولید ۳۰ برابری مواد مخدر صنعتی و سنتی در ایالات تحت نفوذ انگلستان در طول ده سال اشغال این منطقه نسبت به زمان‌های ماقبل آن.
  • تحریک گروه‌هایی از مردم افغانستان علیه همسایه شرقی این کشور یعنی جمهوری اسلامی ایران، با هدف ورود این افراد به جنگ مسلحانه علیه ملت ایران که سبب شد گروه‌هایی از این افراد در زمستان سال گذشته در جلوی سفارت ایران در کابل تجمع نموده و شعارهای ضد ایرانی سر دهند.

با توجه به اظهارات چند سال پیش وزیر دفاع انگلستان مبنی براینکه انگلستان خواهان حضور ۵۰ ساله در افغانستان است، می‌توان پیش‌بینی نمود که راه‌کار اصلی این کشور استعماری در ماندگاری در افغانستان تغییر فرهنگ و اعتقادات افغانستانی است. البته سیاست‌های دولت جدید افغانستان در همراهی با سیاست‌های انگلستان و آمریکا نیز در پیشبرد این اهداف مؤثر بوده است.

یکی از راهبردهای انگلستان برای نیل به هدف فوق، استفاده از رسانه‌ها در تغییر ذائقه ملت افغانستان است. به‌عنوان مثال شبکه جاسوسی بی‌بی‌سی فارسی که زیرمجموعه بنگاه خبرپراکنی انگلستان است، در این میان نقش و جایگاه ویژه‌ای دارد. با نگاهی بر هجمه سنگین انعکاس اخبار و رویدادهای فرهنگی در این شبکه و تولید انواع برنامه‌های مستند و داشتن دو خبرنگار تمام‌وقت در کشوری که شاید تحولات آن چندان مهم به نظر نمی‌رسد، می‌تواند ما را از عمق اهداف انگلستان بیشتر آگاه سازند.

در سال گذشته وقوع حوادث مشکوکی مثل کشتن دختری به‌نام فرخنده در نزدیکی یک امام‌زاده به جرم آتش‌زدن قرآن، و پوشش وسیع این رویداد و حوادث پس از آن توسط بی‌بی‌سی، نشان از یک حرکت برنامه‌ریزی شده داشت تا زنان افغانی را علیه اعتقادات و مذاهب اسلامی تحریک نموده و خواستار آزادی‌های بیشتر در زمینه حجاب و آزادی‌های زنان شوند.

با نگاهی فهرست‌وار به تیتر مطالب منتشر شده در این خصوص در وب‌سایت بی‌بی‌سی، می‌توان به وضوح اهداف این شبکه را در ماجرای فرخنده بازخوانی کرد.

Farkhondeh1

Farkhondeh2

Farkhondeh3

Farkhondeh4

Farkhondeh5

چندی پیش نیز دختری به بهانه آزارهای جنسی در این کشور با پوشیدن لباس فلزی در خیابان‌های کابل شروع به پیاده‌روی نمود. این دختر افغانستانی در مصاحبه با بی‌بی‌سی ادعا کرد که سابقاً چندین بار در ایران و افغانستان مورد آزار جنسی قرارگرفته و این حرکت را در اعتراض به مردان سرزمینش که آزار زنان در آن امری عادی به نظر می‌رسد انجام می‌دهد، البته با تحقیقی کوچک می‌توان خلاف موارد را یافت.

hr-ahghan1 hr-ahghan2 hr-ahghan3 hr-ahghan4 hr-ahghan5

گزارش‌هایی زنده از اجرای کنسرت موسیقی در افغانستان که در یک سال اخیر با روی کارآمدن دولت جدید و ایجاد فضای باز فرهنگی باعث شده که خوانندگان زن نیز به میدان آمده و بدون حجاب در میان جوانان به اجرای کنسرت بپردازند. به‌عنوان مثال چند هفته پیش برای نخستین بار یک خواننده زن در استادیومی میان مردان و زنان حاضر، در بین نیمه بازی فوتبال برای تماشاگران افغانستانی آهنگی را اجرا کرد. جالب اینکه این خواننده زن ساکن انگلستان است و هرازچندگاه به افغانستان آمده و پروژه‌هایی را اجرا می‌کند و سپس دوباره به انگلستان بازمی‌گردد. تلویزیون بی‌بی‌سی در انعکاس خبر مذکور، این واقعه را رویدادی تاریخی برای مردم افغانستان می‌داند که تشنگان موسیقی و رقص را سیراب نموده است. این شبکه در ادامه می‌گوید که در میدانی که تا چند سال پیش زنان را سنگسار می‌کردند، اکنون زنی با موهای بلند می‌دود و آواز می‌خواند.

در این میان نقش خبرنگاران افغانستانی رسانه‌های غربی ازجمله بی‌بی‌سی را در جذب و شناسایی چهره‌هایی که بتوانند اهداف استعماری انگلستان را در افغانستان پیاده کنند را نباید فراموش کرد. یکی از کارکنان فعال در این زمینه «ستار سعیدی» مجری و تهیه‌کننده بی‌بی‌سی است که با توجه به ملیتی افغانستانی خود توانسته نیروهایی را برای خدمت به استعمار پیر جذب کند.

«ستار سعیدی» به واسطه ارتباط قوی با برخی سیاسیون نفوذی فعال و عوامل فرهنگی در داخل افغانستان، با نشاندار کردن خبرنگاران و نویسندگان با استعداد و مورد علاقه خود به تامین نیرو می‌پردازد و از آنها در راه اهداف بریتانیا و خصوصا شبکه مطبوع خود استفاده می‌کند.

مسئولان فرهنگی در کشور افغانستان که قرنها در لوای دین اسلام زندگی کرده و سرمایه اجتماعی کلان را در این زمینه اندوخته‌اند نباید از نفوذ فرهنگی بیگانه غافل بوده و این گونه رویداد های ضد فرهنگی را به نام تجدد و جهانی شدن به خورد مردم فرهنگ دوست افغان ندهند.

انتهای پیام/

پادشاهی انگلستان یکی از قدیمی‌ترین و سازمان‌یافته‌ترین و مداوم‌ترین قدرت استعماری تمام زمان‌ها می‌باشد. بیش از ۵۰۰ سال از سابقه استعماری این کشور می‌گذرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.55 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme