https://telegram.me/empireoflies

نظر BBC درباره هویت ملت‌ها چیست؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغچند سالی است که کردهای عراق در جبهه مشترک علیه داعش با نیروهای عراقی متحد شده اند. پس از پیروزی های اخیر در موصل و راندن داعش از بخش های وسیعی از عراق، اقلیم کردستان در خرداد ۹۶ اعلام کرد که قصد برگزاری همه پرسی استقلال از عراق در تاریخ ۳ مهر ۹۶ و تشکیل حکومت کردستان را دارد.

با نزدیک شدن به وعده همه پرسی، گمانه زنی ها درباره درستی این تصمیم مسعود بارزانی بالا گرفته است. با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، دولت اقلیم کردستان همچنان بر قصد خود برای برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق پافشاری می‌کند. 

مسئله تجزیه عراق از آنجا برای ایران مهم است که جمعیت معتنا بهی از مردم کشورمان را کردها تشکیل می دهند و اگر قرار بر تجزیه عراق باشد، ممکن است موجب بروز تنش هایی در برخی مناطق مرزی ایران نیز بشود.

بی بی سی به عنوان صدای دولت بریتانیا از سالیان متمادی در افکار عمومی معروف بوده است که در برابر تجزیه ملت ها بی تفاوت و بی موضع نمی باشد. حال، در بحبوحه ی مناقشه استقلال خواهی اقلیم کردستان عراق، این سوال مطرح است که بخش فارسی BBC این مسئله را چگونه در میان مخاطبان فارسی زبان خود منعکس می کند؟ جدا از پوشش اخبار گوناگون موضع احتمالی این شبکه در قبال تجزیه عراق و کشور های همسایه اش چیست؟

به این منظور مقاله BBC با عنوان «ملل طبیعی و ملل مصنوعی: آیا ایران استثنایی در جهان است؟» را با هم بررسی می کنیم.

BBC فارسی در مورد ایران معتقد است:
۱- بر اساس نظر تجدد گرایان، گفتمان آریایی گرا در ایران بی‌شباهت به ایدئولوژیهای فاشیستی در اروپا نیست.
۲- «آثاری ادبی- تاریخی گرانبهایی چون شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ، تاریخ طبری، فتوح البلدان بلاذری، تجارب الامم ابن مسکویه، مروج الذهب مسعودی، و بسیاری آثار مشابه حاوی محتویات جالب توجهی برای برساخت هویت ملی ایرانی در دوران جدید بر اساس مفاهیمی پیشامدرن از ایرانیت بودند و هستند. اما این غنا کافی نیست.»

۳- «هر برساخت [توسعه] هویتی معمولاً خودی و غیرخودی های خود را درست می کند و در مورد ایرانیان اعراب، ترکها و کردها (به تعبیری غیرفارس‌زبانها) در بسیاری موارد آن”دیگری” بوده اند.»
۴-«جنبشهای قومیتی در هر کشوری را می توان نشانه ای از این امر دانست که هویت ملی در به دست دادن مفهومی برابری‌خواهانه، و لیبرال- دموکراتیک از ملیت موفق نبوده است.»

۵- «مطالعات ملی گرایی انتقادی در ایران بسیار نوپا هستند و لازم است جدی گرفته شوند. آنچه وجودش ضروری است نگاه بازنگرانه و خوانش انتقادی از هویت ملی است که با حقوق اقلیتهای غیرفارس زبان سازگار باشد.»
۶- «همچنین باید رگه های نژادپرستی در آثار روشنفکران و سیاسیون ایرانی گذشته و حال و نیز عامه مردم مورد نقد قرار گیرد، بجای آنکه احیاناً انکار یا حتی توجیه شوند.»

محورهای تحلیلی بی بی سی فارسی درباره هویت ملی: چرایی مطرح کردن این محور ها از سوی BBCفارسی:
۱- گفتمان آریایی گرا (نژاد گرا) در ایران شبیه فاشیسم در اروپا است. ۱- تا اعتقاد به ریشه‌ی هویت ایرانی ها مساوی با نژاد پرستی معرفی شود. به این ترتیب برای دوری از برچسب فاشیسم، هویت ایرانی یا هویت ملی نفی شود.
۲- آثار ادبی-تاریخی گرانبها نتوانسته‌اند در دوران جدید، هویت ملی ایرانی را توسعه دهند. ۲- تا عناصر سنتی شکل دهنده هویت و فرهنگ ملی ایرانی را کمرنگ نماید.
۳- ایجاد و توسعه هویت ایرانی باعث غیر خودی شدن اعراب، ترک ها و کردها شده است. ۳- تا تشکیل گروه های تجزیه طلب را که معمولاً از اقوام ترک و کرد و عرب هستند، امری طبیعی و از لوازم توسعه هویت ملی معرفی کند درحالیکه با استناد به همین مقاله می توان گفت اقوام لر و گیلکی و مازنی و ترکمن از نظر BBC «غیرخودی» نیستند.
۴- وجود جنبش های قومیتی در هر کشور نشانه ای از ناموفق بودن هویت ملی است. ۴- تا هویت ملی سر منشا اصلی تفرقه شناخته شود.
۵- هویت ملی در ایران با حقوق اقلیت‌ها ناسازگار است. ۵- تا خواسته تجزیه طلبان و به ویژه کردها که در حال حاضر برجسته ترین آن هستند، برخاسته از حق طبیعی آنان جلوه کند.
۶- رگه های نژاد پرستی در ایرانی ها در حال حاضر یا انکار می شود یا توجیه می شود. ۶- تا نژادپرستی را در میان ایرانیان، مسئله ای واقعی نشان دهد و اینکه تلاشی برای اصلاح آن صورت نمی گیرد.

با تمام این تفاصیل نمی خواهیم بگوییم هدف BBCفارسی رد یا تایید استقلال کردستان از عراق یا ایران می باشد. بلکه این مسئله شفاف می شود که استدلال BBC فارسی به حذف هویت ملی ایرانیان می انجامد. در نتیجه چون که صد آید نود هم پیش ماست!

انتهای پیام/رسانه ایران

این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن “قرائن” به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme