https://telegram.me/empireoflies

نظر مردم عراق و سوریه درباره تحولات منطقه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: گرچه توسط رسانه‌های بیگانه اینگونه به تصویر کشیده می‌شود که در عراق و سوریه جنگ فرقه‌ای در جریان است و نفرت‌های نژادی و مذهبی و اختلاف دیدگاه‌ها بالا گرفته است. اما نظرسنجی اخیر موسسه «او آر بی اینترنشنال» که برای بی‌بی‌سی و از مردم سوریه و عراق صورت گرفته است تصویری تازه و متفاوت ارائه کرده است.

مردمان این دو کشور چه حامیان اسد و چه مخالفانش، چه شیعیان عراق و چه سنی‌ها در یک مورد اتفاق‌نظر دارند و آن اینکه به باور آنها داعش ساخته و پرداخته دستگاه سیاست خارجی آمریکا و کشورهای غربی است. حدود ۸۲ درصد مردم سوریه داعش را دست‌پرورده آمریکا می‌دانند و این آمار در عراق بیشتر است.

همچنین با وجود چندین سال جنگ در سوریه، هنوز ۴۷ درصد مردم این کشور از «بشار اسد» حمایت می‌کنند. این آمار زمانی قابل تأمل‎تر می‌شود که بدانیم میزان محبوبیت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در بین مردم این کشور ۴۵ درصد و میزان محبوبیت «فرانسوا اولاند» در بین فرانسوی‌ها تنها ۴۰ درصد است.

نتایج نظرسنجی موسسه اروپایی «او آر بی اینترنشنال»، نشان می‌دهد برغم هرج و مرج و ناآرامی‌ها در عراق و سوریه، اکثری عراقی‌ها و سوری‌ها همچنان معتقدند صلح و آرامش امکانپذیر است. بر اساس این تحقیقات و بررسی‌ها، برغم وخامت اوضاع امنیتی در عراق طی یک سال گذشته، سه‌چهارم از عراقی‌ها یعنی ۷۵ درصد از آنها معتقدند احتمال اینکه عراقی‌ها بتوانند اختلاف ‌ها را کنار بگذارند و بار دیگر در کنار یکدیگر زندگی کنند بسیار زیاد است.

بررسی‌ها در سوریه نیز نشان داد برغم بیش از چهار سال درگیری و جنگ در این کشور، ۶۵ درصد از سوری‌ها معتقدند برقراری صلح و آرامش در این کشور همچنان امکانپذیر است. این نظرسنجی همچنین نشان داد تقسیم کشور و تشکیل یک نظام فدرال چندان مورد حمایت نیست، به طوری که ۷۴ درصد از سوال شوندگان گفتند با تقسیم عراق به مناطق خودمختار مخالفند. در سوریه نیز ۷۰ درصد از سوال شوندگان با چنین طرحی مخالفت کردند.

با وجود جنگ‌رسانه‌ای کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران، بر اساس نظرسنجی مذکور، ایران با ۴۴ درصد، محبوب‌ترین کشور نزد مردم سوریه است.

نظرسنجی موسسه «او آر بی اینترنشنال» در ۹ استان عراق و هر ۱۴ استان سوریه ازجمله استان‌های تحت کنترل گروهک تروریستی داعش انجام شد. این موسسه تحقیقاتی از سال ۲۰۰۴ افکار عمومی در عراق و از سال ۲۰۱۳ افکار عمومی در سوریه را مورد بررسی قرار داده و پیگیری کرده است.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد سنی‌ها در عراق ازجمله آنهایی که در مناطق تحت کنترل داعش زندگی می‌کنند، این گروه را یک سازمان تروریستی می‌دانند و خواستار آن هستند که جوامع آنها هرچه سریعتر آزاد شوند.

به گفته کارشناسان غربی و عربی، این نظرسنجی نشان‌دهنده بی‌اثر بودن جنگ روانی و تبلیغاتی ۴ ساله رسانه‌های غربی-عربی حامی تروریسم بوده است.

انتهای پیام/

گرچه توسط رسانه‌های بیگانه اینگونه به تصویر کشیده می‌شود که در عراق و سوریه جنگ فرقه‌ای در جریان است و نفرت‌های نژادی و مذهبی و اختلاف دیدگاه‌ها بالا گرفته است. اما نظرسنجی اخیر موسسه «او آر بی اینترنشنال» که برای بی‌بی‌سی و از مردم سوریه و عراق صورت گرفته است تصویری تازه و متفاوت ارائه کرده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.85 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme