https://telegram.me/empireoflies

نظرسازی موسسه آمریکایی در خصوص فساد در ایران

اختصاصی- به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: آی‌پز، طی یک نظرسنجی، تصور ایرانی‌ها از ماهیت و میزان فساد در ایران، گرایش‌های مردم در ارتباط با فساد و اقدامات ضدفساد و همچنین ارزیابی آنان را از موسسه‌ها یا سازمان‌هایی که متاثر از فساد هستند مورد سنجش قرار داده است.

مطابق نتایج این نظرسنجی که طی روزهای ۴ تا ۱۶ مهر ۱۳۹۴ انجام شده است، بانک‌ها فاسدترین موسسه ایرانی از نظر مالی و اداری هستند. ۷۷ درصد ایرانی‌ها می‌گویند که بانک‌ها به مقدار خیلی زیاد، زیاد یا تاحدی فاسد هستند. بعد از بانک‌ها به ترتیب، شهرداری (۶۳ درصد)، دادگستری (۶۳ درصد) و نیروی انتظامی (۵۵ درصد) قرار دارند.

همچنین اکثریت ایرانی‌ها (۷۱ درصد) اعتقاد دارند که فساد در جامعه فراگیر شده است و ۹۶ درصد هم با این جمله موافق هستند که مجازات مناسب و سخت‌گیرانه اصلی‌ترین عامل بازدارنده‌ی فساد در ایران است.

مطابق نتایج این نظرسنجی، بانک‌ها، فاسدترین موسسه اداری در ایران هستند. ۷۷ درصد ایرانی‌ها می گویند بانک‌ها به مقدار خیلی زیاد، زیاد یا تاحدی فاسد هستند. بعد از بانک‌ها به ترتیب شهرداری (۶۳ درصد)، دادگاه ها و دادگستری (۶۳ درصد)، نیروی انتظامی (۵۵ درصد)، سازمان ثبت اسناد و احوال (۵۳ درصد)، بیمارستان‌ها و بهداشت و درمان (۵۲ درصد)، شوراهای شهر یا روستا (۵۰ درصد)، پلیس راهنمایی و رانندگی (۴۸ درصد) و دانشگاه‌ها (۴۶ درصد) قرار دارند. موسسه‌ای که از کمتر از سایر سازمان‌ها درگیر فساد اداری و مالی است نیز از نظر ایرانی‌ها، سازمان محیط زیست است (۲۲ درصد)؛ بعد از محیط زیست، بنیاد مستضعفان (۲۴ درصد)، آموزش و پرورش و مدارس (۳۰ درصد) و کمیته امداد (۳۲ درصد) در رتبه های بعدی قرار دارند.

اکثریت پاسخگویان این نظرسنجی (۷۱ درصد) بر این باور هستند که فساد در ایران فراگیر (یا تاحدی فراگیر) شده است. در مقابل تنها ۱۵ درصد اعتقادی به فراگیر شدن فساد در ایران ندارند.اکثریت ایرانی‌ها (حدود ۵۴ درصد) اعتقاد دارند که بعد از توافق هسته‌ای، مسئولان کشور توجه بیشتری بر مبارزه فساد خواهد داشت. هرچند حدود ۲۶ درصد نظر مخالف دارند.

برای بررسی عناصری که می توانند باعث کاهش فساد در جامعه شوند (عوامل بازدارنده فساد)، پاسخگویان در برابر هشت عنصر متفاوت از قبیل وضعیت مناسب اقتصادی، وجود قواعد اخلاقی، نقش دولت، نظارت رسانه‌ها، مجازات مناسب، اجرای قوانین و … قرار گرفتند و از آنها خواسته شد تا بگویند به چه اندازه با این موضوع موافق یا مخالفند که آن عنصر می تواند نقشی کاهش دهنده در فساد داشته باشد.

گذشته از ارزیابی میزان فساد در جامعه ی ایران، پاسخگویان میزان فساد در ایران را با کشورهای دیگر نیز مقایسه کرده اند. بنا به ارزیابی آنان، اگر میزان فساد را در ایران با ۱۵۰ کشور دیگر دنیا مقایسه کنیم، ایران به طور متوسط در رده ی ۸۰ قرار می گیرد که بالاتر از حد میانی این رتبه بندی (از لحاظ نظری معادل ۷۵) است. میانه نمره پاسخگویان در این ارزیابی ۷۵ است؛ بدین معنی که نیمی از پاسخگویان رتبه ی فساد در ایران را در مقایسه با سایر کشورها بیشتر از ۷۵ می دانند و نمی نیز رتبه فساد در ایران را پایین تر از ۷۵٫

مطابق گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی (۲۰۱۴) که میزان فساد را در جهان از سال ۱۹۹۵ تا کنون مورد بررسی و سنجش قرار می‌دهد. ایران از نظر فساد در رده‌ی ۱۳۶ جهان قرارد دارد.

لازم به یاد آوریست این پیمایش به صورت تلفنی، طی روزهای ۴ تا ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۴ انجام شده است. پاسخگویان این نظرسنجی از میان کلیه ساکنان بالاتر از ۱۸ سال مناطق شهری و روستایی سراسر کشور که دارای تلفن ثابت یا سیار بوده اند با نمونه گیری تصادفی انتخاب شده‌اند.

موسسه آی پز در آمریکا واقع شده و هز حمایت های دولت آمریکا برخوردار است.حسین قاضیان که مدیر این موسسه می باشد از ضد انقلابیون مقیم آمریکاست و در سال های دهه ۸۰ به واسطه نظر سازی و جاسوسی در ایران مدتی در زندان بوده با این نظر سنجی ها سعی در سیاه نمایی از فضای ایران دارد .وی چندی پیش نیز در مصاحبه ای با تلویزیون بی بی سی نتایج این نظرسازی را اعلام کرده بود .

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۲ دیدگاه

  1. radiokoocheh.com/16758
    منبع
    لطفا به اسم خودتون نزنید حداقل

  2. عالی. لطفا با قدرت به کارهاتون ادامه بدید تا با این هرزه های بیگانه مبارزه کنیم.درضمن تبلیغاتتون رو هم زیاد کنیم…
    موفق و پاینده باشید.

    یا علی…

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme